Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Oferta agroturystyczna

Baza

Stadnina dysponuje w chwili obecnej liczbą ok. 20 - 25 koni przygotowanych do pracy w siodle, z czego kilkanaście koni może pracować również w zaprzęgach.

Do dyspozycji Klientów są dwie  odkryte ujeżdżalnie, na których są prowadzone szkolenia jeźdźców i koni, wydzielony teren do prób ujeżdżeniowych, tor przeszkód do „ścieżki huculskiej” oraz do Konkursu Konia Turystycznego T.R.E.C., wyznaczone, atrakcyjne krajobrazowo trasy do jazd terenowych oraz oznakowana i wytyczona trasa dla rajdów wielodniowych szlakiem Trans-jurajskim, prowadzącym z Nielepic, poprzez Zawadę, Małobądz, Pustynię Błędowską, Karlin, Mirów, Złoty Potok, Biskupice, aż do Częstochowy. Popularne stają się także krótsze, jednodniowe, lub weekendowe mini-rajdy prowadzone po Garbie Tęczyńskim, w kierunku Zalewu w Kryspinowie, lub w kierunku Doliny Racławki oraz Doliny Będkowskiej. Do dyspozycji Gości jest 4 - 5 zaprzęgów konnych, mogących jednorazowo przewieść ok. 40 osób. Trasy kuligów oferowanych zarówno dzieciom i młodzieży, jak i osobom dorosłym, przebiegają atrakcyjnymi widokowo odcinkami Garbu Tęczyńskiego, a czas przejazdów może trwać od 30 min. do 2 godzin.

Od wielu lat w Stadninie działa "szkółka jeździecka", grupująca utalentowaną młodzież, która tutaj pogłębia swoje umiejętności jeździeckie, i wspólnie z instruktorami przygotowuje konie do startu w zawodach i championatach. "Szkółka" bierze także udział w pokazach i programach jeździeckich przygotowywanych na różne okazje. Większość pokazów jest realizowana w pięknych, autentycznych strojach ludowych z Huculszczyzny. Dziewczęta ze "szkółki jeździeckiej" brały udział w zawodach sportowych w Szigetscep (Węgry) oraz w "Sihle" (Słowacja), a także podejmowały kilkakrotnie praktykantów i stażystów z Francji i Niemiec.

Stadnina posiada także inne, aniżeli konie, gatunki zwierząt (owce, kozy, krowy, osiołki, psy i koty), które stanowią dodatkową atrakcję dla dzieci szkolnych i młodzieży. Dzieci w wieku przedszkolnym i młodzież szkolna, mogą ponadto korzystać z zajęć edukacyjnych, połączonych z relaksem i zabawą na koniach. Stadnina posiada bogate zbiory dawnych narzędzi, jakimi posługiwano się na wsi, strojów ludowych i innych wyrobów rękodzieła ludowego. Zbiory te są udostępniane odwiedzającym Stadninę. Co więcej, młodzież może także posługiwać się dawnymi narzędziami, próbując swoich sił w zawodzie garncarza, tkacza, cieśli, kowala, a także gospodyni domowej przygotowującej dawne posiłki. Stadnina realizuje także zajęcia przeznaczone dla słuchaczy Szkół Wyższych (UR oraz UE) głównie z zakresu organizacji gospodarstwa agroturystycznego oraz kierunków hodowli i użytkowania koni rasy huculskiej.

Stadnina prowadzi także organizację imprez o charakterze rekreacyjnym oraz kulturalnym na zewnątrz. Jeźdźcy i konie  ze Stadniny Koni Huculskich w Nielepicach uczestniczyli z barwnymi pokazami na Międzynarodowym Championacie Koni Huculskich w Klikowej, na  Festiwalu Kultury Huculskiej w Krakowie, na Dniach Pstrąga w Dubiu, w Nowej Hucie, Tenczynku, Zielonkach, Wielskiej Wsi, Ojcowie, Pozowicach, w wielu imprezach plenerowych na krakowskich Błoniach i wielu innych miejscowościach. Współpracujący ze Stadniną węgierski czikos Sun, był zapraszany do Drożkowa k/Zielonej Góry, w okolice Poznania, do Sielca k/Staszowa oraz do Iwkowej i Gładyszowa, by szkolić konie oraz popisywać się trudną sztuką prowadzenia "poczty węgierskiej" oraz innych elementów tresury koni. Również dobrze przygotowane do pracy w zaprzęgach konie, barwne stroje ludowe oraz autentyczne zaprzęgi "z epoki" zrobiły wrażenie na ekipie realizującej zwiastun filmu "Zakochany Sienkiewicz', który był kręcony m. innymi w nielepickich plenerach oraz z naszymi końmi.

Powołana w 2008 roku "Nielepicka Spiżarnia" propaguje (nie tylko na terenie Nielepic) wspaniałe, zapomniane smaki kuchni ludowej oraz dania naszych wschodnich sąsiadów (Ukrainy i Rosji). Smaczne posiłki można zamawiać nie tylko podczas weekendowych wizyt w Stadninie, lecz także "na wynos". Specjalnością "Nielepickiej Spiżarni" stały się domowe smalce w wielu wersjach smakowych, w gustownych, glinianych opakowaniach. Także cała gama domowych pierogów i gołąbków, marynat grzybowych i warzywnych, może cieszyć smakoszy już po przyjściu do własnego domu. Wielkie uznanie wzbudziły "Świąteczne zestawy", pięknie udekorowane, w których można znaleźć pyszne, domowe szynki i kiełbasy, pierniki i mazurki oraz wiele innych smakołyków podawanych na świąteczne stoły. W Stadninie organizowano już wieczory z tradycyjną kuchnią huculską,  węgierską a nawet ... mongolską. "Nielepicka Spiżarnia" uczestniczy od kilku lat w krakowskim "Festiwalu Smaku", na którym z powodzeniem promuje dania dawnej, ludowej kuchni.

Zajęcia na ujeżdżalni i w terenie prowadzi aktualnie 4 instruktorów oraz liczna grupa osób wspomagających. Wszyscy instruktorzy posiadają ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej oraz stosowne uprawnienia do prowadzenia jazd. Również właściciele Stadniny posiadają zarówno certyfikaty do prowadzenia działalności agroturystycznej, jak i polisy ubezpieczeniowe w zakresie Odpowiedzialności Cywilnej.

Do dyspozycji Gości stawiamy:

 • 37 miejsc noclegowych (wspólna sala 18-osobowa oraz pokoje 2, 3, 6 i 8 osobowe, zaplecze kuchenne, sanitariaty z ciepłą wodą)
 • salę „kominkową” mogącą pomieścić 30 – 35 osób, bogato wyposażoną w eksponaty rękodzieła ludowego
 • wydzielone miejsce do organizacji ognisk, grilowania
 • wydzielone miejsce pod organizację pola namiotowego
 • ponad 20 miejsc postojowych, zadaszonych, dla koni przybywających do Stadniny na rajdy oraz zawody sportowe
 • 4 – 5 zaprzęgów konnych, mogących przewieść jednorazowo grupy ok. 40 osób, bez względu na porę roku.
 • ok. 20 - 25 koni przygotowanych do pracy w siodle
 • wygodny, bezpieczny parking dla Gości stadniny,mogący również przyjąć 2 - 3 autokarów oraz kilka przyczep do przewozu koni.

Stadnina posiada afiliację PTTK, a jej właściciele certyfikaty uprawniające do prowadzenia działalności agroturystycznej oraz Zagrody Edukacyjnej.

Stadnina jest laureatem Wyróżnień przyznanych w Plebiscycie "Wielkie Odkrywanie Małopolski" (2010 oraz 2013 r) w kategorii "Gospodarstwo Agroturystyczne oraz "Chata z Klimatem". Stadnina posiada także Wyróżnienia i Medale nadane przez ZG TG PTTK za "pracę z młodzieżą" oraz za "krzewienie górskiej turystyki jeździeckiej".

 • Baza
 • Baza
 • Baza
 • Baza
 • Baza
Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl