Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Łucznictwo konne - odrodzone tradycje

14.11.2008

Polska ma bogate tradycje jeździeckie i jest to fakt powszechnie znany. Kawaleria z okresu II Rzeczypospolitej, świetna jazda polska z okresu wojen napoleońskich, a wreszcie wspaniałe czyny XVI i XVII wiecznej husarii budzą do dziś poczucie dumy oraz wspomnienia dawnej chwały. Nie wszyscy jednak pamiętają, że czasy największych sukcesów, a także niestety klęsk oręża polskiego z okresu XVI/XVII wieku, są w równej mierze zasługą ciężkiej jazdy - husarii, jak i lżejszych formacji - jazdy pancernej, zwanej kozacką oraz jazdy lekkiej - tatarskiej. Formacje te powstawały i uczyły się zasad wojowania na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej w czasie ciągłych walk z Tatarami, Turkami, a w czasach nieco późniejszych także z Kozakami. Podstawową bronią strzelczą tych lekkich formacji był łuk.

Łuk jest jedną z najstarszych broni wynalezionych przez człowieka. Znał go już neolityczny łowca uwieczniony na naskalnych rysunkach, używany był powszechnie w Azji, Europie, Afryce, także w Ameryce. Na przestrzeni dziejów przeszedł wiele przeobrażeń i udoskonaleń, jednak do dziś zachował swój podstawowy kształt i zasadę działania. Dzisiejszą formę łuku tradycyjnego, używanego w odradającym się łucznictwie konnym, zawdzięczamy azjatyckim wojownikom z XII/XIII wieku. Wojska Dzingis Chana posiadały na swoim wyposażeniu łuki kompozytowe, zbudowane podobnie jak dzisia, z warstwy rogu bawolego od strony brzuśca, z nałożonymi od strony zewnętrznaj warstwami ścięgien zwierzęcych oraz podstawowym rdzeniem wykonanym z drewna. Kilka warstw tych materiałów pokrywała powłoka ze skóry, lub brzozowej kory. Ramiona łuku kończyły sztywne odcinki - zaczepy, służące do nakładania cięciwy. Łuk, po zdjęciu cięciwy wygięty jest w stronę grzbietu, stąd spotykana nazwa - łuk refleksyjny. Wyrobem łuków w dawnej Rzeczypospolitej zajmowali się najczęściej rzemieślnicy ormieńscy, a także osiadli na stałe Tatarzy. Łuki były także przedmiotem importu, szczególnie z Turcji oraz Chanatu Krymskiego.

Łucznictwo konne, jako tradycja, przetrwało tylko w nielicznych krajach azjatyckich (Korea Południowa, Japonia, Mongolia). Na terenie Europy zanikło zupełnie. Dzięki Lajosowi Kassai, Węgrowi, który wspominał minione czasy nomadów, którzy zasiedlili jego ojczyznę, łucznictwo konne zaczęło sie odradzać w latach 90 minionego wieku. Kassai, co ciekawe, posługuje się klasyczną techniką strzelania z łuku (cięciwa napinana jest dwoma, lub trzema palcami), w odróżnieniu od "azjatyckiej" techniki, przejętej dawniej także przez jazdę polską, gdzie cięciwę napinano kciukiem. Łucznictwo konne, jako znakomita forma rekreacji łącząca trudną sztukę strzelania z łuku ze sztuką jazdy konnej w pełnym galopie bez trzymania wodzy, rozwija się w ostatnich latach na Węgrzech, na terenie Niemiec oraz także w Polsce. W częstych pokazach międzynarodowych uczestniczą znakomici strzelcy z krajów azjatyckich, gdzie jak wspomniano powyżej, tradycje tej dyscypliny przetrwały do chwili obecnej.

Miło jest poinformować, że łucznictwo konne, dzięki Andrzejowi Abratowskiemu oraz Jackowi Jasińskiemu zawita także do naszej Stadniny. Pierwsze próby z udziałem młodzieży ze "szkółki" jeździeckiej są już poza nami, a pokaz technik strzelania z konia zaprezentowany podczas "Hubertusa", budzi nadzieje na rozpoczęcie systematycznych zajęć z tego zakresu. Zajęcia będą prowadzone na początek w soboty (informacja o terminach znajduje się w Forum), a możliwość kontaktu z Andrzejem i Jackiem ułatwi podanie nr telefonów oraz adresów e-mailowych:

Andrzej Abratowski tel. 0604 253 117  abrat@bowtime.waw.pl

Jacek Jasiński  tel. 0694 682 217   jajacu@yahoo.co.uk

Powyższe informacje o historii łucznictwa konnego oraz jego odradzaniu się w Europie i w Polsce pochodzą od Andrzeja Abratowskiego

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl