Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Świąteczne Świniobicie w Stadninie!

24.02.2008

Pamiętając o starym porzekadle, że .. "nie każdy myśli, ale każdy je", Stadnina pragnie zaprezentować własne dokonania w zakresie sporządzania świątecznych wędlin i smakołyków z mięs wg starych receptur. Oprócz możliwości bezpośredniego uczestniczenia w procesie przygotowywania wędlin wieprzowych (kiełbasy, pasztety, kiszki, wędzone schaby, szynki balerony i boczki), można skorzystać z receptur dawnych mistrzów masarskich i degustować świąteczne przysmaki, a także ... uzupełnić  zakupy na Świąteczny Stół.

Podczas spotkania można będzie się przekonać, że samemu, w warunkach domowych, także można sporządzić znakomite wędliny, a urzekający aromat dawnych wędzonek wcale nie musi być odległym wspomnieniem.

Oto kilka podstawowych zasad obowiązujących przy sporządzaniu wędlin:

  1. mięso użyte do szlachetnych wędlin musi być dobrze schłodzone, dlatego uboju należy dokonać w dniu poprzedzającym wyrób.
  2. zgodnie z zasadą, że "dobre można przyrządzić tylko z dobrego, a lepsze z jeszcze lepszego", do wyrobu szlachetnych wędlin wybieramy najlepsze części tuszy wieprzowej. Również tusze powinny pochodzić od wieprzów młodych, najlepiej karmionych gospodarskimi paszami. Mniej nadają się na dobre wędliny wyręby pochodzące z "marketowych" zakupów, polecamy natomiast drobne wiejskie ubojnie, gdzie kupowane mięso jest o wiele lepsze,
  3. mięso w procesie uszlachetniania (peklowania) przechodzi procesy polegające na jego konserwacji (odciąganie wody, działanie bakteriobójcze), jak i kruszenia i poprawy smaku (dodatek ziół, korzeni, soli, cukru itp).
  4. wędzenie (konserwowanie wędlin, ale także nadawanie im smaku, właściwego aromatu i zabarwienia) musi być wykonane starannie, przy użyciu właściwego drewna. Jest zasadą, że do wędzenia można stosować wyłącznie drewno twadre, pochodzące z drzew liściastych (buk, dąb, akacja, olcha, drzewa owocowe). Jedynym wyjątkiem jest tu jałowiec, którego gałęzie dodajemy przy wędzeniu wędlin litewskich i myśliwskich.
  5. i osatnia uwaga; jedzenie. Aby szlachetne wędliny wybornie smakowały, powinny być krojone bardzo ostrym nożem, w cieniuteńkie plasterki (schab, baleron, szynki, szlachetne kiełbasy), podane z dobrym pieczywem, koniecznie z niezastąpionym, polskim chrzanem oraz ... okraszone "kustyczkiem" domowej, wytrawnej nalewki (niebawem przyjdzie czas na podanie kilku receptur na te wyborne trunki).

Oto przepis na wędzony schab kresowy  (przepis z 1868 r).

Zaraz po uboju wieprza oddzielić schab od kości. Włożyć do naczynia z krwią wieprzową, trzymać przez 2 dni. Starannie wytrzeć mięso z krwi, natrzeć mieszaniną soli, saletry i przypraw (ziele angielskie, liść laurowy, kolendra, majeranek, czosnek i goździki). Ułożyć ciasno (najlepiej w drewnianym naczyniu), przycisnąć kamieniem. Po dwóch dniach przetrzymywania w ciepłym pomieszczeniu, mięso przełożyć w naczyniu oraz przenieść do chłodnego miejsca na okres 10 dni. Po tym okresie mięso wytrzeć ściereczką do sucha, włożyć do jelita, obsuszyć przez kilka godzin na wolnym powietrzu i wędzić zimnym dymem przez okres 14 dni. Prawda, że proste?

Świniobicie odbędzie się w Stadninie tuż przez Świętami (piątek, 21 marca, sobota, 22 marca). Zapraszamy. Dla osób chętnych podajemy, że można zamówić telefonicznie lub e-mailem swe ulubione wędliny. Możliwy wybór podamy w najbliższym komunikacie.

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl