Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Stadnina na Glełdzie Agroturystycznej w Krakowie.

15.04.2013

Po raz kolejny Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach została zaproszona do udziału w Giełdzie Agroturystycznej, jaka odbywała się w murach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przy ul. 29-Listopada. Prezentowano bogatą ofertę turystyczną gminy Zabierzów oraz własne dokonania w zakresie agroturystyki. Miło jest podkreślić, że ta prestiżowa impreza turystyczna, którą od kilku lat zaszczycają swą obecnością najwyżsi przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, władz Uniwerystetu Rolniczego oraz czołowych instytucji turystycznych woj. małopolskiego, była sponsorowana również przez Urząd Gminy w Zabierzowie. Stadnina już po raz trzeci brała udział w tej ważnaj dla woj. małopolskiego imprezie. Nasze stoisko, obsługiwane przez niezwykle sympatyczne dziewczęta ze "Szkółki jeździeckiej", było chętnie odwiedzane przez licznych gości, zainteresowanych wypoczynkiem i rekreacją w atrakcyjnych krajobrazowo okolicach Krakowa. Nawiązaliśmy wiele interesujących kontaktów z gospodarstwami agroturystycznymi z woj. małopolskiego oraz z innych regionów Polski, które zapewne pozwolą zwiększyć atrakcyjność oraganizowanych przez nas imprez turystycznych i kiermaszów.

Pierwszy, po przedłużającej się ponad miarę zimie, umiarkowanie ciepły i pogodny weekend zaowocował zwiększoną liczbą gości stęsknionych za jazdą konną. Zorganizowano jednodniowy rajd konny do Kamieniołomu w Zabierzowie, jak również wiele jazd w terenie oraz na ujeżdżalni. Konie z utęsknieniem czekają na pogodne dni i soczyste pastwiska. Póki co, jeszcze muszą się męczyć w swej zimowej okrywie, która sprawia i jeźdźcom i koniom sporo kłopotów.

Stadnina realizuje szereg imprez, które promują nasze możliwości i dokonania w zakresie działalności edukacyjno-rekreacyjnej oraz wytwarzania smacznej, ekologicznej żywności. W miniony czwartek (11 kwietnia) gościliśmy grupę przedstawicieli gospodarstw agroturystycznych wytwarzających produkty żywnościowe, władze Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa oraz Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, na spotkaniu szkoleniowym, którego celem było opracowanie uproszczonych procedur zezwalających na wytwarzanie i sprzedaż produktów żywnościowych bezpośrednio przez gospodarstwa rolne. To bardzo ważny problem, na rozwiązanie którego oczekują zarówno rolnicy (w szczególności wiele gospodarstw agroturystycznych), jak i konsumenci, spragnieni smacznej, zdrowej, pozbawionej dodatków chemicznych żywności. Także szkoleniowy charakter będzie miało spotkanie z grupą ponad 40 rolników i właścicieli gospodarstw agroturystycznych z woj. opolskiego (25 kwiecień), zainteresowanych naszymi programami edukacyjno-rekreacyjnymi. Miło jest powiadomić, że największe zainteresowanie Gości wzbudziły dwa tematy:  "dla Hucuła nie ma życia ...", prezentujący kulturę ludową Huculszczyzny oraz "dary pól, lasów i łąk na ludowym stole", prezentujący ciekawą ofertę kulinarną złożoną niemal wyłącznie z dziko rosnących roślin! Kolejne tego typu spotkanie odbędzie się z grupą rolników w okolic Wrocławia.

Z przykrością informujemy fanów naszej Stadniny, że nie zrealizujemy w roku bieżącym wyjazdu na zaproszenie nadesłane ze Stadniny Koni Huculskich w Szigetcsep (Węgry), na węgierską "Ścieżkę huculską". Zarówno przedłużająca się zima, która mocno ogranicza właściwe przygotowanie koni do zawodów (04 - 05 maj), jak i problemy natury organizacyjnej, zmusiły nas do odwołania wyjazdu. Serdecznie przepraszamy w szczególności przemiłych Gospodarzy imprezy w Szigetcsep, jak i młodzież ze "szkółki" przygotowującą się do wyjazdu.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl