Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Najpierw obowiązek, a później ... jeszcze większy, ale też przyjemny obowiązek

07.05.2009

Wiele się zdarzyło w pierwszych dniach maja w Stadninie. Z kronikarskiego obowiązku, lecz także z dużą przyjemnością należy odnotować:

  • pierwszy majowy rajd, poprowadzony do Zawady i okolic w 13 koni, zakończył się pełnym sukcesem. Pogoda była wspaniała, konie spisywały się bez zarzutu, a Gospodarze popasu w Zawadzie, byli jak zwykle mili i gościnni. Po raz pierwszy kompletowano grupę rajdową z pomocą internetowych narzędzi, z pełnym powodzeniem. Po raz pierwszy również tą drogą otrzymano niezwykle miłe rekomendacje i oceny naszego rajdu. Już dziś wiemy, że kolejny rajd wyruszy w pierwszych dniach czerwca i będzie chyba nie mniej liczny.
  • czerwcowy rajd zostanie poprzedzony rekonesansem w Gorcach, gdzie Andrzej ze Zmarzlinką spróbują wytyczyć atrakcyjne trasy rajdowe promieniście rozchodzące się wokół koliby naszych Przyjaciół.
  • Nielepice od dawna stanowią atrakcyjny etap dla grup rajdowych organizowanych na Jurze. W pierwszy majowy weekend gościliśmy 22-osobową grupę rajdową ze Sławkowa, w której oprócz osób dorosłych, było także sporo dzieci! Znakomicie przygotowane konie, duże zdyscyplinowanie jeźdźców zrobiły na nas bardzo dobre wrażenie. Kolejna grupa rajdowa, tym razem 18-osobowa, zawita do nas już 22 maja. Zatem ... do miłego zobaczenia.
  • powrócił do Stadniny po kilku miesiącach nieobecności "Płochacz". W wybornej formie, może nawet za bardzo "przy kości", kryje z zapamiętaniem młode klacze. "Po słowie" są już "Oksana", "Werbena", "Palinka" oraz "Lawenda". Czekamy jeszcze na gotowość "Wisienki" i "Płochacz" będzie do pełnej dyspozycji Suna, z którym będzie sobie przypominał pracę w zaprzęgach oraz w siodle.
  • w pierwszych dniach maja odwiedził nas także dawno nie widziany Gość, aż z woj. lubuskiego, który również od Nielepic zaczynał swoją przygodę z hucułkami. To z jego hodowli, wywodzi się czempionka 2007 roku, słynna "Wega", córka naszej "Wesołki". Również i tym razem miłe spotkanie zakończyło się udanymi transakcjami oraz ... wyjazdem w Bieszczady, połączonym z odwiedzeniem niezwykle sympatycznej Stadniny St. Myślińskiego w Polanie. Jak zwykle, wrażenia z przeglądu bieszczadzkich koni były niezwykle silne. Potężne, pewne siebie klacze, mocarny "Saracen", świetnie zbudowana młodzież, to widok nieczęsty w polskich hodowlach tej rasy koni. Mamy nadzieję, że w roku bieżącym do Nielepic zawita znów kilka koni z tej hodowli.
  • miła wiadomość z Ojcowa. Zwiększa się zainteresowanie obecnością nielepickich koni na Złotej Górze. Są już pierwsze zgłoszenia na "konną" obsługę grup turystycznych wg nielepickiego modelu. Póki co, Karolina poświęca wiele czasu kontynuacji szkolenia młodych koni, które zostały zawiezione do Ojcowa. Jest także nadzieja, że trafi tu także kilka nowych "chomików", młodych wałachów z hodowli Krzysztofa Chomicza.
  • ostatnia wiadomość, jest jednocześnie bardzo ważną informacją. Zakończył się bowiem termin zgłaszania koni do udziału w "Ścieżce huculskiej" w Nielepicach. Zgłoszono w sumie 12 koni z zewnątrz (w tym z Gładyszowa, Hawłowic, Uherec Mineralnych, Rzeszotar, Krakowa oraz Staniątek) oraz 10 koni z naszej Stadniny. Trwają prace związane z przygotowaniem zawodów.
Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl