Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Do "starej kuźni" przybędą wkrótce nowe obiekty.

25.07.2008

W Stadninie rozpoczęto prace nad budową kolejnych drewnianych obiektów, które wkrótce pozwolą na przyjęcie większej ilości naszych Gości oraz koni. Realizowana jest budowa drewnianej wiaty-stodoły, która posłuży do organizowania imprez dla większej liczby uczestników. Obok stanie drewniany lamus pamiętający czasy Potockich, właścicieli lasów w Kopcach, w których został zakupiony. Wraz z przenoszoną siodlarnią, pozwoli on na bardziej komfortowe utrzymanie rosnącej liczby sprzętu jeździeckiego (w tym roku zakupiono już 10 kompletnych sodeł!). Trwają też prace nad urządzaniem nowej, podręcznej ujeżdżalni, która z pewnością rozładuje tłok na dotychczasowych obiektach, w szczególności w weekendy.

W ubiegłym tygodniu zapoczątkowano (głównie dzięki staraniom Gosi Ostachowicz) stałe, sobotnie popasy w naszej Stadninie dla kilkunasto osobowych grup jeźdźców z Zabierzowa. Rozpoczęto od popasu 17 koni w ubiegłym tygodniu, na jutrzejszą sobotę awizowanych jest 11 jeźdźców.

Dzięki staraniom Doroty, uruchomiono tak długo oczekiwane mini-rajdy weekendowe. Na razie, w okresie wakacyjnych obozów, obywać się będą w piątkowe popołudnia. Później obejmą soboty, lub niedziele. Trwają ok. 5 godzin i są prowadzone w atrakcyjnych widokowo rejonach Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, lecz nie tylko. W dniu dzisiejszym n.p. odwiedzimy Zalew w Kryspinowie. Z uwagi na to, że liczba wolnych koni jest ograniczona, a chętnych jest wielu, prosimy o wcześniejszą rezerwację terminów u Doroty (tel. 0604 700 024).

Wspólna inicjatywa Witolda Rosy (PTTK) oraz naszej Stadniny, doprowadziła do zrealizowania zajęć praktycznycch i wykładów z zakresu organizowania górskiej turystyki konnej, przeznaczonych dla młodzieży kolonijnej oraz dla instruktorów jeździeckich i członków jeździeckiej szkółki. Zajęcia zakończyły się wręczeniem odznak PTTK dla najlepiej jeżdżących dzieci (odznaka podstawowa) oraz dla instruktorów (odznaka Przodownika Górkiej Turystyki Konnej). Najważniejsze jednak, że zajęcia pozwoliły na poszerzenie wiedzy o turystyce konnej oraz podniesienie umiejętności jeździeckich.

Trwają oczywiście wakacje. Mimo, iż ostatni tydzień był wyjątkowo deszczowy (z czego najbardziej cieszyły się konie), nie zabrakło atrakcji w postaci interesujących wycieczek (m. innymi do Parku Etnograficznego w Wygiełzowie oraz do Jaskini Wierzchowskiej), praktycznej nauki powożenia oraz wycieczki zaprzęgami konnymi. Mimo, iż jest nas teraz nieco mniej (w lipcu był taki tłok, że dla najbardziej odważnych przygotowano noclegi w kuźni), jest nie mniej gwarno i wesoło.

Dla miłośników "Lubej" wiadomość, że została ponownie zaźrebiona "Fantem". W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy na "forum" wyrazili swoje opinie na temat naszych koni, gównie, niestety odradzając ich sprzedaż ze Stadniny.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl