Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Międzynarodowy Festiwal Huculski "Słowiańska Atlantyda"

15.02.2011

W tym roku mija właśnie 40 lat od śmierci Stanisława Vincenza, znakomitego filozofa i pisarza, autora huculskiej epopei "Na wysokiej połoninie". Właśnie Jego pamięci poświęcony jest zbliżający się Festiwal Huculski, po raz pierwszy podniesiony do rangi Międzynarodowego. Tym większy honor dla nas, że zostaliśmy zaproszeni do współorganizowania tego znaczącego wydarzenia kulturalnego. Co więcej, aż 4 imprezy wchodzące do programu Festiwalu odbędą się z udziałem naszych koni i jeźdźców, z czego dwie na terenie Nielepic. Jest oczywiste, że imprezy z udziałem Stadniny będą podkreślały rolę koni w życiu codziennym i obyczajach Hucułów. Tak więc, po raz kolejny wykażemy, że w Stadninie Koni Huculskich w Nielepicach ważny jest nie tylko sport i rekreacja, realizowane na tych dzielnych konikach, lecz także pamięć o historii, kulturze i obyczajach tego karpackiego ludu. Poniżej przedstawiamy program imprez przewidzianych do realizacji z udziałem koni z Nielepic:

  1. 16 - 17 kwietnia. Wielkanoc po polsku i po huculsku. W czasie 2-dniowej imprezy przedstawimy obyczaje świąteczne związane z Wielkanocą z terenu Huculszczyzny i Małopolski. Zaprezentujemy kapele ludowe, huculską i krakowską, bogate tradycje kulinarne związane z tym świętem. Odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży, na których będą wykonywane świąteczne palmy i wieńce, stroiki ceramiczne, pisanki huculskie i polskie. Oczywiście, tak wspaniałej okazji nie "odpuści" "Nielepicka Spiżarnia" która już opracowuje zestawy świątecznych przysmaków na tradycyjne Kiermasze. Z niepokojem czekamy za zapowiadaną degustację potraw z baraniny! Dla Najmłodszych, ale także dla dorosłych Gości będą przygotowane konie w siodle oraz zaprzęgi konne. Najodważniejsi spróbują także swych umiejętności na ... osiołkach. Szczegółowy program, zawierający godzinowy zapis poszczególnych atrakcji programowych, będzie dostępny na Zaproszeniach, okolicznościowych plakatach oraz na naszej stronie www. z końcem marca.
  2. 07 - 08 maja. Obchody świętego Jurija na krakowskich Błoniach. Ten ważny dla huculskich pasterzy święty, wyznaczał dzień, w którym wyruszano na połoniny. Przypomnimy na Błoniach tradycje tych barwnych obchodów. Wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie opowiemy o pasterskich obyczajach Hucułów, pełnych magii, niekiedy tajemniczości. Pokażemy także pasterską kuchnię karpackich górali. Jeśli tylko pomyślnie zakończą się starania o zezwolenie na występy na Błoniach konnych zaprzęgów, czołowe stajnie koni huculskich w kraju zaprezentują tę piękną konkurencję sportową. Oczywiście, dla najmłodszych będą dostępne huculskie koniki. Także osoby niepełnosprawne będą mogły liczyć na chwile radości, bowiem część koni wraz z hipoterapeutami będzie do ich dyspozycji.
  3. 22 maja. Pochód huculski przez centrum Krakowa. W pochodzie wezmą udział dwie oryginalne kapele z Huculszczyzny oraz grupa koni i jeźdźców z Polski, Węgier i Słowacji, w strojach huculskich oraz w strojach narodowych, prowadzonych przez wataha. Barwny pochód rozpocznie się pod Barbakanem, podąży ul. Floriańską na Rynek Główny, a po jego okrążeniu i krótkim koncercie kapel, podąży ul. Anny w kierunku ul Gołębiej, gdzie na dziedzińcu Collegium Novum zostanie odsłonięte popiersie patrona Festiwalu, Stanisława Vincenza. Tam też pochód zostanie rozwiązany.
  4. 28 - 29 maja. Pokazy konne w Nielepicach. W miejsce dotychczas rozgrywanych w miesiącu maju Eliminacji do Ogólnopolskiego Championatu Koni Huculskich oraz Próby Dzielności, zorganizujemy w roku bieżącym pokazy konne, ukazujące dzielność i urodę koni rasy huculskiej. Pokażemy konie na płycie, przy czym ich ocena będzie jawna, z szerokim komentarzem czołowych znawców tej rasy koni w kraju. Oprócz koni z Polski, zademonstrujemy konie hodowli węgierskiej i słowackiej. W ramach pokazów konnych zademonstrujemy najciekawsze fragmenty "Ścieżki huculskiej", wyścigi płaskie na dystansie ok. 1 000 m, pokazy strzelania z łuków tradycyjnych w wykonaniu ekip z Węgier oraz Bukowej Małej w Polsce. Także Słowacy zaprezentują autorski program konny. Pokazom konnym będą towarzyszyły występy zespołów muzycznych z Huculszczyzny i z Polski. Będą demonstrowane charakterystyczne potrawy pasterskiej kuchni Karpat oraz inne smakołyki. Odbędą się odczyty i dyskusje na temat roli koni huculskich w turystyce konnej i rekreacji, w szczególności w terenach górskich. Będzie także odczyt na temat roli koni w kulturze hucułów, stanowiący skrót bardzo wysoko ocenionej pracy licencjackiej jednej z pierwszych uczestniczek "nielepickiej szkółki jeździeckiej". Pokazy zakończy wręczenie pamiątkowych dyplomów uczestnikom oraz sponsorom imprez festiwalowych. W sobotę (28 maja) zapłonie wielka, żywa watra huculska, przy której będziemy wspominali festiwalowe emocje oraz  ... snuli plany na odwiedzenie Huculszczyzny.

Cały program Festiwalu oraz wszelkie informacje z Festiwalem związane będą zamieszczone na stronie www.karpatywschodnie.pttk.pl

 

 

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl