Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

XIII Dni Huculskie w Gładyszowie za nami.

26.09.2007

W dniach 21 - 23 września, a zatem w czasie, gdy Huculi spędzają z połonin swe ostatnie stada, odbyły sie w Gładyszowie XIII Dni Huculskie, połączone z finałem Ogólnopolskiego Championatu Koni Rasy Huculskiej. Stadnina w Nielepicach nie wystawiła w roku bieżącym żadnego konia, bowiem żaden z biorących udział w zawodach eliminacyjnych nie zakwalifikował się do grupy 40 najlepszych koni premiowanych udziałem w finale. Co prawda, wobec wycofania z zawodów w Gładyszowie blisko 20 koni (!), PZHK zaproponował nam udział "Lucky'ego" (47 miejsce w rankingu) w finale, lecz stadnina nie zdecydowała się na wchodzenie do finału "kuchennymi schodami". Jedynym śladem obecności naszej stadniny w Gładyszowie był występ, zresztą nieudany, Nikoli na "Likierze" oraz niewielka tym razem grupka kibiców z Nielepic.

Dla kibiców i obserwatorów zawodów podajemy, że w roku bieżącym tytuły Championa hodowlanego uzyskały:

  1. klacze:   OLEŚNICA (hod. właś.) J. Babiś              44,25 pkt
  2. ogiery:   FRYDERYKO (hod. właś.) W. Krzyżak      42,25 pkt
  3. w klasie wałachów nie przyznawano tytułów Championa, lecz najwyższe oceny uzyskały "Narcyz" i "Likier"          40,25 pkt

Tytuł Championa użytkowego przypadł ogierowi PUSZKAR (hod. IZ Odrzechowa, właś. J. Babiś), który zdobył 196,13 pkt na 230 możliwych.

"Ścieżkę huculską" w wersji obowiązkowej wygrał ogier AGAR (SKH Gładyszów) pod Agnieszką Szymczyk, natomiast próbę kondycyjną na dystansie 14,25 km ogier AFISZ (SKH Gładyszów) również pod Agnieszką Szymczyk.

Pełne wyniki konkursów obowiązkowych oraz dodatkowych zostaną podane na stronie www.pzhk oraz www.koniehuculskie.pl

Jakie wrażenia z imprezy ? Raczej letnie, w szczególności w odniesieniu do głównego konkursu - Ogólnopolskiego Championatu. Stopień trudności zarówno "próby kondycyjnej", jak i "ścieżki huculskiej" nie zrobił większego wrażenia. Znakomita natomiast była "ścieżka huculska" w wersji sportowej, przy której ręce składały się same do oklasków. Dużym zaskoczeniem dla obserwatorów była rezygnacja z udziału w zawodach (w końcu najważniejszych w sezonie) aż połowy zakwalifikowanych koni! Jeśli dodać do tego kilkuletnią już nieobecność na zawodach największego prywatnego hodowcy koni huculskich w kraju, p. Jana Rączki, nieobecność koni z Bieszczadzkiego Parku Narodowego - Wołosate oraz z pozostałych biszczadzkich hodowli, a także wielu innych, znaczących hodowców, rodzi się pytanie, jakie są tego przyczyny? W czasie prywatnych rozmów z hodowcami odnotowano jedną konkluzję: o ile zawodnicy i przygotowane przez nich konie poczynili w ostatnim okresie czasu bardzo wyraźny postęp, o tyle sposób organizowania i przeprowadzania prób dzielności i championatów stanął zupełnie w miejscu i pozostał daleko w tyle za możliwościami koni i jeźdźców. Jeśli nie zmienią się aktualne przepisy oraz wola Związku Hodowców, Komisji Ksiąg Stadnych oraz osób dokonujących oceny koni, zawody będą coraz bardziej nudne a tytuł Championa Użytkowego Koni Huculskich będzie tylko atrapą.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl