Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

"Hubertus" oraz Jesienny Kiermasz w Stadninie.

14.10.2011

Już w najbliższy weekend, 22 i 23 października, odbędą się w Stadninie dwie barwne imprezy:

  • "Hubertus", czyli tradycyjna gonitwa za lisem, który zaplanowany jest na sobotę, 22 października.
  • Jesienny Kiermasz, połączony z interesującymi warsztatami dla dzieci i młodzieży oraz z oficjalnym zakończeniem udziału Stadniny w Międzynarodowym Festiwalu Huculskim, zaplanowane w dniu 23 października (niedziela).

Hubertus – 22 października (sobota) od godz. 11:00

Jeździeckich oraz myśliwskich tradycji związanych ze świętem Huberta, nie trzeba specjalnie w Stadninie objaśniać. Niemal corocznie, od prawie 15 lat, są w Nielepicach organizowane "Gonitwy za lisem", przypominające tradycje sięgające średniowiecza. Św. Hubert, patron jeźdźców i myśliwych,  był bowiem historyczną postacią (655 - 727 r.) Dziś można jedynie wyjaśnić, że połączenie obchodów tego święta w środowiskach myśliwych i jeźdźców wynika wprost z faktu, że w czasach gdy żył św. Hubert, polowało się niemal wyłącznie z konia. Dziś zmienił się radykalnie sposób polowań, a i świętym nie jest już tak łatwo zostać, jak za czasów Huberta (syn św. Huberta, Floribert, był również biskupem , a sam Hubert pozostawał wcześniej zatwardziałym poganinem, który nie stronił od uciech łoża i stołu!). 

Sympatyczna tradycja jednak pozostała. W środowiskach myśliwskich organizuje się uroczyste polowania, w środowiskach jeździeckich "Gonitwy", będące jednocześnie zakończeniem letniego sezonu jeździeckiego.

Tegoroczną Gonitwę poprowadzi Master, w osobie Katarzyny Olczak, w asyście Kontrmastera, Hajnalki Szentgyorgyi a w rolę nieszczęsnego lisa wcieli się Dominika Fabin, zwycięzca ubiegłorocznego "Hubertusa".

Zmaganiom uczestników Gonitwy będą towarzyszyły konkursy i zabawy konne, wyborna kuchnia z akcentami myśliwskimi oraz wspólna, wieczorna biesiada myśliwych i jeźdźców. Początek imprezy w sobotę o godz. 11:00 na terenie Stadniny, natomiast finał Gonitwy ok. godz. 13:30 na łąkach Stadniny.

 

Jesienny Kiermasz – 23 października (niedziela) od godz. 11:00

W niedzielę, 23 października, odbędzie się Kiermasz Jesienny, organizowany przez "Nielepicką Spiżarnię", połączony z warsztatami dla dzieci i młodzieży (m. innymi pieczenie chleba, zajęcia ceramiczne, wikliniarstwo) oraz z miłymi akcentami związanymi z zakończeniem udziału Stadniny w Międzynarodowym Festiwalu Huculskim.

Pewną niespodziankę stanowić będzie nie planowany wcześniej występ kapeli huculskiej z Wierchowyny, znanego już w Nielepicach artysty, Nikołaja Iljuka. Połączenie dobrej kuchni (uwaga na dziczyznę!) ze znakomitą muzyką powinno stanowić wystarczającą rekomendację imprezy. 

W niedzielę także rozegrany zostanie finał konkursu o Wielką Nagrodę Stadniny (będzie nią roczny ogierek rasy huculskiej), w którym uczestnicy wykażą się wiedzą na temat koni huculskich oraz umiejętnością jazdy. Oczywiście, jak na każdym Kiermaszu, można będzie w tym dniu zakupić znakomite wędliny, sery, pieczywa oraz przetwory owocowe sporządzane domowymi metodami.

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl