Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Wyniki zawodów eliminacyjnych w Nielepicach

21.05.2007

W sobotę i w niedzielę rozegrano na terenie stadniny w Nielepicach zawody eliminacyjne do Ogólnopolskiego Championatu Koni Rasy Huculskiej. Wystartowała rekordowa liczba koni, około 45, z czego 32 z ośrodków hodowlanych i stadnin reprezentujących województwa: lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie oraz swiętokrzyskie.

Rozegrano 5 konkursów, z czego 3 (pokaz koni na płycie, rajd na dystansie ok. 18 km oraz "ścieżka huculska" w wersji eliminacyjnej) wchodziły w skład rozgrywki o tytuł Championa zawodów, natomiast 2 pozostałe (skrócony skonkurs potęgi skoku oraz "ścieżka huculska" w wersji sportowej, były konkursami dodatkowymi. Poniżej przedstawiamy wyniki poszczególnych konkursów:

 • Próba wytrzymałościowa (rajd na dystansie ok. 18 km):
  • Pierwsze miejsce ex aequo:
   • Agnieszka CICHOŃ na "Safari" (hodowca W. Rościszewski, właściciel K. Gurbisz)
   • Aleksandra FIREK na "Safet" (hodowca i właściciel W. Rościszewski)
 • "Ścieżka huculska" eliminacyjna (16 przeszkód):
  • Pierwsze miejsce - Beata HOLEWA na ogierze "Okton" (hodowca i właściciel Wacław Kurowski)
 • Pokaz na płycie:
  • ogiery: "Pac" (hodowca St. Myśliński, właściciel T. Wrześniak) 41,33 pkt.,
  • klacze: "Finezja - W" (hodowca BPN Wołosate, właściciel T. Wrzesniak) 42,00 pkt,
  • wałachy: "Narcyz" (hodowca D. Jastrzębski, właściciel T. Wrześniak) 39,00 pkt.
 • Skrócony konkurs potęgi skoku:
  • Pierwsze miejsce - "Narcyz" (opisany w punkcie 3)
 • "Ścieżka huculska sportowa" (23 przeszkody):
  • Pierwsze miejsce - Beata Holewa na ogierze "Wikt" (hodowca St. Myśliński, właściciel W. Turek).
 • Championem zawodów została klacz "Finezja",
 • I v-ce Championem klacz "Pokora" (hodowca i właściciel SKH Gładyszów),
 • II v-ce Championem ogier "Pac".

Pełne wyniki zawodów zostaną przedstawione w najbliższym czasie, po ostatecznym ich skorygowaniu.

Krótka ocena zawodów jest następująca: do pięknej pogody dostroił się wysoki poziom sportowy poszczególnych konkursów. Dość powiedzieć, że w jednym z najtrudniejszych w kraju konkursów (w szczególności "ścieżki huculskiej"), wszystkie młode ogiery oraz wszystkie prezentowane w zawodach klacze, uzyskały wymaganą przepisami liczbę punktów, pozwalającą na ich wpis do Księgi Głównej Koni Rasy Huculskiej. Świadczy to o dobrym przygotowaniu koni oraz o stale wzrastających umiejętnościach jeźdźców.

Mimo tak dużej liczby startujących koni, zawody zostały przeprowadzone sprawnie, w zasadzie bez opóźnień. Zwycięzcy w poszczególnych konkursach zostali uhonorowani licznymi nagrodami, z których na szczególne wyróżnienie zasługują piękne dyplomy autorstwa Teodory Woyciechowskiej, artysty malarza, ręcznie malowane na płótnie z zachowaniem oryginalnych ornamentów huculskich. Tradycyjnie też, hojnym sponsorem okazał się Pan T. Wrześniak, fundując piękne szklane puchary i pamiątkowe wazony.

Oddzielne podziękowania należy skierować pod adresem wójt gminy Zabierzów, Pani Elżbiety Burtan oraz Jurajskiej Izby Gospodarczej, za wsparcie organizacyjne i finansowe imprezy. Dodatkową atrakcję zawodów stanowił pokaz węgierskiego czikosa, Suna, który ponownie pokazał mistrzostwo w jeździe "pocztą węgierską" oraz operowaniu batem.

Były także i mankamenty imprezy. Do nich należy zaliczyć niezbyt dokładne oznakowanie trasy rajdu (część oznakowań zaginęła podczas wietrznej pogody, lub została zniszczona przez nieznanych sprawców), które spowodowało pobłądzenie częsci jeźdźców.
W tym miejscu przekazujemy ponownie słowa przeproszenia dla poszkodowanych ekip. Również nie wszystkie ekipy zachowały umiar w liczbie "osób towarzyszących", przez co wystąpiły liczne kłopoty w należytym zakwaterowaniu zawodników innych zespołów.

Oddzielnym, niemal już stadndardowym problemem jest sędziowanie zawodów. Wydaje się, że Związek Hodowców Konia Huculskiego oraz Polski Związek Hodowców Koni, powinny podjąć natychmiastowe starania w kierunku wyszkolenia większej liczby sędziów zawodów, w tym także sędziów "przeszkodowych".
Dotychczasowe improwizacje w tym zakresie obniżają rangę zawodów oraz są przyczyną niepotrzebnych emocji przed zawodami. Niezbędne są również korekty w regulaminach poszczególnych konkursów. Ciągłe zmiany w szczegółowym regulaminie np. "ścieżki huculskiej" sportowej nie sprzyjają sprawnej ocenie tego widowiskowego konkursu.
Dążność do zbyt szczegółowego opisu poszczególnych przeszkód (głównie terenowych) stanowi utrudnienie w należytym wykorzystaniu walorów naturalnych terenu.
Można oczywiście zrozumieć dbałość o bezpieczeństwo zawodników i koni, lecz określenie "ostry zjazd" i "ostry podjazd" przy dzisiejszych parametrach tej przeszkody (min. 4 m długości i nachyleniu stoku 30 do 40 st.) jest chyba nieporozumieniem.
Źle zdefiniowane są także przeszkody o nazwie "labirynt", wąski przejazd, suchy rów oraz rów z wodą itp.
Stwarza to wielkie problemy dla wykonawców przeszkód i organizatorów zawodów.
Wielokrotnie też powtarzano, że w ocenie płytowej koni sędziowie powinni uwzględniać system hodowli w danym ośrodku. Trudno jest bowiem porównywać (szczególnie w miesiącu maju) konie hodowane w systemach bezstajennych z końmi utrzymywanymi w bardziej komfortowych warunkach.
Różnice w ocenie za "pielęgnację i wygląd ogólny" konia są tu jednak zdecydowane i często ważą na ostatecznej ocenie prezentowanych koni, z wyraźną szkodą dla koni hodowanych w najbardziej dla nich naturalnych warunkach.

Załączone fotografie pochodzą ze zbiorów Moniki Maleszka oraz Beaty Ostachowicz.

 

 

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl