Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Tego jeszcze nie było ! - 36 koni na nielepickim "Hubertusie".

23.10.2011

Piękna, jesienna pogoda wprowadziła nas w nastrój tradycyjnej "Gonitwy za lisem".  Poranna mgła napędziła nieco strachu uczestnikom imprezy, lecz później było coraz ładniej. Była to już chyba piętnasta, kolejna Gonitwa organizowana przez nielepicką Stadninę. Nie wszystkie odbywały się przy równie pięknej pogodzie, a z całą pewnością wczorajsza była pierwszą, w której uczestniczyło aż 36 jeźdźców i koni. Miło jest podkreślić, że zaproszenie do udziału w imprezie przyjęli: Klub Jazdy Konnej "Santos" z Zabierzowa, Ośrodek Jazdy Konnej Magdy i Tomasza Gruszków z Nawojowej Góry oraz dwóch niezrzeszonych w klubach jeźdźców. Także ekipa z Nielepic prezentowała się okazale, prezentując ponad 20 koni.

Po prezentacji jeźdźców na nowej ujeżdżalni, która z trudem pomieściła tak liczną grupę "myśliwych", Master Gonitwy - Katarzyna Olczak poprowadziła korowód jeźdźców na godzinny spacer "tropami lisa". Długi sznur koni zamykała Hajnalka Szentgyiorgyi, pełniąca honory Kontrmastera. Nastąpiła zmiana w obsadzie jeźdźca wchodzącego w rolę ściganego lisa  -  niedysponowaną Dominikę Fabin zastąpiła Ela Płatek, na "Wybryku". Tradycyjnie już, sygnały myśliwskie podczas Gonitwy wygrywał Tomasz Janiszewski. Wyruszył pościg za piękną "lisiczką". Tym razem była to długa, barwna gonitwa, pozwalająca widzom podziwiać piękno koni, umiejętności jeźdźców oraz uroki jesiennych krajobrazów. Przyznać należy, że jeźdźcy zachowywali się niezwykle szarmancko wobec urodziwej "lisiczki", zachowując wszelkie, regulaminowe oraz co jeszcze ważniejsze, grzecznościowe prawidła Gonitwy. Na polowaniach jednak panuje nieubłagana zasada  -  w końcu lis musi paść łupem myśliwych. Tym razem zwycięzcą Gonitwy zastała Katarzyna WICHROWSKA na "Wieluniu", z KJK "Santos" w Zabierzowie. Serdecznie gratulujemy! Tym bardziej, że zerwanie kity nastąpiło po szybkiej, błyskotliwej akcji. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna Gonitwa, w której "lisem" będzie tegoroczny zwycięzca, Katarzyna Wichrowska, dostarczy nie miej emocji i estetycznych wrażeń, niż wczorajsza impreza.

Dzisiejszy dzień, mimo zachęcających prognoz pogodowych, okazał się zimny i dość ponury. Wielka szkoda, bowiem liczba atrakcji przygotowanych przez Stadninę była imponująca. Znakomicie przygotowany Kiermasz, z dużą liczbą smacznych przetworów "Nielepickiej Spiżarni", warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu ceramiki oraz pieczenia chleba, interesujące stoiska z pięknymi pamiątkami ludowymi oraz produktami pszczelarskimi, stoisko z pysznym pieczywem z okolic Ojcowa, liczne konkursy konne o "Wielką Nagrodę Stadniny" w postaci konia huculskiego .... to wszystko okazało się niewystarczającym magnesem, by pokonać strach przed zimnem. Nie zrealizowała się także nadzieja na zorganizowanie koncertu huculskiej kapeli z Wierchowyny, z prozaicznej przyczyny ... zmiany rozkładu jady PKP, który o ponad dwie godziny przesunął czas przyjazdu muzyków. Zbyt wiele, by można było zatrzymać Gości. Nie mniej, ci którzy przybyli, mogli cieszyć swoje podniebienia znakomitą jagnięciną, dziczyzną, znanymi już smakami domowych pierogów oraz wieloma innymi atrakcjami kulinarnymi, z których zasłynęła "Spiżarnia". Powitanie jesieni odbyło się zatem w typowo jesiennej, chłodnej scenerii. Cóż, trzeba się i do takiej atmosfery przygotować.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl