Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Nieudana zima odchodzi w zapomnienie.

10.03.2012

Nie rozpieściła nas tegoroczna zima. Tęgie mrozy, brak śniegu, ledwie tydzień prawdziwie zimowej atmosfery. Cóż, z przyrodą nie należy się spierać. Na szczęście czuć już oddech wiosny. Plany mamy bogate, ale ... po kolei.

  • udało się zrealizować skromne, ale jednak udane obozy zimowe, zarówno w "mazowieckim" jak i w "małopolskim" terminie. Jedyna w tej zimie śnieżyca dopadła uczestników obozu na całodniowym rajdzie do Tenczynka. Trzeba przyznać, że uczestnicy tej eskapady doznali ekstremalnych wrażeń.
  • gościliśmy w Stadninie dwukrotnie dość liczne grupy amatorów samochodowego szaleństwa, zrzeszonych w klubie "4 x 4". Mimo pewnej rezerwy, jaką żywimy w stosunku do samochodów terenowych, qadów oraz motocykli rajdowych, było całkiem sympatycznie i swojsko. Okazuje się, że przy bliższym poznawaniu się, można ustalić takie formy wzajemnych kontaktów, które dla żadnej ze stron nie są uciążliwe i pomagają na zawiązanie nici autentycznych sympatii.
  • miniony okres obfitował także w zdarzenia istotne dla hodowców koni rasy huculskiej, nie zawsze miłe i pozytywne. Okazało się bowiem, że w ramach HIF (Huzul International Federation) podjęto od pewnego czasu starania, by umaszczenie srokate koni huculskich uznać za niepożądane i dążyć do założenia dla tych koni oddzielnej (czyt. II kategorii) Księgi Stadnej. Co gorsze, przedstawiciele naszego Związku (zarówno PZHK, jak i PZHKH) nie raczyli o tych zagrożeniach poinformować hodowców w Polsce, w związku z czym wybuchł w ostatnich tygodniach wielki skandal. Wielu hodowców poczuło się dotkniętych i oburzonych tak lekceważącym stosunkiem władz związkowych. Wielu także, w szczególności tych, którzy posiadają konie srokate, poczuło istotne zagrożenie swoich interesów. Cóż, nasza Stadnina już w latach 2007 -  2008, gdy uznawano "na własne życzenie" maść kasztanowatą za niepożądaną w rasie huculskiej, zwracała uwagę, że to droga do nikąd. Już wtedy zwracaliśmy uwagę, że "grzebanie" w umaszczeniu koni nie ma żadnego uzasadnienia i zubaża jedynie bioróżnorodność w obrębie tej nielicznej rasy. Szkoda, że tak się stało. Należy mieć tylko nadzieję, że w porę nastąpi powstrzymanie tych szalonych i szkodliwych dla hodowli poczynań.
  • z milszych wieści należy podreślić, że w nieodległych terminach nasza Stadnina będzie uczestniczyła w Targach Turystycznych organizowanych 30 i 31 marca w Bunkrze Sztuki w Krakowie, a także w Giełdzie Agroturystycznej organizowanej na terenie Uniwerytetu Rolniczego, w połowie miesiąca kwietnia.  Już dzisiaj zapowiadamy także, że nasz Wielkanocny Kiermasz zaplanowany jest na dzień 01 kwietnia b.r.
  • po raz kolejny organizujemy, przy współpracy ze szkołami Krakowa i okolic, nabór do "szkółki" jeździeckiej. Należy mieć nadzieję, że pozyskamy utalentowaną młodzież, która znów zaprezentuje swe umiejętności w pokazach konnych oraz w zawodach sportowych.
  • ostatnia wiadomość onosi się do typowo wiosennych wydarzeń. Otóż po raz pierwszy po dość mroźnych dniach, wypuszczono na padok z węgierskim bydłem osiołki. Wszystkie, razem z "Ferdynandem". Fredek ryczał tak przeraźliwie, że spłoszone krowy biegały jak oszalałe. Nie wiedziały biedne, że to pieśń miłosna Freda. Rozpoczął wiosenne amory! Swoją drogą chciało by się powiedzieć  -  typowo "końskie" zaloty, nie urażając oczywiście koni ...
Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl