Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Pracowity weekend za nami.

10.06.2013
Miniony weekend w Stadninie okazał się niezwykle pracowity. Głównym wydarzeniem był z całą pewnością 9 Małopolski Festiwal Smaku, który odbywał się na Placu Wolnica w Krakowie. Stadnina kolejny raz została zaproszona do udziału w tej barwnej imprezie, promującej dobre, wiejskie jedzenie, a także, w tej edycji Festiwalu, ... znakomite i oryginalne trunki. To miłe, że nasze wysiłki zmierzające do promowania smacznej, zdrowej oraz ... niecodziennej żywności, zostały dostrzeżone przez organizatorów Festiwalu, a także przez Stowarzyszenia zajmujące się tą problematyką, które nadesłały nam kolejne zaproszenia.
Stadnina zaproponowała tym razem zupę pasterską z kociołka, zestaw sałatek wiosennych z udziałem dziko rosnących ziół, sery kozie i krowie z ziołami, a także ciekawostkę kulinarną, która okazała się najcieplej przyjętym smakołykiem  -  kwiaty czarnego bzu zapiekane w cieście naleśnikowym.
Festiwal był obsługiwany sprawnie przez "Zmarzlinkę" oraz Andrzeja, a po raz kolejny nieocenioną pomoc świadczyły Monika i Sylwia, "absolwentki" nielepickiej szkółki jeździeckiej. Udział Stadniny w tej interesującej imprezie został nagrodzony Dyplomem, sygnowanym przez Marszałka  Województwa, Marka SOWĘ.
Pewną kontynuacją Festiwalu była wizyta Telewizji Krakowskiej w Stadninie, w niedzielne popołudnie. Gości interesowały informacje o wykorzystaniu dziko rosnących ziół w potrawach, sposób przyrządzania zupy pasterskiej, która stała się "znakiem formowym" Stadniny, a także różne formy naszej działalności agroturystycznej. Wielką pomocą służyły Hajnalka, Agnieszka oraz dziewczęta ze "szkółki jeździeckiej". (Materiał filmowy z wizyty Telewizji zostanie wyemitowany w przyszłym tygodniu, o czym powiadomimy w oddzielnym komunikacie).

W miarę korzystna pogoda w miniony weekend stanowiła zachętę dla uczestników rajdu konnego, który gościł przez dwa dni w Stadninie. Iwona poprowadziła jeźdźców ciekawymi trasami Grabu Tenczyńskiego, aż pod ruiny Zamku w Rudnie. Na tle rosłych, świetnie przygotowanych koni Gości, nasze hucułki spisały się bardzo przyzwoicie.

Końcowym elementem weekendu było urodzinowe, rodzinne spotkanie, łączące oprowadzanie licznej grupki dzieci w siodle, z piknikiem na wolnym powietrzu. Goście odnieśli miłe wrażenia z pobytu, podkreślając spokój i wyjątkową urodę miejsca.

Z zaległości należy odnotować narodziny małego osiołka (po Ferdynand, Mścisława) w dniu 04 czerwca. Nie miał szczęścia maluszek, bowiem urodził się w dniu o wyjątkowym nasileniu deszczów i burz. Trzeba było mu przyjść z pomocą, by mógł stać o własnych siłach, za co odwdzięcza się niezwykle przyjaznym i towarzyskim charakterem. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie napłyną propozycje właściwego imienia dla malucha.
Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl