Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

HUBERTUS - 2009.

04.10.2009

Niezwykle szybko zbliża się termin gonitwy "hubertusowej". Zapowiada się, że 25 października będzie gwarno i wesoło w Stadninie. W zasadzie impreza rozpocznie się już w sobotę, 24 października. W tym dniu zawitają do nas goście z Węgier oraz grupa młodzieży z ukraińskiej Huculszczyzny. Liczymy także na udział w wieczornym spotkaniu dawnych bywalców Nielepic, rozsianych dziś po wielu ośrodkach jeździeckich i stadninach. Będzie to wieczór nieoficjalny, nie objęty programem imprezy, lecz jakże ciekawie się zapowiadający!

Sam "Hubertus" rozpocznie się w niedzielę ok. godz. 10:30 prezentacją ekip, które wystąpią w strojach galowych oraz w barwnych strojach ludowych. Kolejno zaplanowano:

 • konkurs skoków przez przeszkody                    godz.  11:00
 • pokaz ujeżdżenia koni                                    godz.  12:00
 • pokazy strzelania z łuku tradycyjnego               godz.  12:30
 • kadryl konny                                                  godz.  13:00
 • krótki rajd konny "tropem lisa"                         godz.  13:30
 • właściwa gonitwa za lisem                                godz.  14:00
 • zakończenie imprezy, dekoracja zwycięzcy         godz.  15:00

Gonitwę hubertusową w tym roku poprowadzi master w osobie Nikoli Woźniczka, zwycięzca z 2006 roku. Kontrmasterem, zamykającym pochód oraz dbającym o przestrzeganie zasad gonitwy będzie Kasia Olczak,  lisem natomiast jest ubiegłoroczny zwycięzca, Maksymilian Stanisz z Muszyny.

Przez cały czas trwania imprezy, która będzie rozgrywana na łąkach Stadniny, będą podawane dania kuchni ludowej i pasterskiej oraz krzepiące napoje. "Nielepicka Spiżarnia" przygotowuje również jesienną ofertę smakołyków, które będzie można nabyć na imprezie.

Z zaległych informacji podajemy:

 1. zapowiadany w "wiadomościach" Dzień Łucznictwa Tradycyjnego odbył się, jednak z uwagi na niską frekwencje uczestników rozproszonych po Polsce na wielu imprezach, przyjął formę wewnętrznego, kameralnego spotkania miłośników tej dyscypliny. Tym, którzy wzięli udział w pokazach, bardzo podobały się tereny Nielepic oraz zainteresowanie Stadniny organizacją podobnych imprez. Zatem ... do następnego spotkania, w większym nieco gronie.
 2. "szkółka jeździecka" na poważne zaczęła swoje zajęcia. Dzięki pomocy Marysi Kordiuk, niezależnie od jazd komercyjnych, w każdą sobotę i niedzielę realizowany jest 2-godzinny cykl treningowy, poszerzony dodatkowo o zajęcia z młodymi końmi. Wróciła także Kasia, zatem piątkowe zajęcia również dojdą do skutku. Stadnina finalizuje także rozmowy na temat gościnnych szkoleń i treningów "szkółki" przez zaprzyjaźnionych instruktorów i trenerów.
 3. Dokonano kolejnych zakupów koni. Tym razem do Nielepic trafiły dwa 4-letnie ogiery hodowli p. W. Rościszewskiego, "Winet" oraz "Winegret".  Silne, potężnie zbudowane, chociaż na dzień dzisiejszy niewiele umiejące. Powiększyły one do 10 sztuk liczbę koni w Stadninie, pozostających w zajeżdżaniu.
 4. Niebawem, właśnie 25 października, stan zwierząt w Stadninie powiększy się o przedstawicieli pięknego, stepowego bydła z węgierskiej Puszty. Z niecierpliwością, ale także z dreszczem emocji czekamy na przyjazd tych zwierząt, bowiem w swej ojczyźnie hodowane są całkowicie "na dziko". Mając jednak na uwadze przyjazne usposobienie węgierskich osiołków, z których "Kunegunda" pozwala się nawet dosiadać, jesteśmy dobrej myśli.

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl