Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Nasza stadnina

Historia

Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach powstała jesienią, w 1993 roku. Jej właścicielem  jest Marian Mikołajewicz wraz z rodziną. Stadnina gospodaruje obecnie na gruntach o powierzchni ok. 28 ha, położonych na terenie wsi Brzoskwinia oraz Nielepice w gminie Zabierzów.

Bazę materialną Stadniny stanowi "Biały Domek", adaptowany do celów turystycznych dawny budynek inwentarski, stanowiący zaplecze noclegowe oraz gastronomiczne, jak również  drewniane pawilony służące do podejmowania Gości i prowadzenia zajęć edukacyjnych.  Z czasem działalność hodowlaną uzupełniono ofertą jeździecką, a także agroturystyczną, oferując noclegi oraz smaczne, domowe posiłki. Kolejno, do oferty Stadniny wprowadzano wielodniowe rajdy konne, pokazy konne ukazujące piękno stroju i muzyki huculskiej oraz cały zestaw tematów o charakterze rekreacyjno- edukacyjnym, ukazujących dzieciom i młodzieży kulturę ludową.

Hodowla

Hodowlę koni tej rzadkiej i interesującej rasy rozpoczęto od sprowadzenia z Polany (Bieszczady) jesienią 1993 r trzech źrebaków. Z czasem Stadnina dokonywała kolejnych zakupów koni oraz doczekała się własnego przychówku, co pozwoliło na ustabilizowanie hodowli na poziomie ok. 35 - 40 koni. Stadnina prowadzi odchów koni rzadko już spotykanym w hodowli systemem, bezstajennym, gdzie konie przez cały rok przebywają na wolnych wybiegach i pastwiskach, korzystając jedynie ze schronień w drewnianych szopach bez drzwi, lub nawet pozbawione tego "luksusu".

Taki system hodowli pozwala na utrwalenie najcenniejszych cech tej rasy koni: wielkiej odporności na surowe warunki bytowania i znakomitej zdrowotności.

Instynkt stadny

Ważne jest również utrwalenie instynktu stadnego u tych zwierząt, przejawiającego się we wspólnie prowadzonej obronie stada, pomocy w odchowywaniu potomstwa oraz w bardzo pięknych przejawach zawierania prawdziwych przyjaźni pomiędzy poszczególnymi osobnikami w stadzie. Konie są zwierzętami stadnymi i odchowywanie ich w warunkach izolowania od innych członków stada prowadzi do występowania uciążliwych narowów oraz dyskomfortu psychicznego. Należy pamiętać, że im bardziej warunki odchowu zwierząt są zbliżone do naturalnych warunków ich bytowania, tym zwierzęta są łagodniejsze, pozbawione stresów i nienaturalnych zachowań. Utrzymanie instynktu stadnego koni bywa pomocne w sytuacjach, gdy źrebak musi na pewien czas pozostać bez matki, gdy trzeba obronić tabun przed niepożądanym intruzem, lub stawić czoło silnym zawiejom. Tabunowy system odchowu koni bywa także bardzo pomocny przy kompletowaniu grup rajdowych, kiedy zwierzęta znające się pomiędzy sobą, nie stwarzają problemów na wspólnych popasach i noclegach.

 FANT

Ogierem czołowym w Stadninie był w latach 1995  -  2011  "FANT" ur. w 1992 r (po "Ircha" i "Jaśmin"), zakupiony w SKH Gładyszów. Ogier ten dochował się powyżej 100 szt. potomstwa, z czego trzech jego synów uzyskało również świadectwa uznania. Przekazywał  silnie swemu potomstwu cechę srokatego umaszczenia, a przede wszystkim wielką dzielność i skoczność oraz łagodny charakter. Niemal wszyscy jego synowie i córki przejmowali po nim niewielki wzrost, piękny, szlachetny profil głowy oraz dużą łatwość przyswajania umiejętności. "Fant", niestety padł w październiku 2011 r. Stadnina będzie czynić starania w pozyskaniu następcy tego wspaniałego ogiera stadnego.

 

  • Nasza stadnina
  • Nasza stadnina
  • Nasza stadnina
  • Nasza stadnina
  • Nasza stadnina
Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl