Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Kolejny rajd konny przed nami.

05.09.2008

Późne lato i jesień, to wymarzona pora roku na konne wędrowanie. Na trasach nie ma już wakacyjnego tłoku, na polach wszystko posprzątane, lasy zaczynają mienić się złotymi, rudymi i czerwonymi odcieniami. Jeśli dodać do tego piękne, wapienne ostańce, zamienione w wielu miejscach ludzką ręką na kamienne warownie, strzegące dziedzin Kazimierza Wielkiego, to właśnie będziemy na Transjurajskich szlakach.

W tym roku Andrzej, wraz ze Zmarzlinką, wiele dni konno wędrowali w poszukiwaniu nowych wariantów tras jurajskich, a także tras w Beskidzie Zielonym. Plonem tych wędrówek jest m. innymi prezentowana poniżej trasa 5-dniowego rajdu, na który serdecznie zapraszamy. Oto krótki opis trasy:

  • dzień I. Trasa Nielepice - Cieplice, ok. 8 - 9 godzin jazdy wierzchem. Na miejscu obiadokolacja, ognisko, nocleg. Trasa prowadzi początkowo doliną rzeki Rudawy, dnem Rowu Krzeszowickiego rozdzielającego Garb Tenczyński od Wyżyny Olkuskiej. Przejeżdżając ponad Doliną Będkowską oraz przez piękne tereny okolic Szklar (Dolina Szklarki - rezerwat), zauważymy zmianę krajobrazu w łagodnie pofałdowaną Wyżynę Olkuską z tak charakterystycznymi, wapiennymi ostańcami. Po przekroczeniu trasy Olkusz - Kraków w rejonie Białego Kościoła, przez Sułoszową osiągniemy Cieplice. To miejscowośc położona pomiędzy Olkuszem a Wolbromiem, w pobliżu dużych kompleksów leśnych, stanowiących teren źródeł rzeki Przemszy. Rzeka ta stanowi naturalną granicę pomiędzy Małopolską a Śląskiem.
  • dzień II. Trasa Cieplice - Karlin, ok. 8 - 9 godzin jazdy wierzchem. Nocleg w gospodarstwie Danuty i Marcina Ochmańskich, obiadokolacja, ognisko ubarwione niekończącymi się opowieściami jeździecko-rycerskimi Gospodarza. Początkowo szlak prowadzi wzdłuż malowniczych meandrów rzeki Przemszy, by po przekroczeniu trasy Wolbrom - Olkusz, przejść w typowo jurajskie krajobrazy, gdzie króluje piaszczyste podłoże z wapiennymi rumowiskami. Lasy zmieniają się w sosnowe i tylko na wzniesieniach można zauważyć buczynę. Również zmienia się zabudowa. W miejsce drewnianych domów budowanych na zrąb, charakterystycznych dla Krakowiaków Zachodnich, pojawiają się zabudowania z białego wapienia, podstawowego budulca w tych rejonach. Po wędrówce leśnymi duktami osiągamy czerwony szlak, biegnący wraz ze "Szlakiem orlich gniazd", z pięknymi ruinami kazimierzowskich warowni. Najbardziej okazałą budowlą jest z pewnością pozostałość XIV wiecznej warowni Ogrodzieniec, przebudowanej przez Jana Bonera w renesansową rezydencję, której piękno można sobie już tylko wyobrazić patrząc na ruiny.
  • dzień III. Pobyt w tym pięknym miejscu, połączony ze zwiedzaniem ruin zamków w Bobolicach i Mirowie. Obiad zaplanowany jest w stylowej karczmie u podnóża mirowskiego zamku.
  • dzień IV. Żegnamy gościnny Karlin i powracamy nieco odmienną trasą do Cieplic. Mijając ponownie zamek w Ogrodzieńcu, osiągamy miejscowości Żelazko, Stoki, Cieślin. Trasa prowadzi głównie leśnymi duktami, osiągając lewy brzeg Przemszy, gdzie obok miejscowości Kolbark przewidziany jest popas. Dalsza wędrówka lewym brzegiem Przemszy, terenami podmokłymi, o gęstym zalesieniu, może obfitować w pewne niespodzianki na trasie. Przejazd trwa również ok. 9 godzin.
  • dzień V. Trasa Cieplice - Nielepice. Długość trasy, to ok. 6 - 7 godzin jazdy wierzchem. Wędrujemy głównie polnymi ścieżkami, skrajem lasu w kierunku miejscowości Troks, a następnie po ominięciu łagodnym łukiem Olkusza od wschodu, jedziemy w kierunku Zawady, Paczółtowic do Doliny Racławki. Jesteśmy blisko domu. Już tylko szlachecka wieś Radwanowice, Niegoszowice i Stadnina w Nielepicach, gdzie czeka pyszna kolacja.

Należy ufać, że opis fotograficzny tej trasy dostarczą jej uczestnicy po zakończeniu rajdu.

Rajd poprowadzi oczywiście Andrzej na swym wiernym "Weronie". Przypominamy jego nr telefonu : 0502 492 440, bowiem lista uczestników rajdu zostanie zamknięta 22 września.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl