Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Z radością wspominamy Ojców, lecz myślami jesteśmy znów w Nielepicach.

27.04.2009

"Jarmark Ojcowski" okazał się imprezą bardzo udaną, która ściągnęła na "Złotą Górę" mnóstwo gości oraz turystów odwiedzających piękne okolice Ojcowa. Wydaje się, że pomysł organizowania cyklicznych, dynamicznych imprez na Złotej Górze jest "strzałem w dziesiątkę", bowiem przy całym szacunku dla piękna ojcowskiej przyrody oraz wspomnienia historycznej przeszłości Jurajskich warowni obronnych z "kazimierzowskich" czasów, atrakcji dla turystów było tu niewiele. Zarówno konie, które były istotnym magnesem dla najmłodszych turystów, jak i zaprezentowane migawki barwnej kultury huculskiej, w wykonaniu pp. Justyny i Piotra Kłapytów, ludowej muzyki huculskiej i krakowskiej, przypadły do gustu sobotnio-niedzielnym gościom. Oddzielną atrakcją, wyzwalającą nieco adrenaliny, okazał się bardzo udany występ węgiersko-nielepickiego czikosa - Suna oraz grupy ułanów z Niepołomic. Pragniemy w tym miejscu zapowiedzieć, że następne spotkanie w Ojcowie odbędzie się już za miesiąc, a będzie to "Dzień węgierski" ze znakomitą kuchnią węgierską, nastrojową muzyką oraz ... oczywiście jazdą konną!

Fanów Stadniny Koni Huculskich w Nielepicach informujemy, że właśnie wczoraj, na Złotej Górze, został otwarty letnio-jesienny sezon jeździecki w Ojcowie. Dostępne będą zarówno jazdy w siodle, jak i w zaprzęgach, a wiele wskazuje na to, że także rajdy konne w tych uroczych krajobrazach. Wiodącym instruktorem Stadniny na terenie Ojcowa jest Karolina, z którą można się umawiać pod nr. 0697 492 423, a za organizację imprez na tym terenie odpowiedzialny jest Andrzej (tel. 0502 492 440).

Zgodnie z tradycją, z każdej imprezy organizowanej z udziałem Nielepickiej Spiżarni, a ta była niezwykle widoczna w I dniu Ojcowskiego Jarmarku, podajemy przepis na smaczne, osobliwe danie. Tym razem będzie to sałatka wiosenna z mlecza, krwawnika, babki oraz kurdybanka:

dwie garście młodych liści mniszka lek.(Tarraxacum officinale) -  mogą być także młodziutkie pąki kwiatowe, mały pęczek delikatnych, pierzastych listków krwawnika (Achillea millefolium) i babki lancetowatej (Plantago lanceolata) kroimy drobno ostrym nożem, płuczemy w zimnej wodzie. Po odsączeniu, solimy, skrapiamy sokiem z cytryny, lub wodą z octem wraz z gotowanym żółtkiem z jaja kurzego oraz oliwą. Dodajemy kilka gałązek pokrojonego bluszczyka kurdybanka (Glechoma hederacea), nieco macierzanki (Thymus vulgaris), koniecznie drobno krojony czosnek (najlepiej dziki - Allium sp.)oraz, w zależności od upodobań smakowych krojoną w plasterki rzodkiewkę, pomidora, lub młodą cebulkę. W drobną kostkę kroimy stężały, tłusty twaróg lub owczy bunz, dodajemy do sałatki. Po schłodzeniu w lodówce oraz dokładnym wymieszaniu, pyszna sałatka jest gotowa! Smacznego.

Ciekawostki: 

 • "Wisienka" urodziła dzisiaj nad ranem, pięknego, myszatego ogierka. Zatem i matka (Wesołka) i córka (Wisienka) są szczęśliwymi mamami. Dzielimy z nimi w pełni to szczęście!
 • niebawem rozpoczynamy letni sezon pastwiskowy. Mimo pięknej w ostatnich dniach pogody, brak deszczu spowodował opóźnienie wegetacji i nikły przyrost traw. Zdenerwowanie koni brakiem soczystej zielonki narasta jednak tak wyraźnie, że nie będziemy odwlekać rozpoczęcia sezonu pastwiskowego.
 • zakończyły się już prace niwelacyjne nowej ujeżdżalni. Pozostały do wykonania prace "kosmetyczne" obsiew terenu trawami oraz ogrodzenie i wykonanie corralu. Jest nadzieja, że przed wakacjami zdążymy.
 • jak wspomniano powyżej, nielepicka Stadnina zaczęła "pączkować". Pierwsza filia powstała w Ojcowie. Trwają prace przygotowawcze nad otwarciem kolejnej filii, tym razem w Gorcach. z pięknymi trasami rajdowymi. W najbliższych dniach odbędzie się konny rekonesans w tych atrakcyjnych terenach.
 • z uwagi na pęczniejący gwałtownie terminarz imprez wewnętrznych i zewnętrznych Stadniny, rozpoczniemy z dniem dzisiejszym podawanie do wiadomości naszych Czytelników zapowiedzi wydarzeń konnych i kulturalnych z udziałem Stadniny Koni Huculskich w Nielepicach na najbliższy miesiąc.
 • z przyjemnością informujemy, że w nadchodzącym tygodniu zostanie ostatecznie zrealizowany postulat naszych Gości odnoszący się do właściwego oznakowania Stadniny. Przy wjeździe do alei brzozowej został umieszcony stylowy szyld informacyjny, a maszty z flagami Stadniny zostaną umieszczone zarówno przy wjeździe na jej teren, jak i na ujeżdżalni.

Terminarz imprez majowych:

 1. 30 kwiecień - 01 maj - pobyt 12-osobowej grupy z Koziegłowów, z jazdą konną w programie
 2. 01 - 02 maj - przyjęcie 20-osobowej grupy rajdowej (konnej) ze Sławkowa
 3. 01 - 03 maj - rajd konny z Nielepic do Zawady, z 1 dniowym pobytem wokól tego gościnnego miejsca (12 koni!)
 4. 08 - 10 maj - przyjęcie 4-osobowej grupy z Niemiec, Węgier i Słowacji, poprzedzające czerwcową wymianę młodzieży. Konsultacje programowe.
 5. 09 oraz 23 maj - imprezy urodzinowe dla dzieci
 6. 16 - 17 maj - "Ścieżka huculska" w Nielepicach - najważniejsza impreza hodowlano-sportowa bieżacego roku
 7. 18 maj - przyjęcie 17-osobowej grupy młodzieży szkolnej
 8. 24 maj - wyjazd grupy 4 koni do Nowej Huty - Czyżyn na imprezę plenerową dla dzieci
 9. 31 maj - wyjazd 2 koni do Krakowa - stadion treningowy Cracovii na imprezę plenerową dla dzieci
 10. 31 maj - Dzień węgierski w Ojcowie

          Niezmieniie, we wszystkie dni tygodnia oraz oczywiście w    weekendy, prowadzone będą w Nielepicach oraz w Ojcowie jazdy konne z udziałem naszych instruktorów oraz młodzieży ze "szkółki jeździeckiej".

Szczegóły dotyczące "Ścieżki huculskiej" w Nielepicach już za chwilę. W tej chwili informujemy, że do zawodów zgłosiło się już 12 koni z zewnątrz oraz, że decyzją Okręgowego Związku Hodowców Koni w Krakowie, przedłużono termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 05 maja b.r.

 

 

 

 

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl