Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

"Ścieżka huculska" w Nielepicach - wielki i przyjemny obowiązek.

07.05.2009

Już za kilka dni, w następny weekend, odbędzie się w Stadninie najbardziej prestiżowa impreza roku - "Ścieżka huculska" w Nielepicach, stanowiąca zarówno Próbę Dzielności młodych koni, jak i eliminacje do Ogólnopolskiego Championatu Koni Rasy Huculskiej. Trwają spory, czy jest to IX, czy też X "Ścieżka" w Nielepicach. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że są to drugie, po Gładyszowie, tego typu zawody, które z czasem urosły do rangi oficjalnej Próby Dzielności dla młodych koni rasy huculskiej, warunkującej ich wpis do Ksiąg Stadnych. To właśnie nasza Stadnina, podjęła w 1998, lub 1999 roku wysiłek zorganizowania tego typu zawodów, które zarazem ... okazały się najtrudniejszymi w Polsce w tej kategorii. To własnie nielepicka Stadnina, wraz z Włodzimierzem Kario, ówczesnym Prezesem Stadniny Koni Huculskich w Gładyszowie oraz dr Maciejem Jackowskim z AR w Krakowie, domagała się ustanowienia wysokich standardów dla tego typu konkursu, by ukończenie tej próby było "nobilitacją" koni rasy huculskiej, oraz rzeczywistym sprawdzianem ich dzielności. Z realizacją tego postulatu bywa różnie. Są zawody o wysokim współczynniku trudności, są także zupełnie banalne. Również rozbudowane w ostatnich 2 - 3 latach regulaminy dla tych konkursów, nie zawsze są zbieżne z oczekiwaniami sporej grupy hodowców, a przede wszystkim z wymogiem prowadzenia rzeczywistej, surowej selekcji w obrębie tej rzadkiej rasy górskich koni. Lepiej jednak, że zawody się w ogóle odbywają, nawet, jeśli podlegają krytycznym opiniom, niż gdyby ich nie organizowano.

W ciągu wielu lat trwania tej barwnej imprezy jeździeckiej i hodowlanej w Nielepicach, przewinęło się tutaj wiele wybitnych koni oraz wielu jeźdźców, którzy święcili tryumfy nie tyko w kraju, lecz także w międzynarodowych konkursach. Z najbardziej znaczących w dzisiejszej hodowli koni huculskich ogierów, które próbowały swych sił na nielepickich trasach, trzeba wymienić: "Puszkara", "Paca", "Satelitę", "Tuhaj Beja", "Fanta". Znane klacze, to "Wyrwa,", "Wega", "Wesołka", "Luba", "Finezja-W".  Była też spora grupa wybitnych wałachów; "Narcyz", "Wigor", "Sułtan", "Likwor". Oddzielne słowa należą się jeźdźcom, którzy na słynnych, nielepickich zjazdach i głęgokich rowach z wodą, budowali swą jeździecką odwagę i sławę. Dzisiaj każdy wie, kim były Agnieszka Sojka, Kasia Wrześniak, Gosia Ostachowicz, Beata Holewa, Nikola Woźniczka, Damian Dziamba, Andrzej Mikołajewicz i wielu, wielu innych. 10 lat, to szmat czasu. Jest za to o czym wspominać.

Zbliżające się szybko zawody, po rocznej przerwie, którą uzasadniano już w naszym serwisie, zgromadzą znów sporą grupę koni i jeźdców z róznych stadnin i ośrodków hodowlanych w kraju. Majowy termin imprezy, tradycyjny już dla "Ścieżki" w Nielepicach mimo pięknej zazwyczaj pogody i bujnej, wiosennej zieleni, nie jest najbardziej fortunnym terminem dla tego typu zawodów. Połowa maja, to tradycyjny termin Komunii św. okres zdawania matur. Wielu jeźdźców jest wykluczonych z tych powodów z rywalizacji. Dotyczy to także sędziów oraz obsługi technicznej zawodów, które stają się coraz bardziej rozbudowane. Mimo tych trudności, sądzić należy, że nielepicka "Ścieżka" znów dostarczy widzom emocji, a startującym ekipom satysfakcji.

Nadmienić pragniemy, że piękną oprawę graficzną imprezy (plakaty, zaproszenia, dyplomy, katalog) zaprojektowała pani Kasia NOCOŃ, sponsoringu kosztów wydruku podjęła się, jak zawsze życzliwa Stadninie firma MOSUR z Rudawy, a pracami Biura zawodów kieruje dynamiczna Agnieszka Zborowska - Zmarzlinka.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl