Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Wiosna stoi za progiem!

01.03.2010

Piękna zima żegna nas dosyć gwałtownie. Śnieg niemal zniknął z pól, inaczej śpiewają ptaki, a "wysokie" słońce powoli zmienia zachowania zwierząt. Jeszcze we środę jeździliśmy saniami, a już w sobotę i wczoraj ... odbyły się pierwsze wycieczki na kołach. Czas zatem przygotowywać się do sezonu wiosennego, tym bardziej, że wiele zaplanowanych imprez zapowiada się bardzo interesująco. Poniżej przedstawiamy terminarz zaplanowanych na rok bieżący wydarzeń co nie oznacza, że nie będzie ich więcej.

 • marzec.   12.03. Stadnina będzie uczestniczyć w spotkaniu organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Kultury Huculskiej, do udziału w którym została zaproszona. 13.03. W sali kominkowej Stadniny odbędzie się spotkanie organizatorów turystyki i sympatyków Nielepic poświęcone podsumowaniu sezonu zimowego oraz omówieniu najbliższych zamierzeń i imprez. 20 - 21 .03. Będziemy uczestniczyć w II Kiermaszu Wielkanocnym w Stadninie. 26 - 28.03. Reprezentacja Stadniny wyjedzie na Sejmik Przodowników Górskiej Turystyki Jeździeckiej.
 • kwiecień. 3 - 5.04. Obchody Świąt Wielkanocnych. Stadnina w tym okresie jest czynna i oczekuje swoich gości. 10.04.  Jednodniowy rajd konny do ruin zamku w Rudnie. 24 - 25.04. Piknik Huculski w Ojcowie. W ostatni weekend kwietnia reprezentacja Stadniny wystartuje w I Ścieżce Huculskiej w Sigetcsep (Węgry).
 • maj. 1 - 3.05 Przyjęcie 15-konnej grupy rajdowej. 22 - 23.05. Ścieżka Huculska w Nielepicach. Próba dzielności koni rasy huculskiej, konkursy i pokazy konne. 28.05 - 6.06. Rajdy konne szlakami Jury.
 • czerwiec. 1 - 3.06  Udział Stadniny w "Dniu Dziecka" w Tenczynku oraz w Nowej Hucie. 5 - 6.06. Dzień Pstrąga w Dubiu. Pokazy konne, udział "Nielepickiej Spiżarni". 26 -27.06. Noc Kupały - Tradycje polskie i huculskie związane z najdłuższymi dniami w roku. Pokazy konne - rozpoczęcie "letnich wakacji w siodle".
 • lipiec. Wakacje w siodle - imprezy związane z pokazami konnymi i zawodami uczestników wakacji.
 • sierpień. Wakacje w siodle. 14.08. Dzień Pszczelarzy - Pokazanie tradycji związanych z pszczelarstwem,degustacje miodów. 15.08. Piknik Huculski w Stadninie - poświęcony tradycji spędzania stad bydła w pastwisk w święto I Bohorodyci.
 • wrzesień. 18 -19.09. Dzień turecki w Stadninie - pokazy strzelania z łuków tradycyjnych, degustacja kuchni ludów stepowych.
 • październik. 9 - 10.10. Dzień Ziemniaka w Stadninie. Przypomnienie roli ziemniaka w żywieniu ludności wiejskiej, degustacja dań z ziemniaków. 24.10. Hubertus 2010. 30 - 31.10. Zaduszki huculskie.
 • listopad. 27 - 28.11. Andrzejki w Stadninie - lanie wosku, dobre wróżby dla dziewcząt.
 • grudzień. 4 - 5.12. "Barbórka" oraz II Kiermasz Świąt Bożego Narodzenia. 18.12 Wigilia w Stadninie. 31.12. Sylwestrowy Bal.

Oprócz wymienionych powyżej imprez odbędzie się w Stadninie szereg spotkań i prezentacji, których dokładne umiejscowienie w czasie jest w chwili obecnej trudne. Wymienimy jednak kilka z nich:

 1. Rozpoczęcie cyklu spotkań edukacyjno-rekreacyjnych z młodzieżą szkolną. Stadnina przygotowała 10 bloków tematycznych, które zostaną zaprezentowane szkołom i przedszkolom. Młodzież szkolna, oprócz wypoczynku, jazdy konnej, kontaktu z żywą przyrodą, zapozna się z polską i huculską kulturą ludową, obrzędami, sposobami przygotowywania żywności, okrycia, budowy pomieszczeń itp. Nauczymy ją rozpoznawania roślin (w tym także jadalnych, dawno zapomnianych), skał i minerałów, sporządzania chleba, masła, sera, wyśmienitych sałat ziołowych. Pokażemy starą kuźnię, metody pracy dawnych traczy, cieśli, stolarzy. Wszystkim spotkaniom będą towarzyszyły degustacje smacznych, ludowych dań.
 2. Będziemy kontynuować spotkania z "Nielepicką Spiżarnią" nie tylko w formie Przedświątecznych Kiermaszów. Postaramy się ukazać 4 pory roku na naszych stołach ze szczególnym podkreśleniem tradycji ludowych, potraw prostych, z wyrazistym smakiem. Nie zapomnimy także o prezentacji potraw innych ludów (huculskich, ukraińskich, stepowych itp.). Pomoże tym zamiarom budowa nowej wędzarni oraz pieca chlebowego.
 3. Zaprezentujemy, szczególnie w okresie wakacyjnym, szereg przedstawień młodzieży z udziałem koni i osiołków. Niektóre z nich , będą prezentowane na zewnętrznych imprezach z udziałem Stadniny.
 4. Będziemy także kontynuować spotkania z młodzieżą studencką, ukazując jej zakres działań agroturystycznych, sukcesy i problemy Stadniny związane z tym tematem. Pierwszy cykl tegorocznych spotkań już w maju.
 5. Pragniemy także szerzej, niż w latach ubiegłych, zaprezentować nasze konie i jeźdźców w zawodach zewnętrznych. Terminarz tych występów będzie w znacznej mierze zależał od poziomu przygotowania koni i zdyscyplinowania w pracy członków "szkółki jeździeckiej".

 

 

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl