Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Długi weekend majowy upłynął pod znakiem ekstremalnych doświadczeń z pogodą.

04.05.2011

Wszyscy miłośnicy przygód konnych z utęsknieniem czekali na dłuższy weekend majowy. Wszak w tym teminie został zaplanowany drugi, dłuższy rajd konny w bieżącym roku. Również start naszej ekipy w zaprzyjaźnionej Stadninie w Szigetcsep (Węgry), został zaplanowany na dzień 01 maja.  Dziś można stwierdzić, że tylko konie odniosły wymierne przyjemności z pierwszych dni tego pięknego zazwyczaj miesiąca ... w końcu wyszły na pastwiska. Jeźdźcy jednak doświadczyli ekstremalnych wrażeń. I to zarówno na jurajskich trasach rajdu konnego, jak i na węgierskich zawodach. Nie umniejszyło to jednak radości, a nawet uzasadnionej dumy, z pokonywanych trudności. Mimo deszczu, miejscami nawet śniegu i przenikliwego zimna, cierpliwe hucułki doniosły na swoich grzbietach jeźdźców do celu. Ale po kolei:

  • zakończył się 5-dniowy rajd konny "transjurajskim szlakiem", który wyruszył na trasę 30 kwietnia. Już pierwszego dnia dopadła uczestników rajdu burza i kłopoty z suszeniem odzienia. Później już było ... coraz chłodniej. Wydaje się, że dzisiejszy, pierwszy od kilku, pogodny dzień, był swoistą nagrodą za wytrwałość i dzielność zarówno jeźdźców, jak i koni. "Wszędzie jest dobrze, lecz w domu najlepiej..." chciało by się rzec po tak trudnej wędrówce.
  • Do Nielepic zawitał także w sobotę "deszczowy" rajd ze Sławkowa. Przemoczeni, zziębnięci jeźdźcy długo grzali się przy kominku oraz w gorącym prysznicu. Przyjemne ciepło oraz smaczne jedzenie przygotowane przez panią Basię, zniechęciło Gości do wyruszenia w powrotną drogę w deszczowy, niedzielny dzień. Skorzystali z przedłużonej gościny, by w suchy, słoneczny poniedziałek wyruszyć w powrotną drogę. Ponownie zapraszamy!
  • Sobota (30.04.) była obfitym w wydarzenia dniem. Późnym popołudniem gościliśmy bowiem 60-osobową grupę uczniów z polskich i francuskich gimnazjów. Były występy artystyczne uczniów, ognisko, miła atmosfera oraz ... zapowiedż, że nie jest to ostania wizyta. Swoją drogą należy wspomnieć, że Stadnina ma wyjątkowe szczęście do Gości z Francji. Już w tym roku gościliśmy kilka grup z tego pięknego kraju oraz dwie stażystki ze Szkoły Hodowli Koni, urocze Cecile oraz Sophie, z zapowiedzią, że jesienią ponowimy serdeczne kontakty.
  • W gorącym dla nas okresie, majowego weekendu, wypadł też start naszej ekipy w "ścieżce huculskiej" w Szigetcsep na Węgrzech. Nieoceniona w swej dobroci oraz gotowości udzielania pomocy Hajnalka, węgiersko-polski symbol naszej Stadniny, sprawowała opiekę nad naszą reprezentacją w osobach: Paulina Adamska oraz Olga Madlewska. Dziewczynki reprezentujące "szkółkę jeździecką" Stadniny nie zawiodły oczekiwań i zaprezentowały wysokie umiejętności jeździeckie na zawodach. Paulina, startując w klasie "dzieci" na znanym wszystkim bywalcom Stadniny "Primo" (sprzedanym do Szigetcsep) zajęła II miejsce z wynikiem bliskim maksymalnej oceny, zaś Ola, w klasie wyższej, jadąc na węgierskiej klaczy "Okos" zajęła VI miejsce. Zawody zostały rozegrane w ulewnym deszczu, który jednak nie zakłócił radości z uczestnictwa w pięknie zorganizowanej imprezie. Jako ciekawostę podamy, że słynny onegdaj w Nielepicach "Maciopek" rozrósł się wyraźnie i odziedziczył po "Bule" całkiem wyrazisty charakter. Także "Buła" ma się zupełnie dobrze i na dniach oczekuje źrebaka po swym nowym, węgierskim "mężu".
Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl