Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Co nowego w Stadninie ?

06.08.2009

Zazwyczaj, w okresie wakacji nie zdarza się zbyt wiele "nowinek". Stadnina jest pochłonięta zapewnieniem możliwie najlepszych warunków uczestnikom obozów konnych, stąd niewiele jest czasu na dodatkowe działania.  A jednak ...

Udało się opracować spójny i możliwy do zrealizowania program działań Stadniny na 2010 rok. Czego tam nie mamy! Jest kilka imprez dla najmłodszych ("mikołaj", kuligi karnawałowe, spotkania z mistrzami kowalstwa, garncarstwa, tkactwa, budownictwa wiejskiego, bukieciarstwa itp. Są degustacje osobliwych kuchni ludowych, pasterskich, góralskich, huculskich. Są spotkania poświęcone w całości huculskiej kulturze ludowej. Są imprezy widowiskowe (np. "Dzień łucznictwa tradycyjnego", Hubertus, "piknik huculski w Ojcowie"), są też imprezy o charakterze sportowym i hodowlanym ("Ścieżka huculska" w Nielepicach). Jest wiele imprez z udziałem "szkółki jeździeckiej", są też przewidziane wyjazdy zagraniczne, z których najważniejszy być może będzie rajd "szlakiem solnym" prowadzącym z Nielepic, przez Słowację aż na Węgry! Jest też przewidziany wyjazd do naszych nowych przyjaciół w Słowacji oraz na ukraińską Huculszczyznę. Niebawem na łamach naszego serwisu podamy pełny program imprez na nadchodzący rok.

Wobec spodziewanych ubytków koni w najbliższym czasie ("Oksana" i "Wisienka" wyjeżdżają do woj. lubuskiego, "Primo" i "Faun" (maciopek) aż na Węgry, dokonano zakupu kolejnych dwóch rocznych ogierków, które zresztą urodziły się w Nielepicach. Są miłe, lecz muszą wrócić do pełnej formy.

Są także niepokojące wiadomości. "Wesołka" jest w bardzo złej kondycji. Dotychczasowe zabiegi weterynaryjne nie przyniosły rezultatów. Kolejne konsultacje weterynaryjne wskazują nawet na możliwość dokonania aborcji nowego płodu, by uratować tę zasłużoną klacz. Również "chomik", który dotarł do naszej Stadniny w czerwcu, nie może się wykurować z przewlekłej kontuzji nogi. Jest kilka przykrych przypadków "lipcówek", z którymi nie poradzimy sobie do czasu, gdy nie powstaną letnie szopy dla koni. Te inwestycje jednak się wyraźnie opóźniają, z uwagi na zaangażowanie Stadniny w poprawę standardu pomieszczeń dla naszych Gości.

Zbliżający się rajd konny szlakami Jury, zgromadził już ok. 10 uczestników z terenu całego kraju. Mamy nadzieję, że dopisze zarónwo pogoda, jak i humory jeźdźców. We wrześniu wszak rusza kolejny rajd, na który już napływają zgłoszenia.

I wreszcie krótka informacja o przebiegu obozów jeździeckich. Sierpniowa pogoda jest zdecydowanie bardziej łaskawa od tej, z miesiąca czerwca i lipca. Zajęcia konne mogą się zatem odbywać bez przeszkód. Nowa instruktorka, pani Sonia, spisuje się bez zarzutu. Także wychowawczyni, pani Basia, jest bardzo lubiana przez obozowiczów. Uczestnikom obozu nie dość jest zajęć z końmi, które wypełniają niemal cały dzień, Wieczorami grupa dzieli się na "konie" oraz jeźdźców i instruktorów i ... trenuje "na sucho" w sali, lub na podręcznej ujeżdżalni. Tylko we śnie nie biegają już po sali konie, chociaż ... kto może znać sny naszych "milusińskich"?

Na koniec dwie miłe niespodzianki: Stadnina otrzymała kolejny, piękny prezent od p. Kasi NOCOŃ, w postaci kilku wzorów uroczych widokówek Stadniny, które serdecznie polecamy naszym Gościom. Otrzymaliśmy także sympatyczną korespondencję od p. Cristiny JANSEN z Austrii, ceniącą wysoko poziom artykułów pisanych m. innymi przez nas, na łamach portalu www.Koniehuculskie.pl z prośbą o kontynuację cyklu oraz ... o zezwolenie na przedruk  na stronach internetowych Austrii i Niemiec. 

 

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl