Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Nadchodzący weekend zapowiada się niezwykle ciekawie.

27.04.2012

Trudno jest nawet szeregować ważność wydarzeń, jakie są zapowiadane na najbliższe dni. Z pewnością dla części "szkółki jeździeckiej" (Sylwia i Monika), będzie to wyjazd do Szigetcsep (Węgry) na kolejną "ścieżkę huculską" organizowaną przez niezwykle gościnnych Gospodarzy, państwo Nemeth. Przypomnijmy zatem, że w roku ubiegłym również nasze dziewczęta gościły w węgierskiej Stadninie, natomiast w Nielepicach już kilkakrotnie bywali zarówno właściciele Stadniny w Szigetcsep, jak i ich jeźdźcy. Szczególnie pięknie prezentowali się na imprezach związanych z Międzynarodowym Festiwalem Huculskim w Krakowie, Ojcowie oraz w Nielepicach.

Tym razem uda się zapewne pogoda jeźdźcom, którzy pod przewodnictwem Andrzeja wyruszają na 5-dniowy rajd szlakami Jury. Krótkie, 1-dniowe rajdy do atrakcyjnych krajobrazowo okolic planuje także Kasia, w miejsce planowanego wcześniej 3-dniowego rajdu do Doliny Będkowskiej. Oczywiście, jak w każdą słoneczną sobotę i niedzielę spodziewamy się licznej grupy Gości, do dyspozycji których będą: Kasia, Natalia oraz Kamila.

Nieopodal Nielepic, w Balicach, odbędzie się w najbliższą sobotę Nadzwyczajne Zebranie Polskiego Związku Hodowców Koni Huculskich. Zapowiada się ważne wydarzenie, bowiem głównym tematem, obok wyborów uzupełniających do Zarządu Związku oraz delegowania przedstawiciela Związku do Komisji Księgi Stadnej, są niefortunne decyzje przedstawicieli władz związkowych, reprezentujących Polskę w HIF (Huzul International Federation) związane z umaszczeniem srokatym koni rasy huculskiej. Wielu hodowców w kraju jest zbulwersowanych kontestowaniem tego umaszczenia przez władze HIF (za przyzwoleniem polskiej strony), a przede wszystkim, "zamiataniem sprawy pod dywan". Miejmy nadzieję, że uzupełniające wybory pozwolą nie tylko delegować do władz Związku osoby kompetentne, ale także Zebranie uzgodni dalszy tryb postępowania wobec władz HIF, dla uratowania srokatych hucułów. W tym miejscu przypomnę po raz kolejny, że podobną niefrasobliwość i lekceważenie interesów hodowców okazały zarówno Komisja Księgi Stadnej, jak i Zarząd Związku Hodowców Koni Huculskich, uznając przed kilku laty za niepożądane umaszczenie kasztanowate w tej rasie.

Z dużą przyjemnością informujemy, że coraz większa liczba szkół i przedszkoli uczestniczy w spotkaniach edukacyjno-rekreacyjnych organizowanych przez naszą Stadninę. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się tematy "chleba naszego powszedniego ...:, "nie święci garnki lepią", "dary pól, łąk i lasów na ludowym stole", "dla Hucuła nie ma zycia .." (temat szczególnie interesujący grupy zagraniczne). Jest także zainteresowanie kolejnymi tematami, z zakresu kowalstwa, tkactwa oraz geologii. Okazuje się, że można połączyć zabawę i rekreację konną z krótkimi zajęciami prezentującymi piękno kultury ludowej oraz wiedzę z zakresu botaniki, zoologii, geologii. Najbardziej wdzięczną grupą wiekową dzieci i młodzieży są maluszki z przedszkoli oraz pierwych klas szkoły podstawowej. Z równym przejęciem słuchają opowiadań o koniach huculskich oraz innych zwierzętach hodowanych w Stadninie, o historii Ziemi, o sposobach pieczenia placków i chleba, o poznawaniu dzikich roślin, z których można sporządzać pyszne dania. Są grzeczne i zaciekawione każdym tematem.

Na koniec dzisiejszych "Wiadomości" pozostała dość przykra dla naszych Gości informacja. Po zakończeniu majowego weekendu (aby nie powiększać przykrości), t.j. od dnia 07 maja 2012 r. Stadnina podniesie ceny za swoje usługi jeździeckie. Ceny wzrosną o 5,00 zł za 1 godzinę jazdy (z 30 - 35 zł). Zwiększą się przez to ceny karnetów (zwykły do 300 zł za 10 godz oraz rodzinny do 250 zł za 10 godz.). Także cena za pracę z użyciem lonży wzroście do 35 zł za 30 min. Serdecznie przepraszamy, lecz wyraźny wzrost cen utrzymania koni w Stadninie wymagał takiej korekty.

 

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl