Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

"Na świętego Jurija" zapraszamy na krakowskie Błonia.

12.05.2011

Już w najbliższą niedzielę, 15 maja, odbędzie się kolejna impreza, wchodząca do programu Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego. Tym razem, na krakowskich Błoniach, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz nasza Stadnina pokażą tradycje pasterskie Hucułów. "Na świętego Jurija", to tytuł imprezy. W dzień świętego Jurija, który na Rusi przypadał 06 maja, wyruszali Huculi w barwnym korowodzie na połoniny, na kilkumiesięczny wypas swoich stad na górskich pastwiskach. Święty Jurij, występujący na ruskich ikonach jako rycerz zabijający smoka, stanowi alegorię zwycięstwa dobra nad złem, zwycięstwa życia i sił przyrody. Jest patronem rolników i pasterzy. Opiekuje się plonami pól oraz stadami hodowanych zwierząt. Dzień świętego Jurija ma związek zarówno z tradycjami religijnymi Rusi i prawosławia, jak i ze starym, pragmatycznym obyczajem wołoskim, który nakazywał z początkiem maja wyruszać na górskie pastwiska. Najczęściej w ten właśnie dzień rozpoczynał się "połonynskij hid", czyli odprowadzanie pasterzy na letnie pastwiska. Skupione modlitwy towarzyszące temu szczególnemu wydarzeniu, poważne negocjacje pomiędzy gazdami, a "watahem", przejmującym opiekę nad stadami, nie przeszkadzały młodzieży bawić się, śpiewać i wyprawiać różne figle. Był to bowiem dzień radości. Krótki fragment tego barwnego obyczaju, a głównie te elementy, które są związane z końmi, zostaną zaprezentowane w pokazach nielepickiej Stadniny. Miło jest zapowiedzieć, że wspomoże nas zapomniany nieco węgierski czikos, Sun, który góry ogląda dziś z perspektywy ... Zielonej Góry.

Odszedł w mijającym tygodniu ze Stadniny jeden z najbardziej zasłużonych koni, "Sułtan" (po Salwa, Fant). Został wymieniony z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Więckowicach, gdzie od lat przebywa znany tylko dawnym bywalcom Stadniny "Lechita", na młodego, urodziwego wałacha "Oz" (po Nadia, Fant). "Sułtanowi" należy się szczególnie pożegnalna laudacja. Był bowiem nie tylko jednym z najlepszych koni, jakie wyhodowano w naszej Stadninie, ale też ... najciężej doświadczonym przez wadliwe użytkowanie zwierzęciem. Był koniem świetnie wyszkolonym, dynamicznym, szybkim. Mając niecałe 4 lata wygrał trudny Rajd Koni Małopolskich w Raciechowicach, w klasie koni małych, będący I Mistrzostwami Polski Amatorów w Rajdach Konnych (2002 r.) Wygrywał "Ścieżki huculskie w Nielepicach, wyścigi płaskie. Był świetnym koniem zaprzęgowym (w szczególności w parze z niepokorną "Palinką"), występował w "poczcie węgierskiej", układany przez Suna. Wielka szkoda, że nie zrealizował wielkich nadziei Stadniny, głównie z uwagi na kilkakrotne przebycie mięśniochwatu, pod "krewkimi" i nieco pozbawionymi wyobraźni jeźdźcami. Teraz będzie miał możliwość zrealizowania swoich niewątpliwych talentów w hipoterapii, gdzie wspomoże wspomnianego "Lechitę". Troszkę się łezka kręci za tym wyjątkowym koniem, lecz ... w Więckowicach będzie mu z pewnością lepiej.

Maj jest miesiącem szczególnie lubianym w Stadninie. Zarówno przez konie (właśnie w maju wyruszają na swe nielepickie "połoniny"), przez jeźdźców, bowiem w tym miesiącu mają szczególne nasilenie jedno i wielodniowe rajdy konne, jak i przez Gości, którzy rzadziej zaglądają do Nielepic, lecz .. zazwyczaj w maju wracają urzeczeni wyjątkową urodą tego miejsca. W tym miesiącu odbywają się szkolne wycieczki, plenerowe uroczystości urodzinowe i "komunijne", spotkania integracyjne przy grillu i kociołku. Nie inaczej jest w tym roku mimo, iż pogoda nie zawsze nas rozpieszczała. Szczególne "zagęszczenie" imprez jest też spowodowane intensywnym udziałem Stadniny w wydarzeniach związanych z Festiwalem Huculskim. Na wstępie zapowiedziano już występ na krakowskich Błoniach. Już 21 maja czeka nas występ w Ojcowie, na "Huculskiej Biesiadzie". Ledwie dzień później, 22 maja konie naszej Stadniny pod jeźdźcami z Nielepic, Szigetcsep (Węgry) i Sihle (Słowacja) przemaszerują przez Rynek Główny w Krakowie. Na zakończenie miesiąca, odbędą się galowe pokazy konne w Nielepicach. Pracowicie spędzimy miesiąc maj.

Już w sobotę przywitamy w Stadninie kolejną grupkę koni z zaprzyjaźnionej Stadniny w Rosinie k. Zielonej Góry. Będzie to dar naszego Przyjaciela, Janusza Szajny, do którego zawędrowały: "Oksana", "Wisienka", "Zimorodek", "Sikoreczka", a wcześniej jeszcze "Wiatr".

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl