Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

HUBERTUS - 2008. sobota, 25 październik.

21.10.2008

Zaczynamy odliczać godziny do Hubertusowej Gonitwy. W tym roku będzie ona szczególna, bowiem przypada niemal dokładnie w 15 lat po sprowadzeniu do Stadniny pierwszych koni. Przypomnę, że były to: "Wrzos" i "Wołoch", a nieco poźniej "Wołyń", "Wilczyca" i "Wydra". Wszystkie pochodziły ze wspaniałej stadniny pp. Myślińskich i Smoleńskich w Polanie (Bieszczady). Dziś w Nielepicach nie ma już żadnego z wymienionych koni, lecz pamięć o bieszczadzkiej hodowli jest u nas wciąż żywa, czego najlepszym dowodem jest zakup jesienią ub. roku grupy urodziwych ogierków od pana St. Myślińskiego. Przewinęła się przez te 15 lat przez naszą Stadninę ponad setka koni, także sporo ludzi. Pewnie wieczorem, przy kominku, po zakończonej gonitwie przyjdzie czas na wspomnienia. Póki co, spieszymy jednak podać przybliżony program imprezy, aby odwiedzający nas Goście mogli wybrać dla siebie najbardziej interesujące fragmenty. Spotkamy się w sobotę, 25 października!

  • godz. 11:00  Powitanie Gości, prezentacja ekip
  • godz. 11:30  Konkurs skoków przez przeszkody (klasa mini L)
  • godz. 12:30  Pokaz tresury konia, posługiwania się batem pasterskim oraz "poczty węgierskiej" w wykonaniu węgierskiego czikosa - Suna
  • godz. 13:30  Wyruszenie uczestników Gonitwy w teren "tropem lisa" - Masterem będzie Andrzej Mikołajewicz
  • godz. 13:30  pokaz strzelania z tradycyjnego łuku z konia oraz w pozycji stojącej z ziemi w wykonaniu naszych przyjaciół - Andrzeja i Jacka
  • godz. 14:30  rozpoczęcie gonitwy hubertusowej - umykającym "lisem" będzie Kinga KULA na ogierze "Narcyz"
  • godz. 15:00  ogłoszenie zwycięzcy Gonitwy, wręczenie okolicznościowych upominków
  • po zakończeniu dekoracji uczestników imprezy, oprowadzanie dzieci w siodle, przejażdżki zaprzęgami konnymi
  • wieczór wspomnień w sali kominkowej (w przypadku ciepłej pogody - wieczór przy ogniskach).

Przez cały czas trwania imprezy podawane będą gorące posiłki (gulasz węgierski z kociołka, zapiekanki pasterskie, żurek zabielany z kiełbasą, karczek i krupnioki z grilla itp) a także marynowane pstrągi. Nie zabraknie również napojów zimnych i gorących.

Wieczorne spotkanie umilą zapewne myśliwskie gawędy towarzyszące zazwyczaj uroczystości św. Huberta oraz muzyka huculska wykonywana na oryginalnych instrumentach ludowych.

Pewną nowością będzie możliwość zakupu przez naszych Gości domowego smalcu w oryginalnych glinianych dzbankach (w wersjach: z boczkiem, z cebulką, z jabłkami), a także pysznych jabłek suszonych oraz smażonych. "Nielepicka spiżarnia" będzie zatem mogła zadomowić się także poza Stadniną.

Serdecznie zapraszamy!

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl