Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Wreszcie wakacje !!!

26.06.2011

Koniec roku szkolnego pożegnał nas burzami i deszczem. Warto było poczekać. Wakacje rozpoczęła piękna, słoneczna pogoda. Miejmy nadzieję, że tak przez dłuższy czas pozostanie.

Rozpoczęły się długo oczekiwane wakacje "w siodle", kolejne w nielepickiej Stadninie. Nie znaczy to jednak, że takie same, jak wszystkie poprzednie. Mamy w tym roku kilka niespodzianek. Jedną z nich jest zapewne kuchnia, która po raz pierwszy będzie miała sporo akcentów huculskich. To głównie za sprawą pani Marii, Hucułki z Wierchowyny, która pomaga nam sporządzać smakowite specjały karpackich górali. Jej placuszki serowe zrobiły już furorę wśród gości. Kolejną nowością jest przeniesienie zajęć konnych na nową ujeżdżalnię. Może jeszcze nie kompletną, lecz naprawdę pięknie położoną. Z czasem będzie to naprawdę udany obiekt. W tym roku dołożymy wielu starań, by zrealizować do końca zamiar nauki powożenia zaprzęgami konnymi. Sprzyja temu zamiarowi fakt, że pani Iwona, instruktorka pełniąca dyżur w lipcu, sama jest entuzjastką tej dyscypliny i zapewne dopilnuje, by ... "słowo stało się ciałem". Wiele zajęć poświęcimy lepszemu poznaniu koni, ich zachowań, "mowy ciała", zasad pielęgnacji i użytkowania. Z pewnością większy komfort czeka na rodziców  przywożących, lub odwiedzających swe pociechy na obozach jeździeckich. Gustowny, drewniany pawilon zbudowany na "starej" ujeżdżalni pozwala na chwile wytchnienia oraz ... spróbowanie owych zapowiadanych powyżej specjałów huculskiej kuchni. Kolejna nowość, to wprowadzenie całodziennych rajdów konnych (dla początkujących wycieczek zaprzęgami konnymi) do ruin zamku Tenczyńskich w Rudnie. Atrakcji będzie sporo. Miejmy nadzieję, że wszystkim dopisze humor i słoneczna pogoda.

Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować kolejny, bardzo udany rajd konny do Rudna (czwartek, 23 czerwiec). Imponująco wyglądał zastęp 13 koni podążających na całodzienną wędrówkę. Na popasie czekała świetna zupa pasterska, a po powrocie również smaczne "co nieco". Jednodniowe rajdy konne znajdują coraz więcej amatorów, a piękne tereny Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego i Dolinek Krakowskich sprzyjają takim wędrówkom.

W dniu wczorajszym (sobota) gościliśmy liczną grupę gości z terenu gminy Zabierzów na "rekreacyjnym popołudniu", połączonym z quizem o tematyce botaniczno-kulinarnej. Goście wykazali się znakomitą znajomością walorów kulinarnych roślin dziko rosnących w najbliższej okolicy, wprawiając swą inwencją w zakłopotanie ... nawet jurorów. Było to bardzo udane spotkanie, miejmy nadzieję, że pierwsze z takiego cyklu. Były pyszne pierogi, małosolne ogórki, domowy smalec, pasterska zupa.... a dla zwycięzców quizu dodatkowo lody.

Już jutro (poniedziałek) odbędzie się kolejne spotkanie przedstawicieli gmin oraz gospodarstw agroturystycznych zrzeszonych w Stowarzyszeniu "Korona Północnego Krakowa". Trwają bowiem prace nad przygotowaniem "Marki Produktu Turystycznego", charakterystycznego dla północnej i zachodniej części woj. małopolskiego. Nasza Stadnina została zaproszona do udziału w tych pracach z uwagi na znaczący dorobek w popularyzacji kultury ludowej, w tym także kultury kulinarnej. Miejmy nadzieję, że "Nielepicka Spiżarnia" opracuje kilka dalszych propozycji kulinarnych oraz działań edukacyjnych umacniających pozycję gminy Zabierzów w "Koronie". Sądzimy, że część z tych propozycji zostanie zaprezentowana na pierwszym Jesiennym Kiermaszu, połączonym zapewne z "Hubertusem", które planujemy zrealizować w połowie października b.r.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl