Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Już po debiucie. Można nawet powiedzieć, że mamy pierwsze zwycięstwo!.

18.04.2011

Debiut w Międzynarodowym Festiwalu Huculskim za nami. Nie należy ukrywać, że trema towarzyszyła nam przez cały miniony weekend. Pragnęliśmy bowiem nie tylko ukazać piękno kultury ludowej naszego regionu (Krakowiaków Zachodnich), i odległych od nas o setki kilometrów Hucułów, ale także zaspokoić oczekiwania estetyczne i smakowe naszych Gości. Ogromnie pomogła nam przepiękna pogoda. Jest ona nieodzownym warunkiem powodzenia imprez plenerowych, a taki charakter miała "Wielkanoc ... " w Nielepicach. Impreza składała się z dwóch części:

 1. w sobotę prezentowano obyczaje wielkanocne i folklor Hucułów. Podziwiano bajecznie kolorowe stroje ludowe muzykantów oraz "pisankarek" z Huculszczyzny, słuchano pięknej, archaicznej muzyki w wykonaniu wirtuozów tego gatunku, w szczególności multiinstrumentalisty Nikołaja Iljuka oraz słynnego cymbalisty Wasyla Tymczuka. Podziwiano niezwykłe w swych wzorach i kolorystyce pisanki wielkanocne. Trzeba przypomnieć, że huculskie pisanki należą do najpiękniejszych na świecie. Każde muzeum etnograficzne, nie tylko w Europie, zabiega o posiadanie kolekcji tych miniaturowych, autentycznych dzieł sztuki ludowej. Gościliśmy dwie, słynne na Huculszczyźnie artystki - pisankarki z Kosmacza, Marię Warcabiuk oraz Marię Jusidruk, które wystawiły kolekcje swoich prac. Z pewnym zażenowaniem  usłyszeliśmy, że udało im się znaleźć nabywców na .... 1 (jedną) pisankę! Stadnina zakupiła natychmiast kolekcję 16 pisanek i nie zamierza się ich pozbywać pod żadnym pozorem. Co więcej, w serdecznych rozmowach z artystkami z Kosmacza uzgodniono coroczne wzbogacanie kolekcji Stadniny o 15 - 20 egzemplarzy tych niewiarygodnie pięknych miniatur. Z pewnym smutkiem należy przyznać, że my także nie uczyniliśmy wszystkiego, by uzmysłowić naszym sobotnim Gościom wyjątkowej wartości artystycznej oferty oraz skomplikowanej ceremonii wytwarzania tych małych arcydzieł. Wspomniane artystki prezentowały również huculskie figurki zwierzęce, wykonywane z sera, stanowiące bardzo archaiczną pamiątkę dawnych przodków Hucułów. Specjalna technologia wytwarzania tych, z pozoru prostych figur serowych, pozwala na przechowywanie ich przez wiele lat w nienaruszonym stanie. Szczególną okazję do radości miały dzieci i młodzież przybyłe na imprezę. Przygotowano dla nich warsztaty, na których mogły uczestniczyć w wykonywaniu ozdób świątecznych z suszonych kwiatów, gliny, ciasteczek oraz oczywiście ... z jaj.
 2. drugi dzień "Wielkanocy ... " poświęcono polskim tradycjom. Zaprezentowano, dzięki pomysłowości "Nielepickiej Spiżarni", bogatą ofertę kulinarną związaną z tym Świętem. Z przyjemnością należy podkreślić, że artystyczną część niedzielnej imprezy zapewniły zespoły współpracujące z Zabierzowskim Centrum Kultury, które było także współorganizatorem całej imprezy. Podziwiano więc występ kapeli krakowiaków, jak również uroczy pokaz tańców bałkańskich w wykonaniu zespołu "Tanecznic" z CK w Zabierzowie. W finale niedzielnych obchodów Festiwalu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu pod sympatyczną nazwą "Masz babo placek..." na najlepszy wypiek wielkanocnego ciasta, rozegrany pomiędzy Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Zabierzów. Miło podkreślić, że w tym konkursie aż trzy ekipy Gospodyń broniły barw wsi Nielepice! W ogóle, na wczorajszych uroczystościach wyjątkowo licznie prezentowali się mieszkańcy Nielepic, co świadczy o dostrzeganiu przez nich wysiłków Stadniny w zakresie promocji samej miejscowości, jak i kultury ludowej najbliższych okolic. Wyjątkowo miło jest podkreślić, że na niedzielną imprezę "przydreptała" piechotą i z zainteresowaniem oglądała ją niemal w całości, pani Władysława Korbiel, licząca już ponad 90 lat (!) sympatyczka Stadniny z Nielepic. Dla porządku należy wymienić laureatów wspomnianego konkursu pod nazwą "Masz babo placek", który oceniało Jury w składzie: Janina ŁOCHOWSKA (Przewodnicząca), Izabela Róża UZNAŃSKA, Agata ŚMIECH oraz Piotr BUDZIAK:
 • I miejsce: Małgorzata RUMIAN (ciasto kajmakowo-pomarańczowe)
 • II miejsce: Dom Pomocy Społecznej w WIĘCKOWICACH (ciasto wielkanocne)
 • III. miejsce: Danuta BASTER (sernik)
 • Wyróżnienie: KGW w NIEGOSZOWICACH
 • Wyróżnienie: Lidia BASTER 
 • Wyróżnienie: Warsztaty Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta - Filia Czernichów
 • Wyróżnienie: Warsztaty Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach
 • Wyróżnienie: KGW w Brzoskwini
 • Specjalne wyróżnienie za wyjątkowe walory dekoracyjne wypieku ufundował dla Lidii BASTER "Ogród Łobzów" Róży Uznańskiej.

Oddzielną uwagę należy poświęcić występom "szkółki jeździeckiej" w Nielepicach. Po okresie nadmiernego "rozbrykania" i udzieleniu surowej reprymendy, dziewczęta poczyniły wiele starań, by występ w debiucie festiwalowym wypadł pomyślnie. Czeka nas jeszcze kilka występów w Krakowie, Ojcowie oraz na gali w Nielepicach, zatem sporo wysiłku i zdyscyplinowania przed nami. Za miniony weekend należy się jednak serdeczne podziękowanie i uznanie. Szkółka, pod kierownictwem instruktorów - p. Kasi i p. Iwony, zaprezentowała kadryla konnego w dość dynamicznej wersji, konne zabawy wymagające dużej zręczności i opanowania konia oraz pokazy z ogniem.

Warto dodać, że w czasie dwudniowych pokazów Stadninę odwiedziło kilkaset osób, w tym także reprezentujących media. Wszystkim osobom, które swą pracą i staraniem przyczyniły się do realizacji tej udanej imprezy, serdecznie dziękujemy.

Podkreślić należy, że impreza była finansowana w części ze środków uzyskanych z gminy Zabierzów oraz ze środków uzyskanych ze Starostwa Powiatowego w Krakowie. Imprezę wspomagali finansowo także: Krakowski Bank Spółdzielczy O/Zabierzów, Małopolska Hodowla Buraka Pastewnego w Krakowie oraz Firma "Badropol" Franciszka Drożdża z Tenczynka. Za okazaną pomoc gorąco dziękujemy.

 

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl