Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Bieszczadzkie źrebaki są już w Nielepicach.

14.10.2007

Wczoraj, wczesnym rankiem obył się "odłów" źrebaków w Polanie, Stadninie należącej do p. St. Myślińskiego. Źrebięta pochodzą z dwóch stad: srokatego "Jasmona" (po ojcu "Jaśminie" bracie "Fanta") oraz rosłego, ciemnogniadego "Saracena" z rodu Pietrosu. Jak zwykle, schwytanie, założenie pierwszego kantara oraz załadowanie tych dzikich źrebaków do środka transportu, to nie lada przeżycie. Jednak warto było. Filarek, Narwal, Wisz, lekko zwariowany Zimorodek, piękny Nocek i Jesion oraz nieco podobny do Wiosnka Fikus - to nowe nabytki stadniny, które wkrótce trzeba będzie oswajać, a także nauczyć się je rozróżniać.

Każdy wyjazd w Bieszczady, to szczególne przeżycie. Uroku dzikich krajobrazów nie zmniejszył ani przenikliwy wiatr, ani padający deszcz i śnieg. Konie huculskie prezentują się w tej scenerii nadzwyczajnie. Długo można było obserwować wygląd i zachowanie tych zwierząt, a końcowa konstatacja jest taka, ... że są to zupełnie inne konie huculskie, niż te, hodowane w większości znanych ośrodków w kraju.  Nie ma w nich ani śladu "szlachetności", tak bardzo ostatnio poszukiwanej w pokazach, szczególnie krajowych. Są krępe, rozłożyste, o nadzwyczaj szerokich klatkach piersiowych. mocnych, krótkich nogach. Ich rozdęte brzuchy, spowodowane opychaniem się do woli roślinnością pastwiskową, robią dziwne wrażenie. Ogiery, sprawujące opiekę i surowy nadzór nad swoimi stadami, są spokojne, opanowane, ufne w swoją siłę. Klacze ze źrebakami, uległe wobec ogiera, mają ściśle określoną hierarchię i nie znoszą jej naruszania. Lecz są ufne w stosunku do ludzi. Także obcych. Nie ma w tych koniach śladu agresji. Jakże inny to obraz od tych, gdy konie tulą uszy na widok człowieka, nie pozwalają przystąpić do stada, nie pozwalają się schwytać, szczególnie po "ucieczkach". Boję się, że zgodnie z obowiązującym w chwili obecnej standardem typu i piękności konia huculskiego, bieszczadzkie klacze otrzymywały by oceny w granicach "6", lub co najwyżej "7". A jednak ich siła, spokój, niemal pokraczna uroda, wprawiają w zdumienie i zachwyt. To wielka radość, że część tego stada znalazła się w naszej stadninie.

Już z końcem nadchodzącego tygodnia zawitają do Nielepic następne konie, tym razem z Gładyszowa. Będą to jednak konie przygotowane do pracy (przynajmniej wstępnie), które powinny też wzmocnić przed okresem zimowym naszą siłę w zaprzęgach.

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl