Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Rozpoczął się sezon wyźrebień

11.04.2007

Powoli przybywa źrebaczków w stadninie. Po "Werbenie", która urodziła klaczkę, wyźrebiła się klacz p. W. Turka (również klaczka, lecz kasztanowata), a dzisiaj rano "Palinka" podarowała nam czarnego jak węgielek ogierka. Wszystkie maluchy czują się dobrze, a mamy sprawują nad nimi troskliwą opiekę. Sądzimy, że jutro, lub za dwa dni wyźrebi się "Iberia". A dalej ... czekamy po kolei na "Wesołkę", "Nadię" i "Bułę".

Czekamy także na propozycje imion dla nowo narodzonych źrebiąt. Dla klaczki "Werbeny" zaproponowano już imię "Wołoszka". A co z resztą?

Teraz mniej radosna informacja. Niestety, kolejny koń w stadninie ("Nabu") nabawił się mięśniochwatu. Proszę pamiętać, że ta choroba, jak żadna inna, jest zawsze wynikiem niewłaściwego użytkowania konia. Wiosną, gdy konie mają jeszcze zimową okrywę i są na ogół "rozhartowane", jeśli idzie o pracę, muszą być należycie przed pracą rozgrzane, występowane! Proszę zatem, aby koni nie zmuszać w tym okresie do nagłego, intensywnego wysiłku bez uprzedniej, porządnej rozgrzewki. Proszę pamiętać, że choroba mięśniochwatowa jest dla konia bolesna. Powoduje także (przy zbyt późnym leczeniu) poważne uszkodzenia nerek i wątroby koni. Dbajmy zatem nie tylko o własne przyjemności, lecz także o konie w tym trudnym, przejściowym okresie.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl