Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Zawody eliminacyjne w Sielcu k/Staszowa.

25.06.2007

W dniach 23 - 24 czerwca b.r w Sielcu k/Staszowa (woj świętorzyskie) odbyły się kolejne zawody eliminacyjne do Ogólnopolskiego Championatu Koni Huculskich. Nasza stadnina została także zaproszona do wzięcia w nich udziału. Oto garść gorących wrażeń:

W zawodach pod nazwą "II Świętokrzyska Ścieżka Huculska" więła udział rekordowa liczba uczestników - 55 koni. Reprezentowane były liczne stadniny i ośrodki hodowlane z całego niemal kraju. Poziom organizacyjny zawodów oraz rozmach, z jakim przeprowadzono imprezę, wydają się trudne do osiągnięcia przez kolejnych organizatorów podobnych zawodów. Gospodarze, Pan Tadeusz Wrześniak wraz z Rodziną, byli niezwylke ujmujący, gościnni oraz hojni dla wszystkich ekip uczestniczących w zawodach. Oddzielne podziękowania należne są pracownikom Stadniny w Sielcu, którzy swoją pracowitością, uprzejmością oraz chęcią służenia gościom, oczarowali wręcz uczestniczących w imprezie.

Miło jest podreślić, że poziom poszczególnych konkursów, przygotowania koni i jeźdźców do zawodów, podnosi się niemal "z dnia na dzień". Brak już jest miejsca nie tylko dla słabo zadbanych koni, lecz także dla tych, które oprócz urody nie potrafią pokazać nic więcej. Trudno też spotkać jeźdźców (a jeśli można, to odbijają się zdecydowanie), którzy słabo panują nad swoimi końmi i mają podstawowe braki w wyszkoleniu. Nazwiska Agnieszki Sojki, Kasi Wrześniak, Magdy Szot, Beaty Holewa, zajaśniały pełnym blaskiem, lecz pojawiają się nowe! Konie, które zostały wysoko ocenione na pokazach "piękności" w Klikowej, potwierdzają też swoje aspiracje w próbach użytkowych ("Juma", "Finezja"), a "stare", dobre firmy nie zamierzają ustępować ("Puszkar", "Satelita", "Otto", "Lutnia", i inne.).

Wyniki uzyskane w poszczególnych konkursach rozegranych w ramach zawodów zostaną podane wieczorem, natomiast w chwili obecnej należy złożyć serdeczne gratulacje i podziękowania Organizatorm imprezy.

Oto zapowiadane wyniki:

Próba dzielności dla koni młodych (3 - 6 lat)

 1. "WICHER" (po Lotnik, Waga) - hodowca/właściciel T. Wrześniak, dosiadający D. Szeleść I m. 109,00 pkt.
 2. "B-SARA" (po Mesz, Surma) - hodowca/właściciel T. Wrześniak dosiadający D. Szeleść II m. 104.75 pkt.
 3. "Pozerka" (po Rewir, Rabka) - hodowca/właściciel SKH Gładyszów/A.Pelc, dosiadający D.Pelc III m. 104.25 pkt
 4. "Lawenda" (po Fant, Luba) SKH NIelepice , dosiadający Kinga Kula VI m. 100,33 pkt
 5. "Wisienka" (po Fant, Wiosenka) SKH Nielepice, dosiadający Kinga Kula VII m. 99,67 pkt

Pokaz na płycie (ogiery)

 1. "PUSZKAR" (po Sonet, Pielnia) hod. IZ Odrzechowa, właść. J. Babiś I m. 44,0 pkt.
 2. "WICHER" (po Lotnik, Waga) hodowca / właśćiciel T. Wrześniak II m 41,0 pkt.
 3. "NASIR" (po Jaśmin, Neretwa) hodowca/właściciel SKH Gładyszów III m 40,67 pkt.

Pokaz na płycie (klacze)

 1. "JUMA" (po Puszkar, Jurata) I m 43,67 pkt
 2. "LUTNIA" (po Baca, Lira) II m 43,33 pkt
 3. "PANTERA" (po Waluch, Paula) III m 43,00 pkt
 4. "Wisienka" (po Fant, Wesołka) VI m 42,67 pkt
 5. "Lawenda" (po Fant, Luba" Xii m 41,33 pkt

Pokaz na płycie (wałachy)

 1. "LIKIER" I m 39,67 pkt
 2. "NARCYZ" II m 38,33 pkt
 3. "WIST" III m 38,00 pkt

"Ścieżka huculska" do próby dzielności (16 przeszkód, tempo 190 m/min, 490 sek. z tolerancją +/- 10 sek.)

 1. "WICHER" I m 68,00 pkt
 2. "POZERKA" II m 64,25 pkt
 3. "ORZEŁ-O" III m 64,00 pkt
 4. "Lawenda" VII m 59,00 pkt
 5. "Wisienka" X m 57,00 pkt

"Ścieżka huculska" eliminacyjna (do Championatu) 16 przeszkód, tempo 220 m/min., 450 sek z tolerancją +/- 10 s).

 1. "WALENCJA" I m 80,00 pkt
 2. "LUTNIA" II m 80,00 pkt
 3. "ANDORA" wraz z "BIELĄ"  III/IV m 80,00 pkt

Nie dysponujemy jeszcze wynikami pozostałych konkursów (skoki przez przeszkody, rajd - nazwany "ścieżką sportową" oraz konkurs powożenia).

Jakie zatem wrażenia po występie koni i jeźdźców z Nielepic? Wbrew pozorom dobre. To autorzy regulaminów "ścieżki huculskiej" powinni się nieco rumienić, że koń, który najszybciej pokonał trasę przejazdu oraz miał jedną z najniższych kar za strącenia przeszkód zajął dopiero ... 10 miejsce! Chodzi oczywiście o "Wisienkę". Gdyby choć kary za szybsze przybycie na metę były takie same, jak za spóźnienie, "Wisienka" byłaby druga. Lecz kto mógł przypuszczać, że będą dwukrotnie wyższe! Takie anomalie regulaminowe powodują, że szybko, bez zahamowań przy poszczególnych przeszkodach biegnące konie są oceniane znacznie niżej niż te, które nie zaliczyły nawet 3 przeszkód (górna, dopuszczalna granica)! Kinga miała pecha, że ... zepsuł się jej stoper. Lecz co to ma wspólnego z rywalizacją sportową? Swoją drogą nieco idiotycznie zaczynają wyglądać konkursy sportowe, lub próby dzielności, na których coraz częściej widać wlokących się na ostatnich przeszkodach jeźdźców spoglądających na stopery, by nie wpaść w niedorzeczne zagrożenia regulaminowe. Należy także być niezwykle zadowolonym, że na przestrzeni miesiąca (od majowych zawodów w Nielepicach), poprawił się znakomicie typ, pokrój a nawet chody "Lawendy" i "Wisienki". Te konie zyskały w ocenie na płycie po ok 2 punkty ("Lawenda" nawet 3!) w stosunku do oceny na własnych zawodach. To rzadki wynik.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl