Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Festiwal Folklorystyczny ETNOmania już poza nami.

18.07.2016
Zaczęło się fatalnie. Deszcz, zimno, sporadyczni widzowie. Z godziny na godzinę było jednak lepiej. Z dumą zaznaczamy, że nasz kolejny, trzeci już udział w Festiwalu, należy uznać za bardzo udany. Oferta kulinarna Stadniny, na którą składały się głównie sery kozie w dużym wyborze, różne gatunki pieczywa, wypieczone we własnym piecu chlebowym, znakomite smalce domowe serwowane ze smacznym pieczywem i ogórkami małosolnymi oraz pewna nowość w postaci słoniny paprykowanej i wędzonej, znalazła wielu wielbicieli. Proste, ludowe smaki zdają się zwyciężać z hot-dogami i zapiekankami, przynajmniej na folklorystycznych festiwalach. 
Nasza oferta została wzbogacona prezentowaną kolekcją dawnego, ludowego sprzętu przeznaczonego do zbioru i przetwarzania zbóż oraz do wypieku chleba. Zaprezentowano także kilka przedmiotów związanych z kulturą pasterską gór
(berbenice, naczynia do przechowywania i transportu mleka, prasy do sera, dzwonki dla zwierząt itp). Stadnina była także zaproszona do poprowadzenia warsztatów z zakresu pieczenia podpłomyków, na których oprócz zabawy w wyrób ciasta chlebowego i pieczenia tych prostych smakołyków, przekazywała wiedzę o długiej i ciekawej historii chleba. 
Znakomitym dopełnieniem naszego stoiska, było sąsiedztwo Bractwa "Dziejawa - Żywe Muzeum Słowiańszczyzny", którego uczestnicy bawili dziatwę i dorosłych bardzo pomysłowymi konkursami i zabawami, a także zaprezentowali interesującą inscenizację obrazującą obyczaje dawnej Słowiańszczyzny.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl