Przyjaciele

Wiadomo¶ci

II Konkurs Konia Turystycznego T.R.E.C. PTTK w Nielepicach zakończony

21.05.2013

W ubiegły weekend, 18 i 19 maja odbyły się zawody jeździeckie w konkurencji T.R.E.C. PTTK. W imprezie wzięło udział 21 jeźdźców i koni, z czego 18 ukończyło wszystkie konkurencje. Prócz wychowanków nielepickiej szkółki jeździeckiej w konkurencjach startowali jeźdźcy oraz konie ze Stajni Terenowo Rajdowej Nawojowa Góra, Stajni "Podskalany" z Tomaszowic, Stajni "Gajówka" z Gaju oraz Łukasz Mikołajczyk.

Rywalizację rozpoczęliśmy od wstępnej kontroli weterynaryjnej, której celem było sprawdzenie czy wszystkie konie są zdrowe i mogą bez uszczerbku wziąć udział w zawodach.
Pierwszą konkurencją był bieg na orientację (faza POR) rozgrywany w trzech etapach na dystansie 21 km. Skomplikowana trasa oraz kontrole etapowe sprawiły uczestnikom sporo trudności. Z uśmiechem choć nie bez przygód etap zakończyło 20 zawodników i koni. Największym doświadczeniem na turystycznym szlaku wykazały się zawodniczki ze stajni Gajówka, które zdobyły najwyższą liczbę punktów.
Wieczorem zdrożeni uczestnicy mogli liczyć na ciepły posiłek oraz chwilę wytchnienia przy ognisku by nabrać sił na drugi dzień zawodów.

Pierwszą niedzielną konkurencją była faza kontroli tempa (faza MA) polegająca na przejechaniu korytarza o długości 150 metrów możliwie najszybszym stępem oraz najwolniejszym galopem. Ta nieco ujeżdżeniowa próba sprawiła sporo kłopotów jeźdźcom, którzy częściej poruszają się po turystycznym szlaku niż po maneżu. W tej konkurencji najlepiej wypadły zawodniczki ze stajni Podskalany w Tomaszowicach.

Ostatnim etapem zawodów był tor 16 przeszkód (faza PTV), które konny turysta może napotkać na szlaku konnym. Był więc drewniany mostek, przejazd przez wodę, zjazd ze stromej skarpy czy kłoda, którą należało przeskoczyć. Część przeszkód wymagała innych umiejętności: wprowadzanie konia do przyczepy, prawidłowe dosiadanie wierzchowca czy cofanie, to jak się okazało również cenne zdolności.
Najlepszy wynik w tej części zawodów uzyskała Magdalena Gruszka-Stempek ze Stajni Terenowo Rajdowej Nawojowa Góra.

Wszyscy zawodnicy wykazali się olbrzymim zapałem i nierzadko wysokimi umiejętnościami jeździeckimi. Wszyscy wzbogacili się o nowe doświadczenia i wiedzę, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Wszyscy zatem w pewnym sensie te zawody wygrali.

W ogólnym rankingu zawodów najwięcej punktów (338) zdobyła Maja Rogowska-Dudka na koniu Franko startująca w barwach stajni Gajówka.
Miejsce drugie zajęła Klaudia Gąsiorowska na koniu Welwet z SKH Nielepice uzyskując 295 punktów. Miejsce trzecie zdobyła Magdalena Gruszka-Stempek na koniu Eron ze Stajni Terenowo Rajdowej Nawojowa Góra z wynikiem 294 punkty.
Serdecznie gratulujemy zaangażowania, udziału oraz wyników wszystkim uczestnikom zawodów!

W tym miejscu składamy też gorące podziękowania wspierającym nas sędziom T.R.E.C. PTTK, dzięki którym zawody odbyły się wyjątkowo sprawnie: