Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Międzynarodowy Festiwal Huculski "Słowiańska Atlantyda" rozpoczęty!

18.03.2011

"Ludzie tęsknią za ojczyznami, a politycy oferują im państwa ..." to fragment pięknej oracji, jaką wygłosił w dniu wczorajszym prof. Jan Widacki, członek Komitetu Honorowego pamięci Stanisława Vincenza, z okazji otwarcia Festiwalu oraz niezwykle barwnej i interesującej Wystawy obrazującej kulturę Hucułów. W godzinach wieczornych, w hallu Muzeum Narodowego w Krakowie, uroczystego otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego dokonała pani Zofia Gołubiew, Dyrektor Muzeum. Towarzyszył jej w ceremonii otwarcia pan Jerzy Kapłon, Dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Wielu mówców podkreślało podczas wczorajszego wieczoru zarówno wyjątkową rolę kultury huculskiej dla narodów Ukrainy i Polski, jak i postać Stanisława Vincenza, znakomitego piewcy Huculszczyzny. Właśnie prof. J. Widacki najpełniej podkreślił potrzebę istnienia "małych ojczyzn", pielęgnujących kulturę i obyczaje przodków, bez względu na granice wyznaczane administracyjne. To była jedna z głównych myśli przekazywanych przez Stanisława Vincenza oraz jego przyjaciela i "ucznia" - Czesława Miłosza, odnoszących się do znaczenia małych narodów i plemion w dziedzictwie kultury europejskiej. "Karpaty są niczyje, są Boże...", to kolejny cytat prezentowany w dniu wczorajszym. Daremny zatem jest spór, czy Huculi oraz inne górskie plemiona należą bardziej do Polski, czy do Ukrainy. Są "ludem bożym", wolnym, karpackim.

Piotr Kłapyta, jeden z pomysłodawców Festiwalu i niestrudzony propagator kultury Hucułów, głównie w sferze muzycznej, zaprezentował niezwykle bogaty program Imprezy, obejmujący blisko 70 wydarzeń, które odbędą się w 14 miastach i miejscowościach Polski oraz 4 na Ukrainie. Wyjątkowo duża jest w tym roku liczba współorganizatorów Festiwalu - ponad 40!. W tak znakomitym gronie znalazła się również nasza Stadnina. Co więcej, uczestniczymy aktywnie w organizowaniu aż 5 imprez festiwalowych na terenie Krakowa, Ojcowa oraz Nielepic. Wskazuje to na rangę, jaką nadajemy w Stadninie kulturze ludowej w ogóle, a huculskiej w szczególności, jak i na poważanie, jakim cieszy się Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach.

Otwarta przez panią Dyrektor, tuż po oficjalnych przemówieniach, Wystawa pod nazwą "Sztuka Huculszczyzny - Huculszczyzna w sztuce", autorstwa dr M. Kruka, mogła zrobić naprawdę wielkie wrażenie. Zaprezentowane dzieła malarskie Teodora Axentowicza, Fryderyka Pautscha, Leona Wyczółkowskiego, Władysława Jarockiego, Kazimierza Sichulskiego, obrazujące Hucułów w pracy, tańczących kołomyjki, modlących się nad wodami Prutu w święto Jordanu, rozbawionych w weselnym korowodzie i zadumanych w żałobnej drodze na cmentarz - to obraz minionej Huculszczyzny, z której już pozostało niewiele. Obok, w gablotach zaprezentowano wspaniałe dzieła huculskich rzemieślników-artystów, Aleksandra Bachmińskiego, Grzegorza Cwiłyka, Dymitra Ilnickiego oraz szkoły garncarskiej w Kołomyji. Wiele bezimiennych dzieł sztuki snycerskiej, bajecznie kolorowych tkanin, mosiężnych naszyjników i krzyży, pamiętających czasy wędrownych, cygańskich kowali budzi zdumienie starannością wykonania oraz swoistym "smakiem" autorów. Wystawa zrobiła na nas tak silne wrażenie, że Stadnina postanowiła przyczynić się do jej promocji, w postaci objęcia 50 % (!) obniżką cen za jazdy konne w Nielepicach dla każdego, kto przedłoży bilet wstępu, lub zaproszenie do Muzeum Narodowego oraz Muzeum Etnograficznego w Krakowie, w czasie trwania festiwalu (17 marzec - 22 październik 2011 r.). Co więcej, proponujemy także 10 % upusty cenowe za jazdy konne dla tych osób, które okażą bilet wstępu, lub zaproszenie, lub inny dowód uczestnictwa w dowolnej  imprezie festiwalowej w kraju.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl