Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Z wizytą w Szigetcsep

04.05.2010

W dniu 1 maja b.r. rozgrywano w Stadninie Koni Huculskich w Szigetcsep (Węgry) "Ścieżkę huculską", na którą zaproszono również naszą ekipę. Stadninę w Nielepicach reprezentowały Żaneta LISZKA oraz Anna KIEŁKUCKA, pod opieką Kasi Olczak oraz Hajnalki Szentgyorgyi. Miło poinformować, że pierwszy zagraniczny start naszych dziewcząt zakończył się sukcesem, bowiem Żaneta zajęła w najliczniej obsadzonej klasie "junior" III miejsce, natomiast Ania (w tej samej klasie) IV miejsce. Warto podkreślić, że nasze dziewczęta startowały na koniach Stadniny w Szigetcsep, na które usiadły ledwie kilka godzin przed zawodami. W lepszej sytuacji znajdowała się Żaneta, która dosiadła znanego jej z Nielepic "Primo", aniżeli Ania, dosiadająca całkiem nieznanego, potężnego wałacha z Węgier. Serdecznie gratulujemy dziewczętom oraz dziękujemy ich opiekunom. Szczególnie ciepłe podziękowania należy skierować pod adresem rodziny Nemeth z Szigetcsep, właścicieli Stadniny, za serdeczne przyjęcie naszej ekipy oraz bardzo sprawne przeprowadzenie zawodów. Jako ciekawostkę podamy, że konie z Nielepic, które w roku ubiegłym trafiły do Stadniny w Szigetcsep, uzyskały tam wysoką opinię, a "Luba" została nawet zwycięzcą zawodów w swojej klasie.

Garść wstępnych uwag po wizycie w Szigetcsep: Zawody, jak wspomniano powyżej, były rozgrywane w bardzo sympatycznej atmosferze, "na luzie". Brały w nich udział dzieciaki, startowali juniorzy - stanowiący podstawową grupę zawodników, oraz seniorzy, w pełnym tego słowa znaczeniu. Przeszkody były dostosowane do umiejętności jeźdźców, oczywiście uwzględniając warunki terenowe Węgier, gdzie nawet o wzniesienia jest dość trudno. Jako ciekawostkę można podać, że pewnym rodzajem przeszkód dla jeźdźców były zagrody z groźnie wyglądającym bydłem stepowym oraz z osłami, na które wiele koni reagowało wyraźnym niepokojem. Węgrzy dopiero szukają własnej formuły "Ścieżki huculskiej". W chwili obecnej nie mają obowiązku poddawania swych koni huculskich próbom dzielności, zatem mają chwilę czasu, by dobrze przemyśleć regulaminy. Z pewnością będą uwzględniać warunki terenowe Węgier oraz  wyraźnie różny od polskiego typ swoich koni. Należy mieć nadzieję, że wspólne starty w zawodach węgierskiej, słowackiej, austriackiej i polskiej młodzieży zaowocują nie tylko zawiązywaniu się sympatycznych przyjaźni, ale także podnoszeniu poziomu sportowego zawodów. Będziemy oczekiwali w Nielepicach przyjazdu Gości z Węgier oraz ze Słowacji.

W miniony weekend przywędrowała do naszej stadniny rajdem grupa 17 jeźdźców i konie ze Sławkowa. Na początku było nieco zamieszania, bowiem konie zobaczyły po raz pierwszy groźnie wyglądające węgierskie bydło stepowe, a i krowy nie spodziewały się tak licznej grupy wielkich koni i powitały je niesłychanym rykiem. Po chwili jednak wszystko wróciło do normy i grupa jeźdźców po smacznej kolacji udała się na spoczynek (no, może nie wszyscy).

Ostatnie opady deszczu oraz wyższe temperatury "podpędziły" wyraźnie trawy, i spragnione konie wreszcie znalazły się na pastwiskach. Teraz już tylko czekają nas przygotowania do naszej "Ścieżki huculskiej".

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl