Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Nowe wydarzenia w stadninie.

31.03.2007

Nadeszła w końcu wiosna. Jeszcze nieśmiała, chłodna, mimo, iż minęło pierwsze pasterskie święto - "ciepłego Aleksieja" (29 marzec). Właśnie to święto uczciła "Werbena" rodząc rosłą, ciemnogniadą klaczkę (po "Gamracie"). Prosimy o nadsyłanie propozycji imienia dla "malucha", które powinno się rozpoczynać na literę "W".

Wcześniej zagęściło się nieco w stadninie. Przybyło 6 klaczy p. Wacława Turka (z Krakowa) oraz jedna klacz z Uherec Mineralnych. Część na rekonwalescencję, część w celu przygotowania do egzaminu z "próby dzielności", jaki odbędzie się w dniach 19 - 20 maja w stadninie. To nie koniec czasowych zagęszczeń. Spodziewamy sie w najbliższych dniach przybycia  nowej klaczy z rejonu nowosądeckiego (również w celu przygotowania do próby dzielności) oraz dwóch "roczniaków" z hodowli p. W. Rościszewskiego, do wychowalni ogierków.

"Dziczek" otrzymał nowe mieszkanie! Luksusowy apartament wśród drzew czereśniowych otrzymał nasz ulubieniec, "dziczek" oraz jego żony, wietnamskie świnki. Dotychczasowe miejsce zamieszkania okazało się zarówno zbyt ciasne, jak i zbyt "aromatyczne" dla otoczenia. Miejmy nadzieję, że świnki będą zadowolone z nowego miejsca pobytu.

Trwa nadal "ruch" w stanie wałachów. Po "Limbanie" i "Walorze", które opuściły stadninę oraz "Korku", który na szczęście pozostał, sprzedano kolejnego wałacha - "Warianta". Miejmy nadzieję, że ten niezwykle łagodny i sympatyczny koń znajdzie nowych przyjaciól i opiekunów w okolicach Wiśniowej. Żegnamy go z łezką w oku. W dniu wczorajszym przybył natomiast do stadniny nowy, 5-letni wałach o nietypowym, jak na hucuła imieniu "Lucky Luck". Już dzisiaj rozpoczął swą pracę. Jest "wychowankiem" stajni p. E. Banasiak z okolic Łodzi. Liczymy na to, że będzie się czuł dobrze w nowym towarzystwie i otoczeniu. Mamy również nadzieję, że jego dotychczasowe imię ulegnie tradycyjnemu już w Nielepicach zdeformowaniu na bardziej wesołe i "strawne".

  • Przypomnijmy, że ciepłego Aleksego (tepłoho Aleksieja), to ważne święto w kalendarzu prawosławnym, a więc obowiązującym na Huculszczyźnie. Przypada ono na dzień 29 marca, poprzedzając czas wiosennego przesilenia słońca. Tuż przed tym świętem, następowały w gospodarstwach pasterskich wykoty jagniąt, natomiast ok. tydzień później dokonywano strzyży owiec. Obchody święta były związane ze święceniem różnych ziół, a przede wszystkim gałązek wierzbowych. Gospodarze zatykali łozy wierzbowe w swoich pasiekach, oczywiście dla zapewnienia wydajności swych pszczół, natomiast sami zjadali poświęcone "bazie" w celu uchronienia się od bólu gardła i zębów. Prosimy o spróbowanie tego znakomitego sposobu! Święto było obchodzone radośnie, bowiem zwiastowało rychły koniec zimy i rozpoczęcie nowego sezonu pasterskiego.
Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl