Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Oferta agroturystyczna

Kuligi, wycieczki zaprzêgami konnymi.

Wycieczki zaprzęgami konnymi stanowią wielką atrakcję dla dzieci szkolnych i młodszych (przedszkolaków). Połączone są z organizowaniem ogniska, pieczeniem kiełbasek, zwiedzaniem Stadniny a często również z próbą jazdy wierzchem (oprowadzanie na koniu przez instruktorów).

Młodzież szkolna jest zainteresowana zgromadzonymi w Stadninie eksponatami starych, ludowych narzędzi używanych do prac gospodarskich (przygotowanie posiłków, obróbka lnu i wełny oraz proces powstawania tkanin, wykonywanie ceramiki itp.) Stadnina organizuje również dla dzieci i młodzieży szkolnej zajęcia z biologii (rozpoznawanie roslin, wiedza o zachowaniach zwierząt), a także pokazy pięknej i trudnej sztuki układania bukietów z suchych kwiatów i dekorowania wnętrz kwiatami. Uczymy także młodzieź rozpoznawania skał oraz ciekawej przeszłości geologicznej tych terenów, a także rozpoznawania drewna i wiedzy, co z niego można w warunkach wiejskich wyczarować.

Dla osób dorosłych szczególną atrakcję stanowią zimowe kuligi. Są organizowane bez względu na porę dnia (również nocą). Czas trwania przejazdu wynosi na ogół ok. 1,5 godz. jednak możliwe są także znacznie dłuższe. Trasy prowadzą zaśnieżonymi polami oraz duktami leśnymi. Na zakończenie kuligu Goście są zapraszani do sali kominkowej, lub spędzają czas przy ognisku. Królują: bigos domowy, zupa gulaszowa z kociołka, znakomity żurek z kiełbasą, a nierzadko placki ziemniaczane z gulaszem, domowe pierożki, naleśniki z serem i czekoladą, pstrągi pieczone na maśle, lub z rusztu. Są podawane również napoje gorące i rozgrzewające. Goście zapraszani są do starych wasągów, mogących pomieścić 8 – 10 osób, które latem są mocowane na kołach, zimą na sanicach. Możliwe jest przyjmowanie grup liczących jednorazowo do 50 osób. Istnieje możliwość, by wycieczki zaprzęgami konnymi i kuligi kończyły się zabawą i tańcami w Sali Kominkowej. Wymagana jest rezerwacja terminu imprezy oraz jej potwierdzenie. Dla Gości, którym odpowiadają smakołyki serwowane przez kuchnię Stadniny informacja, że można dokonac zakupu wszelkich dań także na wynos!

    Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl