Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

„Ścieżka huculska” – Próba dzielności koni rasy huculskiej w Nielepicach.

20.05.2009
W dniach 16 i 17 maja b.r. w Stadninie Koni Huculskich w Nielepicach (gmina Zabierzów) odbyły się zawody konne pod nazwą „Ścieżka huculska”, które stanowiły w części Próbę Dzielności dla młodych koni rasy huculskiej, a także, eliminacje do Ogólnopolskiego Championatu Koni Rasy Huculskiej, który tradycyjnie jest rozgrywany w Gładyszowie (Beskid Niski) w połowie września.

„Ścieżka huculska” stanowi rodzaj crossu, w którym konie muszą pokonać dystans 1 500 – 3 000 m z 16 – 20 przeszkodami o różnym stopniu trudności.  Dodatkową trudność dla zawodników ma stanowić zmieszczenie się w limicie czasu, tzn. nie można ukończyć biegu ani zbyt późno, ani zbyt wcześnie. Próba dzielności koni oraz umiejętności jeźdźców uzupełniona jest oceną koni „na płycie”, podczas której Komisja Sędziowska ocenia prawidłowość budowy koni, zgodność ich typu z ustalonym dla rasy wzorcem, jakość „chodów” koni, czyli sposób i płynność ich poruszania się oraz ogólną urodę, grację i sposób wypielęgnowania.

Aby móc wpisać konie rasy huculskiej do Księgi Stadnej Głównej, konieczne jest uzyskanie przez klacze minimum 85 punktów za udział w powyżej wymienionych konkursach (na 130 możliwych), a dla ogierów wartość ta jest podniesiona do 95 punktów.  Wpis koni do Księgi Głównej warunkuje zarówno dopuszczenie ich do rozrodu, jak i ubieganie się o ewentualne dopłaty unijne do licencjonowanych klaczy. Jest więc o co w Próbie Dzielności walczyć!

Eliminacje do Ogólnopolskiego Championatu Koni Rasy Huculskiej są próbą dla koni, które ukończyły minimum 4 lata. Zazwyczaj jest to próba o wyższym stopniu trudności oraz większym tempem przebiegu, niż wyżej przedstawiony konkurs. Spośród wszystkich koni w Polsce, uczestniczących w tych eliminacjach, 40 koni z najwyższą liczbą zdobytych punktów jest kwalifikowana (przez Polski Związek Hodowców Koni) do finału, rozgrywanego w największej europejskiej Stadninie koni tej rasy, w Gładyszowie. W finale zwycięzca uzyskuje zaszczytny tytuł Championa Użytkowego Koni Rasy Huculskiej.

Pierwsza „Ścieżka huculska” została rozegrana już w 1995 lub 96 roku na terenie „Starej Cegielni” w Gładyszowie. Zaledwie 3 lata później, w 1999 roku zorganizowano kolejne zawody tego typu, właśnie w Nielepicach. Co więcej, „nielepicka ścieżka” od razu uzyskała sławę najtrudniejszej w Polsce, i nie oddała tej sławy do chwili obecnej. Piękne krajobrazowo, a jednocześnie trudne technicznie do pokonania przez konie tereny Stadniny, mimo, iż leżą na południowym skraju Jury, a nie w Beskidzie Niskim, lub w Bieszczadach, są areną zawodów tradycyjnie w miesiącu maju. Otwierają w zasadzie sezon Prób Dzielności w kraju. W chwili obecnej, już 14 ośrodków hodowlanych i stadnin w kraju organizuje podobne zawody, promując w ten sposób tę rzadką rasę górskich koni w każdym zakątku Polski. Również na Słowacji, w Austrii i na Węgrzech organizowane są, wzorem Polski, „Ścieżki huculskie”, stanowiące sprawdziany dzielności koni.

Konie huculskie wywodzą się z Karpat Lesistych, czyli południowo-zachodniej Ukrainy (Pokucie) oraz północnej, rumuńskiej Bukowiny. Nie trzeba przypominać, że na tych terenach przez niemal 600 lat trwała obecność Polski. Dzisiaj, mimo iż nie jesteśmy jako państwo obecni na Huculszczyźnie, posiadamy jedną z najliczniejszych, a także najbardziej wartościowych genetycznie populacji koni huculskich. W nielepickiej stadninie przebywa około 40 koni tej rasy.

Podczas wspomnianych na wstępie konkursów wyłoniono zwycięzców w następujących konkurencjach:

  • Próbę Dzielności młodych koni wygrał ogier „LITWOR” (właściciel Krzysztof Chomicz - SKH Grodziec Wlkp.), pod Magdaleną Korytowską.
  • Eliminacje do Ogólnopolskiego Championatu Użytkowego wygrał ogier „OTTO” (właściciel Wacław Kurowski – SKH Rzeszotary), pod Tomaszem Kowalskim.
  • Sportową (najtrudniejszą) wersję „Ścieżki huculskiej” wygrał wałach „PRIMO” (właściciel Marian Mikołajewicz – SKH Nielepice), pod Żanetą Liszka.
  • Najpiękniejszym koniem wybrano klacz „WISIENKA” (właściciel Marian Mikołajewicz – SKH Nielepice).
Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl