Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Co nowego w Stadninie?

01.02.2008

Mamy ponurą, bezśnieżną zimę. Do chwili obecnej nie wyciągnęliśmy nawet sanek z magazynu. Nawet sylwestrowy "kulig" odbył się na kołach, bardziej w jesiennej, niż zimowej scenerii. W taki czas górują nad nami te stadniny i ośrodki jeździeckie, które posiadają kryte ujeżdżalnie. Czy jednak oznacza to, że niewiele sie dzieje? Niekoniecznie.

Trwa w stadninie poważna dyskusja, na przyszłym kierunkiem hodowli. Czy będziemy w stanie i czy będziemy chcieli podołać coraz to innym wymaganiom stawianym hodowcom koni huculskich przez Komisję Księgi Stadnej. Trzeba zauważyć, że tylko głos z naszej stadniny, zabierany w tej kwestii, jest zauważalny w kraju (artykuły w "Koniu Polskim" nr 12/2007, artykuły na stronie ZHKH www.koniehuculskie.pl). Inni hodowcy milczą. Czy jest to spór o przsłowiową "czapkę gruszek"? Otóż nie. Jest to spór o wygląd zewnętrzny i walory użytkowe koni na których w najbliższych latach będziemy jeździć i próbować rywalizować z innymi rasami koni. Niestety, nasze "forum" w tej sprawie również milczy.

Trwa dyskusja, czy liczba koni pozostajacych w stadninie jest adekwatna do aktualnych potrzeb. Wzorem klubów sportowych, opracowano "listę transferową" koni, które w pierwszej kolejności będą przeznaczone do sprzedaży. Mamy nadzieję, za uzyskane środki zakupić nowe konie oraz sprzęt do konkurencji zaprzęgowych. Tu również brak wypowiedzi i sugestii "forumowiczów" mimo, iż taka lista jest opublikowana w dziale "oferta-usługi".

Trwa ustalanie kalendarza startów i występów naszej reprezentacji w sezonie 2008. Czekają nas bowiem: udział w III Festiwalu Kultury Huculskiej w Krakowie (14-17 marca b.r.), eliminacje do Championatu Użytkowego Koni Rasy Huculskiej (17-18 maj), występ w "Dniach huculskich" w Zabierzowie (ok. 15 sierpnia b.r.), prawdopodobna współpraca z Ośrodkiem Rekreacji i Wypoczynku w Kryspinowie, udział w innych, niż w Nielepicach zawodach eliminacyjnych do Championatu Użytkowego, udział w finale Championatu w Gładyszowie-Regietowie, październikowy Hubertus oraz wiele, pomniejszych imprez. Do tych zawodów i występów ekipa z Nielepic musi być przygotowana. Stąd rozmowy i spory dotyczące sposobu przygotowania koni i zawodników, zakresu i rodzaju treningu. To rozmowy prowadzone z instruktorami, zatem nie ma potrzeby ich nagłaśniania. Nie ulega jednak wątpliwości, że zapał w wyrażaniu swoich opinii o koniach oraz możliwościach startowych ... jest coraz mniej widoczny.

Mimo, iż intensywny trening koni w aktualnych warunkach pogodowych jest mocno utrudniony, nie jest niemożliwy. Rozpoczęto w końcu pracę nad budowaniem kondycji koni, niebawem zaczną się intensywne ćwiczenia nad prezentacją koni na płycie. Z pomocą Suna pracujemy nad dalszym przygotowywaniem koni do pracy w zaprzęgach. Umiejętność tę już posiadą "Faral", "Nadia", "Saddam", "Hermes", "Lucky Luck", a na czołowego konia w tej konkurencji wyrasta "Wojtek". Zrealizuje się w tym roku cel, aby każdy koń pozostający w naszej stadninie, był wyszkolony do pracy w zaprzęgu.

Rzeczywiście, odleciały ze stadniny "stare", dobre, wesołe ptaki. To nieuchronność, chociaż rzeczywiście dość przykra. Kończą się studia, wychodzimy za mąż, zakładamy rodziny i szukamy nowej pracy, nowych miejsc. Tak już jest, bo w przeciwnym razie ... budowali byśmy dom spokojnej starości. Będą pojawiały się nowe twarze, nowe konie, nowe pomysły. Było by tylko źle, gdyby to odbywało się w milczeniu. Było by również źle, gdyby zaczęło nam brakować humoru i uśmiechu, nawet w trudnieszych dniach.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl