Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Czas na debiut Stadniny w Międzynarodowym Festiwalu Huculskim!

11.04.2011

W najbliższy weekend, 16 i 17 kwietnia rozpoczynamy udział naszej Stadniny w Międzynarodowym Festiwalu Huculskim. Będzie to przypomnienie tradycji wielkanocnych polskich (właściwie małopolskich) i huculskich. Tym razem, udział koni będzie ledwie zaznaczony krótkim pokazem oraz gotowością do usług dla najmłodszych Gości. Większą uwagę poświęcimy zapoznaniu przybyłych osób z tradycjami tego szczególnego święta, jakie zarówno w Prawosławiu, jak i w tradycji Kościoła Zachodniego stanowi Wielkanoc. Znów posłuchamy znakomitego zespołu Nikołaja Iljuka z Wierchowyny, po raz pierwszy usłyszymy krakowską kapelę występującą "w barwach" Centrum Kultury w Zabierzowie. Podczas, gdy najmłodsi będą zajęci wykonywaniem świątecznych ozdób z gliny, suszonych roślin oraz jaj, ich rodzice poświęcą nieco uwagi degustacji tradycyjnych potraw ze świątecznych stołów Huculszczyzny i Zachodnich Krakowiaków. Tym razem, będą dość wyraźnie prezentowane potrawy z baraniny oraz kilka osobliwości z huculskiego stołu. Można też będzie zaopatrzyć się w świąteczne smakołyki przygotowane w wersji "Nielepickiej Spiżarni". Goście imprezy będą mogli degustować oraz wspomagać Jury oceniające świąteczne wypieki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Można mieć nadzieję, że atrakcji w festiwalowym debiucie nie zabraknie!

Zapraszamy zarówno w sobotę (dzień huculski), jak i w niedzielę (dzień polski) od godz. 12:00.

Miniony weekend zaowocował kilkoma znaczącymi wydarzeniami. Najpierw, w sobotę, Stadnina prezentowała swoją ofertę na Targach Turystycznych w Krakowie. W znakomitym gronie firm i przedsiębiorstw turystycznych z wielu krajów oraz regionów Polski, oferta Nielepic prezentowała się bardzo przyzwoicie. Tym razem Stadnina reprezentowała Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa, mającego duże turystyczne ambicje.

W niedzielę powitaliśmy dwie sympatyczne stażystki z Francji, kształcące się w kierunku hodowli i użytkowania koni. Przez dwa tygodnie będziemy wspólnie porównywali wiedzę o koniach w polskim i francuskim wydaniu. Miło dodać, że dziewczyny pragną także "poszaleć" w kuchni i zapoznać nas z francuskimi specjałami, a w szczególności ciastami. Może także wielkanocnymi? Póki co, zachwycone są tradycyjną kuchnią polską, a w szczególności zupełnie nieznanymi im pierogami.

Także w niedzielę odbył się kolejny rajd konny do ruin zamku w Rudnie. 9-osobowa grupa bawiła się doskonale, mimo przenikliwego chłodu. Zachętą do kolejnego spotkania okazało się, oprócz konnych i krajobrazowych atrakcji, także smaczne, domowe jedzenie. Przypominamy w tym miejscu, że już niebawem, w przedłużony weekend kwietniowo-majowy wyrusza na trasy kolejny rajd szlakami Jury, prowadzony przez Andrzeja (informacja w "wiadomościach" poniżej).

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl