Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

PRZEDWIOŚNIE W STADNINIE

16.03.2009

Niemożliwe wprost błoto zapanowało na padokach dla koni. Śnieg, deszcz, trochę słońca oraz dni z przymrozkami uczyniły wejście na padoki oddzielną sztuką unikania błotnych kąpieli. Dowóz wody i paszy dla koni stał sie również codziennym utrapienie. Cóż, "w marcu, jak w garncu". Wydawoło by się, że taka pogoda zupełnie nie sprzyja ani wielkim imprezom, ani zwyczajnym, rekreacyjnym jazdom. A jednak ...

Ledwie kilka dni temu gościliśmy ponad 40 osobową grupę różnojęzycznej młodzieży. Byli wśród nich Niemcy, Szwedzi, Hiszpanie i Portugalczycy, byli także ich rówieśnicy z zabierzowskiego Gimnazjum. Młodzież, przebywająca w Zabierzowie w ramach międzynarodowej wymiany, uczestniczyła w wycieczce zaprzęgami konnymi, jeździła wierzchem na ujeżdżalni, częstowała sie znakomitym żurkiem oraz kiełbaskami z ogniska. Wszyscy też byliśmy pod wrażeniem pięknego muzykowania przy kominku z udziałem oryginalnego śpiewu oraz dźwięków gitary.

Nas także czeka w bieżącym tygodniu pierwsze spotkanie, dotyczące organizacji wymiany młodzieży ze "Szkółki jeździeckiej" z rówieśnikami z Niemiec, Węgier i Słowacji. Prace przygotowawcze nabierają tempa, bowiem termin wymiany jest też coraz bliżej.

Od kilku dni, wykorzystując fatalną pogodę, prowadzimy intensywny remont nowo zakupionych bryczek, planowanych do "odświętnych" przejazdów. Już w nadchodzącym tygodniu malowanie! Konieczna staje się budowa zadaszonego pomieszczenia na sprzęt zaprzęgowy, którego już jest w Stadninie imponująca ilość.

"Winyl" i "Wampur", czyli Hrabia I i Hrabia II już po kastracji. Rekonwalescencja przebiega bez zarzutu i w tych dniach zasilą one padok dorosłych wałachów. Czas na kastrację następnych, 3 ogierków, bowiem wiosna tuż tuż. MIła widomość: :"Wesołka", która z racji swej tuszy wygląda na "zawsze w ciąży", tym razem jest rzeczywiście źrebna! Tak więc, po 3-letniej przerwie, znów doczekamy sie źrebaka od tej wyjątkowej klaczy.

I najbardziej radosna wiadomość. W czasie minionego weekendu, w sobotę, zabrakło koni do jazd! 13-osobowy mini-rajd poprowadzony trasami Garbu Tenczyńskiego tak nadwerężył stan wierzchowców, że w obliczu dużej liczby Gości, sięgnięto do głębokich rezerw w postaci Fanta, Gamrata, Hery i Wybryka. To dobra wiadomość, zwłaszcza po "dołku", jaki w ubiegłym roku był widoczny w Stadninie.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl