Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

"Huculska Parada 2010" w Sihle (Słowacja).

19.09.2010

"Huculska Parada 2010" w Sihle była kontynuacją międzynarodowej wymiany młodzieży zapoczątkowanej projektem pod nazwą "Mały konik wielki duchem", jaki został zrealizowany w 2009 roku na terenie naszej Stadniny. Przypomnijmy zatem, że w projekcie brała udział młodzież z Niemiec, Węgier, Słowacji oraz z Polski. Kolejne spotkanie uczestników tej wymiany odbyło się wiosną tego roku w Sigetcsep, na Węgrzech, o czym pisano już w "wiadomościach". Tym razem Gospodarzem imprezy był sympatyczny Milan Gonda, a program 9-dniowej imprezy obejmował oprócz tytułowej "Huculskiej Parady" także zajęcia z końmi ze Stadniny Milana, jak również "panel ekologiczny" tak istotny na terenie Karpat. Pogoda w tym roku dokuczała zarówno w Nielepicach, jak i w dalekim Sihle. Nie przeszkodziło to jednak w realizacji zamierzonego programu, nie popsuło także humorów uczestników. Sama "Huculska Parada" obejmowała pokazy konne, konkursy skoków przez przeszkody oraz "Ścieżkę huculską" w wersji sportowej. Miło podkreślić, że w "Ścieżce huculskiej" II miejsce zajęła reprezentantka naszej Stadniny, Zuzanna Bukowska, startująca na słowackiej klaczy "Zofka". Uległa jedynie gorszym czasem przejazdu reprezentantce węgierskiej Państwowej Stadniny Koni Huculskich w Aggtolog. Nadmienić trzeba, że reprezentacja Polski liczyła 6 osób (w tym dwie ze Stadniny w Nielepicach) pod kierownictwem Karoliny Kwiecień, głównego pomysłodawcy programu wymiany.

Wczoraj (sobota) spotkali się w Nielepicach polscy uczestnicy "Huculskiej Parady", wspominając niedawne wzruszenia i emocje. Była także Karolina Kwiecień, snująca dalsze plany kontynuacji wymiany oraz objęcia nią młodzieży z Ukrainy. Póki co, postaramy się wspólnie już w przyszłym roku zorganizować kilkudniowy rajd konny w Sihle, korzystając z koni Milana. Chętnych już teraz zapraszamy do wstępnych rozmów, mających na celu ustalenie optymalnego terminu wyjazdu. Dodać należy, że w dniu wczorajszym była też zupa pasterska z kociołka oraz długie rozmowy o koniach huculskich, ich historii, jak również współczesnym użytkowaniu.

Z zaległych wiadomości należy wymienić niewątpliwy sukces Stadniny w Nielepicach w postaci zajęcia II miejsca plebiscycie p.n. "Wielkie Odkrywanie Małopolski" w kategorii Gospodarstwa Agroturystyczne, organizowanym przez Gazetę Krakowską. W tym samym plebiscycie, w kategorii Miejscowość/Gmina zwyciężyła po zaciętej walce gmina Zabierzów i tego sukcesu gratulujemy. W "naszej" kategorii (Gospodarstwo Agroturystyczne) zwycięzcą została Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami. Swoistego "smaczku" tej rywalizacji nadawał "bratobójczy" pojedynek Andrzeja i Mariana Mikołajewiczów, z których pierwszy (Andrzej) jest jednym z pomysłodawców i animatorów Małopolskiej Wsi ... oraz autorem wielu znakomitych przepisów na nalewki i dania z udziałem ziół, natomiast drugi, Marian, jest właścicielem Stadniny Koni Huculskich w Nielepicach oraz ... autorem "Spotkań edukacyjno-rekreacyjnych" m. innymi na temat wykorzystania darów łąk pól i lasów na ludowych stołach. Nic więc dziwnego, że składamy absolutnie szczere gratulacje zwycięzcom plebiscytu, życząc im dalszych sukcesów i bajecznych aromatów potraw i napojów ziołowych, a nieco zacietrzewionych fanów obydwóch Gospodarstw uspokajamy, że pomiędzy braćmi panuje idealna zgoda.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl