Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Święty Mikołaj dotarł na czas do Stadniny, mimo mroźnej zimy...

06.12.2010

Jak zwykle, w mikołajowe święto, grupa dzieci wyczekiwała w Stadninie na pojawienie się brodatego Gościa z dalekiej Laponii. Pogłoski, które było słychać od rana mówiły, że pojawi się od wschodu, lecz może się nieco spóźnić, bo tęga zima znów zawiała drogi. Dyskretne wyglądanie na oczekiwanego Gościa skracano sobie ciekawymi zajęciami z ceramiki, zdobienia ciasteczek i wykonywania świątecznych stroików. Cóż, dzieci tak się poddały twórczym działaniom, że znów przegapiły sam moment przybycia świętego Mikołaja. Ale ich uwadze nie umknął widok pękatego, niebieskiego wora, po którym można się było spodziewać licznych prezentów. Wysłuchano więc w skupieniu mikołajowych opowieści i z niepokojem czekano na wywoływanie imion tych dzieci, które były miłe i grzeczne, a zatem zasłużyły na upominki oraz nagrody. Miło powiedzieć, że wszystkie dzieci okazały się grzeczne i posłuszne. Wszystkie też otrzymały piękne upominki. Mikołaj był tak miły, że mimo pośpiechu, bo przecież jeszcze tyle dzieci czekało na niego, chciał zabrać milusińskich na przejażdżkę saniami do swojej Laponii. Przypomniał sobie jednak, że ma wiele prezentów do rozniesienia, i ... skończyło się na krótkim spacerze konnymi saniami po zaśnieżonych drogach Nielepic. Może w przyszłym roku powiezie nas dalej, na północ ?

Rodzice, którzy przybyli wraz z dziećmi na mikołajowe święto, mogli skorzystać z bogatej oferty, jaką przygotowała na tę okazję "Nielepicka Spiżarnia". A było w czym wybierać ! Znakomite, pachnące jeszcze dymem domowe wędliny, bogaty zestaw marynat i sałatek z leśnych grzybów, pyszne dodatki do ciast i mięs w postaci dżemów i powideł, uszka i pierożki ze smakowitym nadzieniem ... to tylko zapowiedź atrakcji, jakie nas czekają już za tydzień - 12 grudnia (12:00 - 17:00) podczas Świątecznego Kiermaszu ! Serdecznie zapraszamy.

Miło podkreślić, że tym razem uwagę naszych gości zwracały także estetyczne, kolorowe opakowania nielepickich smakołyków, zaprojektowane, wraz z pięknymi plakatami, przez panią Kasię Nocoń. Dekoracje sal, gdzie odbywały się mikołajowe zabawy i degustacje zaprojektowali i wykonali "Zmarzlinka" z Andrzejem, natomiast ciekawe i barwne animacje dla dzieci prowadzili: Anna Ewa Bartosiewicz, Czesia Mędrek oraz Wioletta Kaim-Szwed. O podniebienia Gości w kuchni zadbali Ewa wraz z Piotrem, natomiast w "Spiżarni" pani Agnieszka. Danych osobowych świętego Mikołaja nie możemy wyjawić, bowiem taki jest obyczaj w Niebie, niemniej jednak składamy Mu serdeczne podziękowania za udaną imprezę.

Fotoreportaż z Kiermaszu

Przy tej okazji, jaką stanowi radosne święto wszystkich dzieci, należy przypomnieć postać świętego Mikołaja, patrona Rusi, szczególnie poważanego także na Huculszczyźnie. Święty Mikołaj, to postać historyczna, chociaż z czasem ludowa legenda przeniosła go z ojczystej Anatolii (Turcja) do zimnej Laponii. Żył na przełomie III i IV wieku. Pochodził z zamożnej rodziny, lecz bogactwa nie przyciągały jego uwagi. Był bardzo pobożny i wrażliwy na ludzką biedę. Wszystkie przekazy odnoszące się do tej szlachetnej postaci podkreślają jego szczególną miłość do dzieci i wrażliwość na ich potrzeby oraz marzenia. Święty Mikołaj był niezwykle hojny i wielkoduszny. Rozdał cały swój majątek dzieciom, pannom chcącym wydać się za mąż oraz osobom potrzebującym wsparcia. Sam nie miał dużych wymagań. Zmarł ponoć w biedzie i niedostatku, chociaż wiele źródeł wskazuje, że dożył sędziwego wieku jako biskup Miry. Dzień jego śmierci (06 grudzień 345 r) jest obchodzony szczególnie uroczyście w Kościele prawosławnym (19 grudnia wg kalendarza gregoriańskiego). Pamięć o jego wielkoduszności i dobrych uczynkach spowodowała wielki szacunek i poważanie dla tej postaci, w szczególności w kręgach prawosławnych i greckokatolickich. Jest także, co warto podkreślić przez zbliżającym się Rokiem St. Vincenza, patronem pojednania Wschodu i Zachodu.

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl