Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

8 MARCA - DZIEŃ KOBIET

08.03.2011

Nie wszyscy chcą pamiętać, że Dzień Kobiet nie miał początkowo nic wspólnego z minionym systemem. Te niefortunne skojarzenia pojawiły się znacznie później i ... niestety pozostały.

Zaczynając od samego początku, już w dawnym Rzymie uroczyście obchodzono "matronalia", wiosenne święto poświęcone płodności, macierzyństwu, rodzącemu się życiu, a także kojarzonym z tymi pojęciami kobietom. Już wtedy panowie starali się, by ten dzień był jak najmilszy dla ich ukochanych. Matronalia przypadały również w miesiącu marcu. Później było już znacznie smutniej. Dzisiejsze Święto Kobiet zostało bowiem ustanowione przed ponad 100 laty, jako symbol cierpienia i poniżenia kobiet, które podczas strajku zostały zamknięte w fabryce przez nieludzkiego właściciela i ponad 100 z nich spłonęło podczas pożaru budynku. Było to w 1908 roku ... w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze skojarzenia tego Święta z Rosją mogą odnosić się jedynie do daty - 8 marca. Tak często wskazywana przez nas różnica pomiędzy kalendarzem juliańskim, obowiązująca do dziś w prawosławiu, a gregoriańskim, przyjętym przez większość krajów zachodnich spowodowała, że pierwotny dzień tego święta, który wyznaczono na ostatnią niedzielę lutego 1910 r, przypadał w Rosji właśnie 08 marca. I tak już pozostało. O czasch, gdy dzień 8 marca został podniesiony do rangi niemal państwowego święta, a sympatyczny kwiatuszek, lub drobny upominek zastąpiły akademie i długie przemówienia, nie warto dziś wspominać.

8 marca jest dziś pogodnym, sympatycznym świętem. Składając jednak życzenia pomyślnych chwil i radości dla naszych ukochanych pań nie należy zapominać, że jeszcze wiele z nich nie ma powodów do radości, ani do uśmiechu. Dlatego nasze kwiatuszki ofiarujemy wszystkim.

Komunikaty:

Zwracamy ponownie uwagę na konieczność właściwej eksploatacji "nowej" ujeżdżalni. Zabronione jest jej użytkowanie w czasie nieodpowiedniej pogody (wiosenne roztopy, deszcze). W przeciwnym razie zniszczymy słabo jeszcze związaną okrywę traw i zamienimy piękny teren w bajoro z błotem. Zabrania sie także sporządzania "na dziko" przeszkód na tej ujeżdżalni (z kamieni, gałezi, desek itp). We właściwym czasie zostaną tam zainstalowane nowe, estetyczne przeszkody. Ten czas zostanie określony po wiosennym przeglądzie stanu trawnika na ujeżdżalni.

W Stadninie przystępujemy do prac związanych z organizacją letnich wakacji. Prosimy, by członkinie "szkółki" określiły swoje oczekiwania co do pobytu na poszczególnych turnusach w nieprzekraczalnym terminie do 30 marca. Po tym terminie Stadnina nie będzie uwzględniała żadnych próśb związanym z pobytem na wakacjach.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl