Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

"Lis" został schwytany. Tym razem Dianą została Kinga Kula.

29.10.2007

Co prawda, niekorzystna pododa, głównie ciągłe deszcze w ostatnich dniach, ograniczyła mocno opracowany wcześniej program gonitwy huburtusowej, zabawa jednak się odbyła i zgromadziła liczną publiczność. "Lisem", jak wspomniano poprzednio była Nikola Woźniczka, uciekająca na "Belfaście". Goniła ją sfora 17 jeźdźców pod wodzą mastera, Karoliny Marcinek. Przyznać należy, że "lis" uciekał znakomicie, zrealizował po długiej gonitwie wszystkie 3 nory, a w finale mocno kręcił stawką goniących go koni. Zwycięzcą tegorocznej gonitwy została Kinga KULA na Likworze. Wydaje się, że to wyróżnienie dostało się w godne ręce, bowiem Kinga w mijającym sezonie była wyróżniającym sie jeźdźcem (m. innymi znakomite przejazdy na "Wisience" i "Lawendzie" w Sielcu). Również "Likwor" udowodnił", że fala pochwał, jakie otrzymuje w ostatnim czasie na "forum" była zasłużona. Podkreślić trzeba dużą kulturę jeździecką uczestników gonitwy, wyrażającą się m. innymi w tym, że mimo bardzo trudnego terenu obyło się bez upadków i kontuzji. Pamiątkowe "flo" wręczał Włodzimierz KARIO, długoletni prezes i dyrektor największej w Europie Stadniny Koni Huculskich w Gładyszowie.

Z zaplanowanego konkursu skoków przez przeszkody trzeba było zrezygnować z uwagi niesprzyjającą pogodę. Również nie doszła do skutku prezentacja nowych koni zakupionych do stadniny oraz pokaz jazdy nowym zaprzęgiem, bowiem ... zdefektowała przyczepa, którą "maratonka" miała przybyć do Nielepic. Otrzymaliśmy w zamian zapewnienie p. Włodzimierza Kario, że w połowie listopada upragniony powóz dotrze do stadniny, co więcej, odbędzie się także 2-dniowy kurs powożenia dla członków szkółki. Jedyny pokaz, jaki udało się zrealizować na błotnistej ujeżdżalni, to "poczta węgierska" w wykonaniu Kamila Sobkowicza. Ten odwazny chłopak, mimo zaliczenia podczas sobotnich prób "kąpieli błotnej", tym razem bezbłędnie poprowadził konie w tej trudnej technicznie ewolucji.

Niezależnie od gonitwy za lisem, odbyło się spotkanie grupy hodowców koni huculskich, poświęcone omawianiu projektu nowego Statutu Związku Hodowców Konia Huculskiego, przedłożonego przez p. Andrzeja Jagiełło. Spotkanie wykazało, że liczba problemów wymagających pilnych rozsrzygnięć jest naprawdę spora i w najbliższych dniach należy oczekiwać kilku atrykułów i notatek temu poświęconych.

Fotoreportaż autorstwa naszego węgierskiego przyjaciela, Kristofa Borkowskiego.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl