Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Czas na nalewki!

08.03.2008

Nalewki, których kilka receptur podamy, są znakomitymi trunkami, jednak zazwyczaj czas ich przygotowywania jest długi, a leżakowania (dojrzewania) jeszcze dłuższy. Nie powinno to jednak zniechęcać amatorów dobrych trunków tym bardziej, że nagrodą za wielomiesięczne wyrzecznia jest ich wyborny smak. Na początek podamy przepis na jedną z najwcześniej sporządzanych nalewek, a jednocześnie jedną z najlepszych. Mowa oczywiście o nalewce z czarnej porzeczki, z rosyjska zwanej "smorodinównką". Kiedyś, na rosyjskich stołach królowała jej wytrawna odmiana zwana "listówką", wyrabiana z liści i młodych pędów czarnej porzeczki. Podamy dziś ogólny przepis, który znawcy modyfikują na różne sposoby, by dogodzić swoim podniebieniom.

Listówka  -  sporządza się ją wczesną wiosną, gdy krzewy czarnej porzeczki wypuszczają młode listki, lecz pędy są jeszcze młode i delikatne. Niektórzy dodają do "listówki" wonne pędy kwitnącej trawy tomka wonna (Anthoxanthum odoratum), lecz to zazwyczaj opóźnia zbiór młodych listków, a pędy są już bardziej zdrewniałe. Listki i pędy wkładamy luźno do gąsiorka, zalewamy mocną (45 %) wódką i stawiamy na słońcu przez ok. 1 tydzień. Do gąsiorka można dodać nieco soku z cytryny (1 łyżka na 1 litr nalewki). Później nalewkę przenieść do miejsca zacienionego na okres ok. 3 tygoni (nie straci wspaniałej, zielonej barwy), przecedzić i rozlać do butelek. Nalewka tak sporządzona powinna dojrzewać minimum pół roku. Można ją spożywać w postaci wytrawnej, lub sporządzić też słodką wersję poprzez zasypanie liści pozostałych w słoju cukrem i utworzeniu syropu, który w odpowiednich dla smaku proporcjach łączymy z nalewką wytrawną. Należy zwrócić uwagę, że na ogół dodatek cukru do nalewek o zielonej, intensywnej  barwie powoduje ich zmętnienie oraz zszarzenie. "Listówka", użyta w proporcjach mimimum 10 % (aż do 50 %), w miejsce spirytusu przy wykonywaniu właściwej "smorodinówki" z dojrzałych owoców, podnosi smak i aromat tej wspaniałej wódki.

Smorodinówka  -  ta "królowa" nalewek wykonywana jest na wiele sposobów. Oto jeden z nich: dojrzałe, przebrane owoce czarnej porzeczki (bez szypułek) umieszczamy w gąsiorku i zalewamy spirytusem oraz sporządzoną wiosną "listówką" w proporcjach - na 1 kg owoców 1 l spirytusu oraz 1 l "listówki". Są zwolennicy ulepszania smaku tej wspaniałej nalewki poprzez dodatek angielskiego ziela, goździków, a nawet gałązek tymianku. Ja proponuję jednak pozostanie (przynajmniej na początek) przy surowej wersji smakowej, bez "ulepszaczy". Owoce porzeczki należy macerować ze spirytusem minimum przez okres 6 tygodni. Są jednak znawcy, którzy macerację prowadzą przez okres 4 - 5 miesięcy, a nawet przez rok! Po zlaniu nalewki znad owoców, można je zasypać cukrem i uzyskać słodką wersję nalewki. Pozostałe owoce można zużyć do wypieku wspaniałych, nadziewanych rogalików. Nalewka natomiast, przefiltrowana i zlana do butelek powinna dojrzewać minimum 1 rok. Im dłużej, tym bardziej wyborny staje się jej smak!

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl