Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Zimowe ferie w Nielepicach dobiegły końca.

11.02.2010

Skończyły się tegoroczne, śnieżne i mroźne zimowe ferie w Nielepicach. Ostatni goście wyjechali, pozostawiając nieco zdumione ciszą konie i osiołki. Ale cisza nie trwa długo. Co chwilę przerywają ją kolejne grupy dzieci oczekujących na kuligowe zabawy. Wyjątkowo śnieżna i chłodna zima nic nie popuszcza. Stąd dawno już nie było w Stadninie spokojnego weekendu. I w dzień i wieczorami chętni zimowych wrażeń pdziwiają z sań uroki krajobrazów, słuchają pięknych dźwięków starych janczarów. Rozpoczynaliśmy tegoroczny sezon kuligów z obawami. Ubiegłoroczna sprzedaż dużej grupy koni, z których wiele pracowało w zaprzęgach, pozostawiła nas w zasadzie z jedną stałą parą zaprzęgową! Ale po raz kolejny przemiłe hucułki pokazały swoje walory. Bez żadnych protestów znoszą ciągłe zmiany par, dopasowują się do siebie niemal błyskawicznie. Pozwala to na "odciążanie" z ciężkiej pracy najbardziej zmęczonych koni, a także na ciągły ruch dużej grupy zwierząt. Rewelacyjnie wręcz spisuje się tej zimy "Sułtan" z "Palinką". Jest to w chwili obecnej zdecydowanie najlepsza i najbardziej wytrwała para koni w Stadninie.

Obok miłych momentów, zdarzają się także kłopotliwe. Do nich należą niefortunne "pomyłki" nawet długoletnich bywalczyń Stadniny w wyborze koni do jazd. Pomylenie np. prywatnej, kabardyńskiej klaczy "Margo" z najmniejszą w Stadninie "Palinką", jak również prywatnej, młodziutkiej "Lawendy" z leciwą i schorowaną "Wesołką" .... trochę dziwi i niepokoi. Niepokoi, ponieważ prywatne konie są w tej Stadninie święte. Bez zgody ich właścicieli nie wolno ich użytkować. Aby w przyszłości zapobiec takim niefortunnym zdarzeniom, wrowadzono ze skutkiem natychmiastowym całkowity zakaz samodzielnej jazdy konnej po terenach Stadniny. Przydziału koni do jazd, jak również prowadzenia jazd dokonują wyłącznie instruktorzy, lub osobiście właścicel Stadniny. Właścicieli koni, których ten przykry przypadek dotknął, w tym miejscu serdecznie przepraszamy.

Jak zwykle, trwa ciągły ruch wśród nielepickich koni. Zmieniła właściciela piękna "Lawenda", realizując długie marzenia Maji. Aż w okolice Bydgoszczy wyjechała "Hera". Także "Welwet" niebawem wywędruje ze Stadniny. Wciąż budzi zainteresowanie  łagodna i mądra "profesor Iberia". Trwa intensywna praca z młodymi końmi, zakupionymi przed dwoma laty w Bieszczadach. Przybył też nowy wałach nazwany tymczasowo "brylantem", zza miedzy. Nikt jeszce nie wie, jakie jest jego właściwe imię, lecz sporo osób polubiło go szczerze. Czekając na wiosnę, sposobimy się do opracowania kalendarza imprez i startów z udziałem naszych koni. Niebawem pełny kalendarz zaprezentujemy w "Wiadomościach"

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl