Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Ostatnie wydarzenia.

21.08.2007

Spośród wielu wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatnich dniach, należy wymienić:

  1. zakończył się 5-dniowy rajd konny szlakami Jury w nieco zmodyfikowanej przez Andrzeja wersji. Prowadził z Nielepic, przez Czerną do Rodaków, z 1- dniową przerwą na wypoczynek i spacery po Pustyni Błędowskiej i z powrotem. Uczestnicy (niezwykle mili Goście z Warszawy, Poznania i Krakowa - łacznie 11 jeźdźców) byli zauroczeni pięknem krajobrazów oraz ... dzielnością naszych koni huculskich. Oddzielne słowa uznania i podzięki na niezwykłą atmosferę pobytu należy przesłać Gospodarzowi popasu w Rodakach. Już teraz zapadły postanowienia o organizacji 11 dniowego rajdu po Jurze wiosną 2008 roku w podobnym składzie osobowym.
  2. We czwartek (16.08.07) odbył się w stadninie przegląd hodowlany. W istocie sprowadził się do opisania tegorocznych źrebaków, dwóch młodych klaczy oczekujących na licencję oraz ... powtórnych pomiarów zoometrycznych koni, które ukończyły 6 lat (zakończyły wzrost). "Nadia" osiągnęła górną, dopuszczalną granicę wzrostu klaczy huculskiej (143 cm). Poprawne również są jej pozostałe wymiary zoometryczne. "Gamrat" okazał się jednak (podobnie jak "Płochacz" wiosną) ogierem zbyt rosłym (150 cm), a zatem nie spełniającym standardów wyznaczonych dla koni huculskich. I będzie pewien kłopot. Z jednej bowiem strony nie są dopracowane procedury cofania licencji dla uznanych ogierów, które osiągną w II pomiarze zbyt duży wzrost, bez widocznego naruszania interesów hodowcy, z drugiej zaś strony, zostanie wznowiona dyskusja nad nad słusznością podejmowania takich decyzji, w warunkach zdecydowanego podniesienia wzrostu użytkowników naszych koni, i radykalnie wyższej kultury hodowlanej, w jakiej obecnie są utrzymywane konie huculskie. Zapewne jest to temat do szerokiej dyskusji, do jakiej na łamach naszego "forum" serdecznie zapraszamy. Z pewnością nie zostawimy Hajnalki samej z jej problemem.
  3. W sobotę (18.08.07) stadnina próbowała wspomagać konnym zaprzęgiem konkurs sołtysów, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Zabierzowie. Niestety, "Buła" była w tym dniu tak zakochana i wściekła, że nie dotrzymuje jej towarzystwa "Fant", że połamała dyszel, zniszczyła część uprzęży i ... skutecznie odstraszyła kolejnych zawodników do przejazdu, mimo, że uszkodzenia szybko naprawiono. Serdecznie przepraszamy i wyrażamy nadzieję, że występ naszych zaprzęgów i jeźdźców na gminnych dożynkach w Aleksandrowicach odbędzie sie bez podobnych emocji.
  4. W dniu wczorajszym (20.08.07) stadnina gościła ponad 110-osobową grupę dzieci i młodzieży z Fundacji Pomocy Dzieciom w Tenczynku. Jak zwykle, opieka nad dziećmi była nienaganna, a pogoda i znakomite nastroje uczestników zabawy były na wysokim poziomie.

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl