Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Małopolski Piknik z Koniem na krakowskich Błoniach

15.09.2013
Mimo katastroficznych zapowiedzi pogody, wczorajsze popołudnie sprzyjało rozmaitym konnym wydarzeniom, w których przypadło nam brać udział. 
Z całą pewnością, najważniejszym dla nas wydarzeniem, było zaproszenie Stadniny do wzięcia udziału w Małopolskim Pikniku z Koniem, który odbywał się na krakowskich Błoniach. Głównymi organizatorami tej barwnej imprezy byli: Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Wśród wielu koni, głównie rasy huculskiej i małopolskiej, prezentowanych na pokazach, nie zabrakło koni z Nielepic. Dziewczęta ze "szkółki jeździeckiej" zaprezentowały krótki pokaz zabawy z końmi, ukazujący wysokie umiejętności jeźdźców oraz bardzo dobre przygotowanie koni. Dwie młode klacze, "Azja" i "Nelly" wystąpiły także w sportowej ścieżce huculskiej, w której w szczególności "Azja", pod Agatą Semerjak, zaprezentowała naprawdę wysokie umiejętności. Miło było spotkać się na Pikniku ze starym, dobrym znajomym czikosem z Węgier, Sunem, który przypomniał wysoki kunszt w szkoleniu koni, jak również w posługiwaniu się batem pasterskim. Zebrani na Błoniach widzowie mogli także podziwiać występ szwadronu kawalerii wykonującego musztrą paradną oraz umiejętność posługiwania się szablą i lancą, grupy kaskaderów-dżygitów, jak również paradę zaprzęgów konnych. Zaprezentowano także (na koniu z naszej Stadniny) wykorzystanie koni huculskich w hipoterapii.
Pan Andrzej Goraus, znany sędzia ścieżek huculskich oraz pan dr Zenon Podstawski, Prezes Małopolskiego Związku Hodowców Koni, prezentowali poszczególne konie rasy huculskiej i małopolskiej, poświęcając wiele uwagi historii powstania tych ras oraz ich charakterystycznym cechom.
Piknik był wielce udaną imprezą, przypominającym mieszkańcom Krakowa, jak wielką rolę odgrywał w życiu Polaków koń.

W godzinach wieczornych zawitał do Nielepic rajd konny ze Stadniny KOCHUL z Goszczy. Uczestnikami rajdu były głównie dzieci w wieku 12 - 13 lat, ćwiczące w "szkółce jeździeckiej" naszych Przyjaciół (Agnieszki i Bartka) z tej sympatycznej Stadniny. Było nam miło, że przy okazji przyjęto nasze zaproszenie do wzięcia udziału w zbliżających się zawodach T.R.E.C, które planujemy na 12 - 13 październik.

Z wielką pompą zakończył się międzynarodowy rajd konny na koniach rasy huculskiej, na trasie Aggtelek  -  Gładyszów. Zakończenie rajdu nastąpiło w sobotę, podczas uroczystych obchodów "Dni Huculskich" w Regietowie, przy udziale telewizji polskiej i słowackiej. Uczestnikom rajdu należą się wielkie słowa uznania, bowiem pokonali trasę liczącą ponad 400 km ! Z dumą podkreślamy, że jedną z uczestniczek rajdu była Iwona Załączkowska, reprezentująca naszą Stadninę. Mamy także nadzieję, że pomysł tak wspaniałego rajdu będzie w następnych latach kontynuowany.
Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl