Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Nadchodzi oczekiwana wiosna!

06.03.2013

Mijająca zima była dla nas w miarę łaskawa. Udało się zrealizować zarówno zimowy obóz jeździecki w śnieżnej scenerii, sporo kuligów, kilka udanych imprez integracyjnych, a nawet dokonano pierwszych (po wielu latach) prób ze skiringiem. Kilka młodych koni przeszło pomyślnie próby użytkowania w zaprzęgach, kilka starszych ... przypomniało sobie po latach tę umiejętność. Stadnina została zasilona nową, uroczą instruktorką  -  Agnieszką, która na wstępie "zaliczyła" (z pozytywną oceną) kurs powożącego zaprzęgami, aktualnie natomiast (wspólnie z Kasią oraz Iwoną) pracuje nad przygotowaniem młodych koni do letniego sezonu.

Także wśród czworonożnych mieszkańców Nielepic daje się wyczuć wiosnę! Jedna z owieczek urodziła wesołego baranka, kilka kóz czeka na małe koźlęta, także oślica uzyskała w dniu dzisiejszym potwierdzenie zaawansowanej ciąży. Niestety, kolejny już rok minie bez narodzin źrebaków. Miejmy jednak nadzieję, że to ostatni taki rok! Sukcesem zakończyły sie bowiem poszukiwania stosownych "mężów" dla naszych klaczy i wiosną (w kwietniu) dokonamy pokrycia aż 5 sztuk.

Dzięki sprzyjającej pogodzie, dokonaliśmy nawożenia mineralnego użytków zielonych oraz zbóż ozimych. Czekają nas prace pielęgnacyjne na tych polach. Myślami jednak jesteśmy przy zbliżających się imprezach wiosennych, z których najważniejsze to:

  • "Wielkanocny Kiermasz" zaplanowany w dniach 23 - 24 marzec b.r.
  • "Giełda Agroturystyczna" na terenie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przewidziana w dniach 13 - 14 kwiecień b.r.
  • "Powitanie wiosny" w Stadninie, połączone z animacjami botanicznymi dla najmłodszych, degustacją wiosennych smakołyków oraz pierwszym, wiosennym wypiekiem domowych chlebów.

Zbliża się także czas rozpoczęcia sezonu rajdów konnych, zarówno jednodniowych, jak i dłuższych, na szlakch jurajskich. W miesiącu maju planujemy odwiedziny w Ogrodzie-arboretum p. A. Uznańskiego w Brzoskwini (bajecznie kolorowa kolekcja azalii i rododendronów!) a także powitamy ponad 30-osobową grupę studentów z Holandii.  Miło jest poinformować, że Stadnina otrzymała zaproszenie do wzięcia udziału w "Jarmarku Świętojańskim", jaki odbędzie się pod Wawelem w dniach 21 - 23 czerwiec b.r.

 

 

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl