Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

"Święto Plonów" w Stadninie.

19.09.2016

Nieuchronnie zbliża się czas równonocy jesiennej… Noc zdobywa przewagę nad dniem. Czas jesienny, to nie tylko pożegnanie lata, ale również czas plonów, zbierania owoców ciężkiej pracy w oczekiwaniu na zimę. Przypomnienie najdawniejszych tradycji i obrzędów towarzyszących temu wyjątkowemu na wsiach obyczajowi.

„Święto Plonów” - kolejne wydarzenie w tym roku w nielepickiej stadninie, poświęcone odkrywaniu dawnej kultury i obrzędowości naszych przodków, nierozerwalnie związanych z cyklami natury. Misterium dziękczynne, za dobrą dole, bez której nie byłoby szczodrych plonów. Zakończenie żniw, po czasie siania, wzrastania i zbierania. Podziękowanie za urodzaje oraz wypiek pierwszych bochnów chleba. "Święty chleb" – cecha wspólna tych obyczajów oraz jego twórcy - ROLNICY, główni aktorzy tego wydarzenia. Zapraszamy do wspólnego świętowania końca okresu wytężonej pracy, nieco zniekształconego przez współczesne tradycje dożynkowe.

„Dziejawa” przypomni najdawniejsze, sięgające rodowodem pogańskich czasów obrzędy związane z uczczeniem udanych zbiorów. Stadnina przypomni nieco nowsze tradycje dożynkowe, także zanikające na wsiach.

„Święto Plonów” rozpoczniemy od obrzędu „żenienia komina” dającego ciepło i chleb. Stadnina chętnych Gości zaprasza do wspólnego wyrobu ciasta chlebowego w sędziwej dzieży, z prawdziwej mąki żytnio-pszennej na zakwasie oraz jego wypieku w oryginalnym  piecu chlebowym oraz ... wspólnej biesiady i zabaw.

Zainteresowanych spuścizną przodków ugości obozowisko „Dziejawy” - żywego muzeum słowiańszczyzny, gdzie zebrane przez nich  eksponaty sprzed 1000 lat opowiedzą niejedną historię „jak to drzewiej bywało..”, zaś  słowińscy wojowie przedstawią i pozwolą, trochę doświadczyć, jak dawniej rozwiązywano spory.

W czasie, gdy dorośli będą się zmagali z trudami wyrobu ciasta, formowaniem bochenków oraz wsadzaniem ich do pieca, dzieciom i młodzieży (chętnym dorosłym też ;-) zapewniamy znakomitą zabawę „Manewry młodych wojowniczek i wojowników” na słowiańskim placu na terenie nielepickiej Stadniny.

Atrakcji z pewnością nie zabraknie, a nagrodą za udział w imprezie będzie ... niezapomniany smak i aromat dawnego, prawdziwego chleba.

Serdecznie zapraszamy!

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl