Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Przegląd hodowlany w Stadninie poza nami.

16.07.2009

W dniu wczorajszym odbył się coroczny przegląd hodowlany w Stadninie. Tym razem do opisu były zaledwie dwa źrebaki (po Wesołce oraz Wisience). Przedstawiono także do pomiarów zoometrycznych oraz oceny licencyjnej 3-letnią klacz "Oksanę". Miło donieść, że "Oksana" uzyskała 78 punktów bonitacyjnych, a jej wymiary odpowiadają wszelkim normom stawianym klaczom huculskim.

Nastąpiły pewne "ruchy kadrowe" w Stadninie. Sprzedano klacz "Werbena" (po Wierchowyna i Fant), zakupiono natomiast z hodowli p. Fr. Żura z Chabówki ogierka "Toffi" (po Tosca, Pacyfek). To ciekawie, dobrze zapowiadający się ogierek, a co ważne, reprezentuje ród Gorala, co w stawce nielepickich klaczy wywodzących się od Fanta (ród Gurgula), stanowi pożądaną odmianę. Dalsze ubytki w stanie koni przewidziane są w połowie sierpnia, gdy do węgierskiej stadniny trafią "Primo" oraz "Faun", zwany pieszczotliwie Maciopkiem. Spodziewamy się w drodze powrotnej otrzymać zaźrebioną oślicę oraz młodego osiołka. To dopiero będzie frajda dla dzieciaków!

Niestety, skąpe były dotychczas wiadomości o wakacyjnych atrakcjach. Przyczyną był niezwykle burzowy czas, co kilkakrotnie spowodowało awarie komputera oraz łączy internetowych. Dopiero dzisiaj, po kolejnej, nocnej nawałnicy z grzmotami, odzyskaliśmy łączność internetową i możliwość przekazania komunikatów. Wakacje w siodle biegną bez zakłóceń, mimo fatalnej chwilami pogody. Zarówno program jeździecki, jak i wycieczki poza Stadninę oraz spotkania bukieciarskie i ceramiczne wypełniają całkowicie czas naszych małych gości. Dzielnie spisują się dziewczęta ze "szkółki", które w zamian za możliwość jazdy konnej do woli, pomagają w pracy instruktorom. Również wczoraj, tuż przed wielką burzą pomogły sprawnie rozładować przyczepy z sianem. Dziękujemy!

Dodatkową atrakcją kilku ostatnich dni jest obecność w Stadninie pani Małgosi, studentki Uniwersytetu Rolniczego we Wrocławiu, specjalizującej się w pracy ze źrebakami za pomocą metod naturalnych, tzn. bez używania przemocy i siły. Pani Małgosia, zbierając w naszej Stadninie materiały do swej pracy dyplomowej, cierpliwie objaśnia zasady swej metody, a co najważniejsze, cieszy się wielką sympatią naszych dziewcząt i niekwestionowanym autorytetem. Liczymy na podtrzymanie dalszego, sympatycznego kontaktu.

Skoro mowa o studentach, to warto wspomnieć, że kilka dni temu obroniła swą pracę dyplomową (na piątkę!) Natalia Toporkiewicz, przedstawicielka pierwszej generacji 'szkółki jeździeckiej" w Nielepicach. Miło jest podkreślić, że Natalia pisała swą pracę z kulturoznawstwa, a jej tematem była "rola konia w kulturze Hucułów". Nieskromnie nadmienimy, że bardzo pomocne w pisaniu pracy okazały sie zbiory literatury "huculskiej" Stadniny.Tak więc, Stadnina ofiarowuje czasami nie tylko "piękne dzieciństwo", ale też mądrą i dojrzałą młodość.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl